Pasożyty wewnętrzne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia mruczków. Choć robaki bytujący w organizmie futrzaka pozostają w ukryciu, mogą wyrządzić spore szkody. Aby uchronić mruczącego pupila przed ich destrukcyjnym działaniem, trzeba pamiętać o regularnym odrobaczaniu kota. W walce z pasożytami wewnętrznymi u kotów niezwykle pomocne są nowoczesne preparaty odrobaczające – tabletki Drontal i krople Dronspot.
Robaczyca u kota – przyczyny i objawy
Robaki jelitowe są szeroko rozpowszechnione w środowisku. Do najczęstszych kocich pasożytów wewnętrznych należą glisty i tasiemce. Koty zazwyczaj zarażają się nimi poprzez zjedzenie jaj lub larw znajdujących się w otoczeniu bądź gryzoni będących ich nosicielami. Choć wydawać by się mogło, że robaki to problem wyłącznie kotów wychodzących, nic bardziej mylnego.
Do zarażenia pasożytami może dojść nie tylko podczas dalekich wędrówek czy łowów. Nawet koty przebywające przez cały czas w domu są narażone na ich inwazję. Wektorami pasożytów są m.in. pchły, które koty nierzadko połykają w czasie codziennej pielęgnacji futerka. Jaja pasożytów możesz też przynieść na obuwiu czy ubraniach. Dodatkowe zagrożenie dla kotów stwarzają kontakty z psami mieszkającym w domu, które często zarażają się robakami podczas spacerów.
Robaczyce u dorosłych kotów zwykle przez długi czas rozwijają się praktycznie bezobjawowo. Ich symptomy zazwyczaj pojawiają się dopiero w przypadku silnej lub długotrwałej inwazji. W żadnym wypadku nie należy jednak lekceważyć zagrożenia.
Pasożyty wewnętrzne pozbawiają zwierzaki cennych substancji odżywczych i powodują niedobory pokarmowe. Odbija się to na samopoczuciu i ogólnej kondycji kota oraz wyglądzie jego okrywy włosowej. Dodatkowo robaki uszkadzają przewód pokarmowy i wydzielają szkodliwe dla kociego zdrowia toksyny. Mogą powodować biegunki, wymioty, zaburzenia neurologiczne, chudnięcie, niedokrwistość. Aby uchronić futrzaka przed problemami, warto więc regularnie go odrobaczać przy użyciu bezpiecznych i skutecznych preparatów przeciwpasożytniczych, takich jak Drontal i Dronspot.
Drontal tabletki odrobaczające dla kotów
Tabletki na odrobaczanie Drontal dla kota to uniwersalny preparat przeciwpasożytniczy przeznaczony dla zwierząt wszystkich ras, na każdym etapie życia. Można stosować je u kociąt powyżej 3. tygodnia życia i ciężarnych kotek po ukończeniu 2 trymestru ciąży. Produkt wykazuje skuteczność działania wobec najczęstszych kocich pasożytów: nicieni i tasiemców.
Dlaczego warto sięgnąć po tabletki Drontal dla kotów? Środek zawiera dwie substancje czynne – prazykwantel oraz embonian pyrantelu, dzięki czemu wykazuje dużą efektywność w zwalczaniu różnych gatunków pasożytów. Tabletki mają formę powlekaną, dlatego są łatwe w połykaniu. Dodatkowo stosowanie produktu nie wymaga przeprowadzania żadnych modyfikacji w kociej diecie.
Co bardzo ważne – tabletki odrobaczające Drontal można podawać na wiele sposobów – zarówno w całości, jak i po wcześniejszym rozdrobnieniu. W zależności od potrzeb i preferencji mruczka można zatem wybrać odpowiednią metodę aplikacji. Tabletki odrobaczające nadają się do rozkruszania, mieszania z karmą i wodą czy ukrywania w pożywieniu. Ich właściwe dawkowanie nie sprawia problemów – stosuje się je w dawce 1 tabletka/4 kg masy ciała zwierzaka.
↓ Drontal i dronspot dla kota ↓
Dronspot krople na odrobaczanie dla kota
Podanie kotu tabletki często okazuje się nie lada wyzwaniem. Mruczki niejednokrotnie potrafią wykryć nawet starannie ukryte kapsułki. Idealną propozycją dla kotów, które wyjątkowo niechętnie przyjmują preparaty w formie tabletek są krople odrobaczające Dronspot. Ten innowacyjny środek przeciwpasożytniczy wyróżnia się dużą łatwością aplikacji. Krople odrobaczające Dronspot nanosi się bezpośrednio na odsłoniętą skórę kota na karku przy użyciu pipety – w podobny sposób jak środki spot-on na pasożyty zewnętrzne. Substancje czynne wchłaniają się do krwioobiegu, skąd trafiają do jelit. Cały zabieg odrobaczania jest więc krótki i praktycznie bezstresowy dla mruczka.
Jakie są główne zalety kropli Dronspot? Preparat, zawierający dwie substancje aktywne, efektywnie zwalcza wszystkie najczęstsze robaki płaskie i obłe występujące u kotów (nicienie, tasiemce, tęgoryjce). Dodatkowo działa nie tylko na dorosłe postacie nicieni, ale również na formy larwalne. Krople odrobaczające Dronspot dostępne są w trzech wersjach S, M i L – przeznaczonych dla kotów różnej masie ciała. Dzięki temu można łatwo dobrać ich dawkę do potrzeb każdego zwierzaka
Krople Dronspot są bezpieczne w stosowaniu, dlatego można podawać je wszystkim kotom, które ukończy 8. tydzień życia lub osiągnęły wagę przynajmniej 0,5 kg. Nadają się również dla ciężarnych i karmiących kotek.
Stosowanie preparatu odrobaczającego Dronspot jest bardzo proste i nie wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa. Po zastosowaniu kropli trzeba jednak unikać głaskania mruczka, aż do pełnego wchłonięcia się produktu. Nie należy też kąpać kota ani narażać na kontakt z wilgocią, ponieważ może to obniżać skuteczność działania kropli.
Jak odrobaczyć kota?
W związku dużym ryzykiem zarażenia pasożytami zaleca się regularne odrobaczanie kota w ramach podstawowej profilaktyki zdrowotnej. Preparaty na odrobaczanie Dronspot i Drontal można nabyć bez recepty i stosować samodzielnie przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Jak często odrobaczać kota? W przypadku kotów wychodzących zabieg powinien być przeprowadzany co 3 miesiące. Z kolei mruczki niewychodzące z reguły wystarczy odrobaczać co pół roku. Jeżeli jednak futrzak ma kontakt z osobami o obniżonej odporności, konieczne może być jego odrobaczanie nawet co miesiąc. Warto również odrobaczać kota przed planowanym szczepieniem oraz kotki przed kryciem. W przypadku silnych inwazji pasożytniczych niezbędne bywa długotrwałe stosowanie preparatów odrobaczających – co zawsze powinno odbywać się pod nadzorem weterynarza.
O czym powinieneś pamiętać, planując odrobaczanie pupila? Jeśli w twoim domu mieszka kilka czworonogów (zarówno psów, jak i kotów), wszystkie musisz odrobaczyć w tym samym czasie. Odrobaczanie kota powinno być połączone także ze zwalczaniem pasożytów zewnętrznych, które mogą być wektorami robaków – w innym wypadku problem może szybko powrócić. Zadbaj również o dokładne oczyszczenie kociego otoczenia, w którym mogą znajdować się jaja pasożytów – zwłaszcza akcesoriów wypoczynkowych i kuwet. Jeśli Twój podopieczny jest silnie osłabiony lub przewlekle chory, przed zastosowaniem jakichkolwiek środków odrobaczających skonsultuj się z lekarzem.
Autorka: Marta Majewska