Informacja ze sklepu

Czy pies może jeść jabłka?



Owoce i warzywa pełnią niezwykle ważną rolę w diecie każdego człowieka. A jak jest w przypadku psów? Czy nasze czworonogi mogą jeść dokładnie te same owoce co my, na przykład jabłka? Omawiamy, jakie korzystne właściwości dla zdrowia psa mają jabłka i w jakiej formie je podawać, by nie szkodziły jego zdrowiu! Podpowiadamy też, jakimi innymi owocami można karmić psa, a które są dla niego szkodliwe.

Jabłko dla psa – jakie wartości odżywcze mają jabłka?

Jabłka nie bez powodu uchodzą za jedne z najzdrowszych owoców. Bogactwo witamin i minerałów, niski indeks glikemiczny oraz duża zawartość błonnika to powód, dla którego zdecydowanie warto na stałe wpisać je do diety wszystkich domowników.

Dzięki dużej dawce błonnika jabłka skutecznie sycą głód i wspierają układ trawienny. Włókno roślinne reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i wspomaga metabolizm. Jabłka to także prawdziwa bomba witaminowa. Owoce te są źródłem witamin A, C, E i K, a także wielu witamin z grupy B, w tym beta-karotenu. Dzięki temu jabłka mogą wpływać na układ odpornościowy, wspierać zdrowie skóry, sierści oraz oczu, a także regulować procesy krzepnięcia krwi czy wspomagać działanie układu nerwowego.
Jabłka zawierają także sporą ilość wapnia, magnezu, potasu oraz fosforu. Ponadto dostarczają do organizmu cenne przeciwutleniacze i flawonoidy, które neutralizują toksyny i chronią przed nowotworami.  Czy dzięki temu stanowią pożywienie odpowiednie dla psa?

Owoce w diecie psa. Czy pies może jeść jabłka?

Spośród wszystkich owoców, jakie można podawać psom, jabłko jest z pewnością jednym z najlepszych i najzdrowszych wyborów. Oczywiście nie powinno ono stanowić stałego elementu jego diety, zastępującego pełnowartościowe posiłki. Jednak ze względu na ilość cennych składników odżywczych, witamin i minerałów warto serwować je psu od czasu do czasu, w niewielkich ilościach.

Jabłka dla psa są przekąską smaczną i niskokaloryczną. Jeden surowy owoc zawiera około 52 kcal na 100 g. Nie musimy więc obawiać się, że po takim specjale nasz pupil nadmiernie przytyje. Co więcej, duża zawartość błonnika może korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego psa, chroniąc go przed zaparciami i biegunkami.

Zdrowe jabłka zapewniają też uczucie sytości, a zawarte w nich antyoksydanty chronią organizm zwierzęcia przed działaniem wolnych rodników i łagodzą stany zapalne. A zatem kawałek jabłka, jako okazjonalny smakołyk to świetny sposób na urozmaicenie i uzupełnienie diety pupila o cenne składniki odżywcze.

Jak podawać psu jabłko? Czy pies może zjeść pestki z jabłka?

Jabłka nie powinny być stałym elementem psiego jadłospisu, ale świetnie sprawdzają się jako przysmak serwowany od czasu do czasu. Jak podawać jabłka zwierzakowi, by mu nie zaszkodzić?

Po pierwsze, pies powinien jeść jabłka surowe. Nie trzeba ich gotować ani poddawać żadnej innej obróbce termicznej. Pamiętajmy też, by owoce dawać psu bez żadnych przypraw. Resztki deseru z jabłecznikiem, posypane obficie cukrem i cynamonem zdecydowanie nie powinny wylądować w misce czworonoga.

Zanim nakarmimy psa jabłkiem, powinniśmy też dokładnie je umyć i oczyścić z rdzenia oraz pestek. Nasz zwierzak może chrupać owoc razem ze skórką, ponieważ to w niej ukrytych jest najwięcej cennych składników odżywczych. Trzeba pamiętać jednak, że pestki wielu owoców, w tym jabłek zawierają niewielkie ilości cyjanowodoru, który dla psa może okazać się toksyczny. Objawami zatrucia cyjanowodorem są wymioty, problemy z oddychaniem oraz ślinotok. Równie niebezpieczne dla psa są duże pestki moreli, wiśni, śliwek, brzoskwini oraz migdałowca.

Ponadto twarde błonki pestek mogą utknąć między zębami zwierzęcia i zalegać tam, przyczyniając się do powstawania poważnych stanów zapalnych. Dlatego najlepiej pokroić owoc na ćwiartki i dać je pupilowi bez ogryzka. Starszym psom, mającym problemu z uzębieniem, najlepiej dawać jabłka pocięte na mniejsze kawałki albo starte na tarce.

Kiedy jabłka mogą zaszkodzić pupilowi?

Jak mówi stare porzekadło: co za dużo to nie zdrowo. Podobna zasada sprawdza się też w przypadku jabłek. O ile świeże owoce w niewielkich ilościach stanowią wartościowy dodatek do diety psa, tak duże ilości jabłek podawane często mogą zaszkodzić zwierzęciu. Najczęstsze w podobnej sytuacji będą problemy gastryczne, takie jak wzdęcia i biegunka.

Żywienie psa jabłkami należy skonsultować z weterynarzem w przypadku zwierząt chorujących na cukrzycę. Owoce te mają dość niski indeks glikemiczny, ale jednak zawierają cukier. Ich ilość w diecie psiego diabetyka powinna być więc ściśle określona.

Jabłka dla psa. O czym należy pamiętać?

Jabłka są jednymi z tych owoców, które z czystym sumieniem można włączyć do diety psa. Każdy opiekun powinien jednak pamiętać, że surowe warzywa i owoce w nadmiarze mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie psa. Najbardziej narażony na wszelkie nowości w diecie jest stosunkowo delikatny układ pokarmowy zwierzaka. Dlatego zanim wprowadzimy jakiekolwiek owoce do psiego jadłospisu, warto najpierw dać je zwierzęciu w niewielkiej ilości i sprawdzić, jak jego żołądek zareaguje na tę małą rewolucję. Obserwujmy przy tym zwierzaka i upewnijmy się, że jego żołądek przyzwyczaił się do nowości. Zarówno ilość, jak i rodzaj owoców w jadłospisie należy dopasować do indywidualnych preferencji psa.

Jakie owoce może jeść pies? Czym urozmaicić dietę pupila?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak wzbogacić jadłospis swego ulubieńca. Tymczasem można zrobić to bardzo łatwo za pomocą odpowiednich przekąsek i smakołyków dla psów. Takimi przysmakami mogą być, na przykład niektóre owoce oraz warzywa. Jabłka to tylko jedna z możliwości. Poza nimi możemy również dać zwierzęciu kawałek banana albo gruszki.

Ten pierwszy zawiera dużą ilość włókna pokarmowego, potasu oraz biotyny. Wszystkie te substancje wpływają korzystnie na działanie układu trawiennego zwierzaka, a ponadto wzmacniają jego skórę, sierść i pazury. Najlepsze dla psów są banany z lekko zieloną skórką, ponieważ zawierają mniej cukru niż te całkiem dojrzałe.

Gruszki stanowią dobre źródło witamin A, C, E oraz B. Zawierają też ważny dla zdrowia kwas foliowy, miedź i potas. Równie nieszkodliwe dla psów są borówki i truskawki. Owoce te coraz częściej można spotkać w składzie dobrej jakości karm dla psów.

Jakich owoców pies nie może jeść?

Warto wskazać też kilka owoców, które zdecydowanie nie powinny trafiać do miski psa. Istnieje bowiem całkiem duża grupa produktów, które wywoływać liczne dolegliwości, takie jak rozwolnienie czy niestrawność, ale nawet prowadzić do silnego zatrucia organizmu. Jakich owoców psy nie mogą jeść?

Na liście zakazanych produktów znajdują się:

  • winogrona i rodzynki – zawarte w nich toksyny osadzają się na nerkach zwierzaka i mogą doprowadzić do ich niewydolności,
  • cytrusy (cytryna, mandarynki, pomarańcze) - kwasy i substancje zawarte w cytrusach potęgują produkcję kwasów żołądkowych, wywołujących ból brzucha,
  • awokado – owoc ten zawiera substancję o nazwie persin, która jest silnie toksyczna dla zwierząt. Spożycie go może skutkować wymiotami i biegunką, a ponadto prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania,
  • owoce pestkowe, o ile są podane z pestką – chodzi tu o wspomniane już wcześniej owoce pestkowe, takie jak brzoskwinie czy śliwki. Duże pestki, które pies mógłby rozgryźć zawierają substancje toksyczne, a połknięte w całości mogą doprowadzić do niedrożności układu pokarmowego, wymagającej interwencji chirurgicznej. 

Czy jabłko to zdrowa przekąska dla szczeniaka?

Nieduża porcja jabłka to przekąska odpowiednia dla każdego czworonoga, również dla szczeniaka. Jednak najmłodszym psiakom, podobnie jak starszym, najlepiej zaserwować je w postaci startej na papkę. Przed podaniem posiłku maluchowi należy usunąć wszystkie pestki, które mogły wpaść do niego przez przypadek. W trosce o wciąż delikatny brzuch zwierzaka lepiej pozbyć się także skórki.

Tak przyrządzone jabłko można dawać szczeniakowi raz w tygodniu, po uprzednim uzgodnieniu tego z weterynarzem. Zaczynamy jak zawsze, od drobnych ilości, po to by układ trawienny malucha miał czas na przywyknięcie do nowego rodzaju pokarmu.

Niewielkie kawałki jabłka to także dobry wybór na przysmak motywujący psa do pracy podczas szkolenia. Domowy smakołyk o słodkawym smaku powinien przypaść do gustu zwierzakowi i skutecznie zachęcić go do wysiłku!

Jabłka dla psa – przekąska, która wzbogaci codzienny jadłospis!

Choć warzywa i owoce nie są wymieniane jako podstawa psiego jadłospisu, to warto pomyśleć o nich, komponując dietę dla swojego zwierzaka. Zarówno jabłka, jak i gruszki czy banany są bezpieczne dla psa, a podawane w rozsądnych ilościach mogą przełożyć się na polepszenie stanu jego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Każdy owoc oraz jego udział w psiej diecie należy skonsultować z lekarzem weterynarii, a następnie dobrać pod kątem kondycji zwierzaka oraz jego indywidualnych preferencji.

Autorka tekstu: Angelika Podgajna

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie