Uszy czworonogów wymagają regularnej pielęgnacji, podobnie jak ich sierść, zęby czy pazury. Wewnątrz kanału słuchowego panuje wilgoć i ciepło, a to stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii oraz drożdżaków. Jak dbać o uszy pupila? Poznaj krople Otifree do czyszczenia uszu psa oraz kota!
Dlaczego uszy psa i kota wymagają czyszczenia?
Higiena uszu psa i kota to ważny, choć często pomijany element pielęgnacji. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną, uszy czworonogów stanowią idealne siedlisko dla drobnoustrojów. Z kolei ciepło oraz wilgoć panujące w kanale słuchowym sprzyjają rozwojowi infekcji i powstawaniu groźnych stanów zapalnych. Najczęstsze schorzenia uszu u psa i kota mogą być spowodowane przez: pasożyty, np. świerzb uszny, grzyby (drożdżaki), bakterie, wodę – zalanie ucha wodą podczas kąpieli sprawi, że będzie ono bardziej podatne na infekcje, ciała obce, takie jak źdźbła traw, nasiona czy piasek.
Infekcja i stan zapalny przewodu słuchowego może przytrafić się każdemu zwierzakowi. Jednak najbardziej narażone na podobne dolegliwości są psy z dużymi, obwisłymi uszami. Będą to między innymi bassety, setery, cocker-spaniele, jamniki czy beagle. Z uwagi na budowę ich ucha, wentylacja kanału słuchowego jest utrudniona, a to sprzyja różnego rodzaju infekcjom.
Jak często czyścić uszy psa?
Wbrew pozorom, uszu psa i kota nie należy czyścić zbyt często. Ich stan warto kontrolować regularne, na przykład raz w tygodniu, ale czyszczenie zalecane jest dopiero wtedy, gdy pojawi się wydzielina, brud albo nieprzyjemny zapach. Systematycznej pielęgnacji będą wymagały jedynie rasy psów z obwisłymi uszami.
Do czyszczenia uszu czworonoga warto używać wyłącznie profesjonalnych preparatów, opracowanych z myślą o zwierzętach. Środki przeznaczone dla ludzi mają zupełnie inne pH, więc mogłyby przynieść pupilowi więcej szkody niż pożytku. Jednym z najbardziej polecanych środków do higieny uszu psa i kota jest roztwór Otifree.
Otifree do czyszczenia uszy psa i kota – jak działa?
Otifree to preparat w formie sprayu przeznaczony do czyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego psów oraz kotów. Za jego pomocą szybko i sprawnie usuniesz woskowinę oraz brud zalegający w uszach Twojego pupila. Unikalne połączenie łagodnych i naturalnych składników zapewnia dobre nawilżenie oraz swoistą barierę ochronną, zapobiegającą przedostawaniu się kolejnych zanieczyszczeń do wnętrza ucha czworonoga. Wszystkie składniki sprayu Otifree są bezpieczne dla zwierzaka. Roztwór nie zawiera żadnych konserwantów, a jego neutralne pH nie powoduje podrażnienia delikatnej skóry wnętrza kanału słuchowego.
W skład roztworu Otifree do czyszczenia uszu czworonogów wchodzą: nalewka z kwiatów nagietka, olejek bazyliowy, związki oksyetylenowane o neutralnym, nie drażniącym podłożu.
Składniki te oczyszczają uszy psa z zalegającego w nich brudu i skutecznie redukują czynniki mogące wywołać stany zapalne przewodu słuchowego. Dodatkowo zapobiegają wysuszaniu skóry, utrzymując jej elastyczność i optymalne nawilżenie.
Jak stosować preparat Otifree dla psa i kota?
Aplikacja roztworu Otifree jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna. Produkt wyposażony jest w elastyczny aplikator dozujący, dzięki któremu czyszczenie uszu pupila przebiega szybko i sprawnie. A co najważniejsze – całkiem bezstresowo dla zwierzaka!
Aby skutecznie wyczyścić uszy psa lub kota, wprowadź preparat do zewnętrznego kanału słuchowego za pomocą aplikatura. Następnie chwyć ucho zwierzęcia u nasady, tuż przy głowie i delikatnie masuj. Dzięki temu płyn rozprowadzi się równomiernie wewnątrz ucha, a zalęgające w nim luźne wydzieliny zostaną dokładnie wypłukane. Resztkę płynu należy delikatnie usunąć z ucha wacikiem. Po całym zabiegu zwierzak powinien trząść głową, by pozbyć się resztek woskowiny z głębszej części kanału słuchowego.
Jak nie czyścić psich i kocich uszu?
Do pielęgnacji uszu czworonogów należy używać wyłącznie produktów weterynaryjnych, dedykowanych zwierzętom. Zdecydowanie nie nadają się do tego środki przeznaczone dla ludzi, o pH zupełnie niedopasowanym do potrzeb psów czy kotów. Równie szkodliwe mogą być produkty na bazie alkoholu, który na skórze zwierzęcia spowoduje poważne i bolesne podrażnienia.
Psich i kocich uszu nie należy czyścić też za pomocą waty ani patyczków higienicznych. Niewłaściwa pielęgnacja mogłaby doprowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego, a nawet przerwania błony bębenkowej.
Autorka tekstu: Angelika Podgajna