Informacja ze sklepu

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?



Zamiłowanie do czystości to naturalna cecha każdego kota. Mruczki bardzo starannie dobierają miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nauka korzystania z kuwety małego kota zwykle nie przysparza zatem większych trudności. Zdarza się jednak, że koty zaczynają omijać swoją dotychczasową toaletę szerokim łukiem. Co zrobić, jeśli dorosły kot nagle przestał korzystać z kuwety? Jak nauczyć korzystania z kuwety mruczącego pupila krok po kroku?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Brudzenie poza kuwetą to bez wątpienia jeden z najczęstszych problemów behawioralnych zgłaszanych przez kocich opiekunów. Niestety to uciążliwe zachowanie może mieć bardzo różne podłoże – od kłopotów ze zdrowiem, przez stres i niepokój, aż po problemy z samą kuwetą. 
 
Jeśli kot zaczął nagle załatwiać się poza kuwetą, w pierwszej kolejności należy skontrolować stan jego zdrowia. Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w różnych miejscach w domu może świadczyć o chorobach układu moczowego, pokarmowego, nerwowego lub problemach ze stawami. Dolegliwości fizyczne mogą utrudniać kotu dotarcie do kuwety na czas lub spowodować awersję do miejsca wydalania. Kot kojarzy wizytę w kuwecie z dyskomfortem, w efekcie czego zaczyna jej unikać. Czasami jednak nawet ból zęba może wywołać u mruczka rozdrażnienie i sprawić, że warunki panujące w kuwecie staną się dla zwierzaka nieakceptowalne. U kotów w podeszłym wieku załatwianie się poza kuwetą może mieć też związek z zaburzeniami poznawczymi spowodowanymi zmianami neurodegeneracyjnymi w mózgu. 
 
Wydalanie poza toaletą bardzo często jest skutkiem niechęci kota do kuwety. Niewykluczone, że kot nie chce korzystać ze swojej toalety, bo nie odpowiada mu jej wielkość, umiejscowienie, typ, czystość lub rodzaj żwirku. Koty mają indywidualne preferencje dotyczące idealnego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Jeżeli coś im nie pasuje, często szukają innych – w ich mniemaniu lepszych – obszarów do wydalania. 
 
Zdarza się, że plamy moczu pozostawione poza kuwetą są formą kociego komunikatu. Znakowanie terenu moczem najczęściej świadczy o silnym stresie, lęku, pobudzeniu emocjonalnym i utracie poczucia bezpieczeństwa. Niepokój u kota może być spowodowany m.in. konfliktami z innym zwierzętami lub ludźmi, zmianami w otoczeniu, frustracją, przybyciem nowego domownika. U niekastrowanych kotów w wieku rozrodczym bywa także wynikiem pobudzenia seksualnego.
 
 
Aby odnaleźć przyczynę niepożądanego zachowania pupila, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy defekacji/mikcji:
 
  • kot rezygnuje z zakopywania odchodów – nie odpowiada mu żwirek lub poziom podłoża uniemożliwia wykonanie pełnej sekwencji behawioralnej związanej z defekacją,
  • kot wydala w pobliżu kuwety – zwierzak akceptuje miejsce wydalania, jednak nie odpowiadają mu określone cechy kuwety i żwirku, przez co niechętnie korzysta z toalety,
  • kot pozostawia niewielkie ilości moczu w miejscach strategicznych (np. w pobliżu drzwi, okien) – zachowanie nie ma związku z wydalaniem, lecz jest formą znakowania,
  • kot korzysta z kuwety od czasu do czasu – zwierzak ma trudności z dotarciem do kuwety ze względu na jej lokalizację lub zablokowanie dostępu do akcesorium przez inne koty, dlatego w celu załatwienia potrzeb szuka innych miejsc,
  • kot wydala tylko na określonym podłożu (np. gładkim, miękkim) – futrzak jest przyzwyczajony do jednego podłoża lub wykazuje silną preferencję w stosunku do wcześniej używanej ściółki. 
↓ Kuwety dla kotów ↓



Jak zachęcić dorosłego kota do korzystania z kuwety?

Na szczęście w większości przypadków wystarczy dokonać zmian w kociej toalecie, by futrzak znów chętnie z niej korzystał. Kocia kuweta z pewnością musi stać się wyjątkowo atrakcyjna. Co warto zrobić, by kot zaczął załatwiać się do kuwety?
 
Kluczowym elementem modyfikacji zachowania kota jest wybór odpowiedniej kuwety. Przy wyborze kuwety należy kierować się przede wszystkim wygodą kota. Futrzak powinien mieć możliwość swobodnego obrócenia się w akcesorium. Z tego względu dla kota należy wybrać kuwetę o długości minimum 1,5-2 x większej niż długość zwierzęcia. Najlepiej zdecydować się na zakup otwartej kuwety. Niektóre koty mogą nie akceptować kuwety zakrytej. W kuwecie zamkniętej często zapach moczu i kału jest zintensyfikowany. Dodatkowo takie akcesoria mogą nie odpowiadać futrzakom ze względu na specyficzną formę (jamy). Warto zwrócić uwagę również na wysokość kuwety. Kuweta dla małego kotka i seniora powinna mieć obniżone wejście. Jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot, każdy mruczek musi dysponować osobną kuwetą. Warto też umieścić w domu 1 dodatkowe akcesorium. Futrzaki nie przepadają bowiem za dzieleniem swoich zasobów i mogą wzajemnie blokować dostęp do strategicznych miejsc.
 
Nawet najlepsza kuweta nie rozwiąże problemu, jeśli futrzakowi nie przypadnie do gustu stosowany żwirek. Choć mruczki mają różne preferencje co do podłoża, najlepiej tolerowana jest ściółka drobnoziarnista, miękka, bezzapachowa, zbrylająca, o strukturze przypominającej piasek. Koty instynktownie zakopują swoje odchody, dlatego głębokość żwirku w kuwecie powinna wynosić minimum 7 cm. Nie można zapominać też o regularnej wymianie zużytego żwirku. Za każdym razem, gdy kot załatwi się do kuwety, należy usunąć odchody i brudną ściółkę. Dzięki temu czyszczenie kuwety będzie znacznie łatwiejsze, a wokół nie będzie unosił się nieprzyjemny zapach.
 
Jeśli kot załatwi się poza kuwetą, należy jak najszybciej dokładnie oczyścić zabrudzone miejsce. Usunięcie zapachu odchodów z niepożądanych miejsc jest niezbędne, bo w innym wypadku kłopotliwy nawyk może szybko się utrwalić. Do czyszczenia powierzchni zabrudzonych przez kota najlepiej używać specjalnych preparatów enzymatycznych, które nie tylko maskują zapach, ale również rozkładają zanieczyszczenia organiczne. 
 
Aby nauczyć swojego kota czystości, warto również ograniczyć dostęp do nieakceptowalnych miejsc wydalania. Zanim kot nauczy się korzystać z kuwety, można zabezpieczyć brudzone obszary folią. Dobrym pomysłem może okazać się także zmiana funkcji behawioralnych miejsc wydalania. W tym celu warto inicjować tam zabawy lub karmić podopiecznego –zachowania te stoją w sprzeczności z wydalaniem. W przypadku problemów na podłożu lękowym warto skorzystać z feromonów, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa u futrzaka. Niekiedy konieczna może okazać się konsultacja z behawiorystą. 

 
↓ Przysmaki dla kotów ↓ 
 

Gdzie ustawić kuwetę dla kota?

Właściwe miejsce ustawienia kuwety jest bardzo ważne, aby futrzak chętnie z niej korzystał. Miejsce, w jakim znajduje się kuweta, powinno być łatwo dostępne, dobrze oświetlone, a zarazem zapewniające prywatność i bezpieczeństwo. Co bardzo ważne kot musi mieć możliwość swobodnego wchodzenia do pomieszczenia, w którym stoi akcesorium. Jeżeli więc jest ono zamknięte, należy zamontować w nim specjalne drzwiczki dla kota. 
 
Kuwetę należy umieścić z dala od ciągów komunikacyjnych, stołówki i sypialni futrzaka oraz hałaśliwych urządzeń domowych. Akcesorium warto ustawić w taki sposób, by było osłonięte z jednej strony. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu podopiecznemu możliwości obserwacji otoczenia i pozostawieniu drogi ucieczki. W domach wielopiętrowych kuweta powinna znajdować się na każdym poziomie. Pamiętaj – jeśli pupil będzie miał trudności, by wejść do kuwety, z pewnością będzie korzystał z niej niechętnie. Nie chowaj jej więc w szafce ani nie zastawiaj roślinami. 
 

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety – podstawowe zasady

Większość kotów nie potrzebuje specjalnego treningu toaletowego. Umiejętność korzystania z kuwety u kociaków nie wymaga zazwyczaj kształtowania ani utrwalania. Kocięta już w wieku 3-4 tygodni uczą się korzystać z toalety, naśladując swoją matkę. Koty instynktownie poszukują odpowiednich miejsc do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Na etapie kocięctwa kształtują się u nich też specyficzne preferencje dotyczące podłoża. Aby nauczyć małego kota korzystać z kuwety, na ogół wystarczy zaoferować mu atrakcyjną toaletę wypełnioną ściółką oraz umieszczać w niej futrzaka po posiłku i zabawie. 
 
Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety szybko i skutecznie? Wyrabianie pożądanych nawyków toaletowych u dojrzałych kotów powinna przebiegać podobnie jak u młodych zwierząt. Aby oznaczyć kuwetę jako miejsce wydalania, można wykorzystać kocie odchody lub zużytą ściółkę. Warto włożyć je do kuwety, by wytworzyć u ulubieńca określone skojarzenia. 
 
W przypadku kota, który nigdy nie był uczony wydalania do kuwety, warto zdecydować się na czasowe ograniczenie przestrzeni. Aby nauczyć go korzystać z toalety, należy umieścić go na kilka dni w zamkniętym, niewielkim pomieszczeniu z kuwetą. Nie powinny znajdować się tam materiały, które mogą być dla kota odpowiednie do wydalania (np. dywany). Większość futrzaków w takich warunkach dość szybko uczy się prawidłowych zachowań. Za poprawne zachowanie możesz nagrodzić pupila przysmakiem. Postaraj się jednak nie robić tego, gdy kot znajduje się w kuwecie – jedzenie i wydalanie to dwa przeciwstawne zachowania. 
 
Nie należy nigdy karać pupila za wydalanie poza kuwetą. Kot raczej nie skojarzy swojego zachowania z karą, za to może utracić poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do opiekuna. Często może to jeszcze pogłębić problem, jeżeli brudzenie poza kuwetą ma podłoże lękowe. Ucząc kota korzystania z kuwety, musisz wykazać się spokojem i cierpliwością. Każdemu futrzakowi zdarzają się drobne wypadki. Nie zniechęcaj się jednak – nauka na pewno zaprocentuje w przyszłości.


Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie