Informacja ze sklepu

Ciąża u kota – ile trwa i jak przebiega?



Ciężarna kotka wymaga szczególnej troski. W tym trudnym dla niej czasie należy zapewnić jej odpowiednią dietę, spokojne środowisko oraz stałą opiekę lekarza weterynarii. Warto dowiedzieć się też jak najwięcej o przebiegu ciąży i porodu u kota, by w razie trudności pomóc swej pupilce. Podpowiadamy, ile trwa ciąża u kota, jak ją rozpoznać oraz jak zaopiekować się kocicą w czasie ciąży i porodu!
 

Dojrzałość płciowa, czyli kiedy kotka może zajść w ciążę

Większość samic kota domowego osiąga dojrzałość płciową bardzo szybko, bo już około 6-7 miesiąca życia. Trzeba jednak pamiętać, że wczesna ciąża może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzaka. Kocica jest jeszcze za mała, a jej organizm za słabo rozwinięty, by mógł poradzić sobie z donoszeniem ciąży albo z trudnym i bolesnym porodem. Uważa się, że pierwsza ciąża u kocic hodowlanych powinna rozpocząć się nie wcześniej niż przed ukończeniem 18 miesięcy i osiągnięciem pełnej dojrzałości organizmu.
 
Warto wiedzieć też, że kocice zachodzą w ciążę w okresie rui. Większość domowych czworonogów przechodzi ją raz w roku, przeważnie wiosną. Zdarzają się jednak kocie damy przechodzące ruje dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią, a nawet częściej. Wiele zależy od trybu życia i stanu zdrowia kocicy. Dobrze odżywione i pielęgnowane kotki mieszkające w domach mogą  częściej i łatwej zachodzić w ciążę.
 
Kocury dojrzewają nieco później, zwykle w wieku 9-10 miesięcy.
 

Ile trwa ciąża u kota?

Ile trwa ciąża kota? Zdrowa i prawidłowo przebiegająca ciąża kota trwa średnio 65 dni. W zależności od czynników zewnętrznych i okoliczności kocica może wydać potomstwo na świat już w 58 dniu od zapłodnienia albo dopiero około 72 dnia ciąży. Obserwuje się też, że koty rasowe zwykle chodzą w ciąży nieco dłużej niż pospolite dachowce. Zbliżający się poród można rozpoznać po niespokojnym zachowaniu kotki. Zwierzę może szukać sobie spokojnego i bezpiecznego miejsca, w którym będzie mogło urodzić i zająć się młodymi. Kotki przeważnie wybierają ustronne i ukryte miejsce, takie jak szafy, kosze na pranie czy szuflady.
 

Objawy ciąży u kota. Jak rozpoznać że kotka jest w ciąży?

Objawy na początku ciąży u kota łatwo przeoczyć, ponieważ przez pierwsze trzy tygodnie poza brakiem rui nie zachodzą żadne szczególne zmiany w wyglądzie czy zachowaniu zwierzęcia. Dopiero po upływie około 30 dni od zapłodnienia zmieniają się sutki kocicy. Stają się bardziej różowe i nabrzmiałe, a przyszła mama zaczyna wykazywać coraz większy apetyt. Zdarza się, że na tym etapie ciąży dokuczają jej mdłości i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jej organizmie. Jeśli podejrzewasz, że Twoja pupilka jest w ciąży, koniecznie wybierz się z nią do lekarza weterynarii. Stan zdrowia zwierzaka należy skonsultować ze specjalistą i już na tym etapie wykonać pierwsze badanie USG.
 
Po 5-6 tygodniach od zapłodnienia brzuch kocicy jest już widocznie zaokrąglony, a płody można wyczuć palpacyjnie. Tak zwane ampuły płodowe mają postać okrągłych woreczków tworzących łańcuch, ciągnący się od jednego końca macicy do drugiego.
 
Około 45 tygodnia ciąży układ kostny kociąt jest już uformowany, więc na podstawie badania RTG da się oszacować liczbę płodów po widocznych na zdjęciu kręgosłupach. Miot składa się zwykle z 3 do 6 kociąt, ale zdarzają się i większe, nawet do 8 maluchów.
 

Kot w ciąży – zmiany w zachowaniu

Rozpoznanie ciąży u kotki na pewnym etapie możliwe jest także po jej zachowaniu. Na ogół zwierzę staje się bardziej osowiałe i spokojne. Częściej śpi i jest wyraźnie ociężałe. Kot w ciąży może też częściej mruczeć, a nawet zachowywać się bardziej przyjacielsko niż dotychczas. Wiele kocic szuka kontaktu z człowiekiem, staje się wyjątkowo czuła i jest skora do pieszczot. Zdarzają się jednak czworonogi, które w tym szczególnym czasie wolą unikać kontaktu i spędzać czas samotnie.
 
W siódmym tygodniu ciąży, gdy powoli zbliża się czas rozwiązania, kocica zaczyna szukać miejsca bezpiecznego do porodu. Może wskakiwać do kartonów lub szuflad, chować się w szafach lub innych ustronnych zakamarkach domu. W tym okresie zwierzę częściej i głośniej wokalizuje, zachowuje się niespokojnie i nerwowo. Nie należy przeszkadzać kotu w tych rytuałach. Wielu opiekunów samodzielnie szykuje wygodne posłanie dla swej pupilki na czas porodu, jednak jeśli przyszła mama wybierze inne, pozwól jej w nim pozostać.
 

Kotka w ciąży. Jak opiekować się ciężarną kotką?

W okresie ciąży należy zapewnić kotu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się ograniczyć wszelkie czynniki i sytuacje mogące powodować stres czy niepokój. To z pewnością nie będzie odpowiedni moment na zmiany w otoczeniu pupila, więc wstrzymaj się z przemeblowaniem czy wprowadzaniem do domu nowego zwierzaka, czy to psa, czy drugiego kota. Kocia ciąża to nie choroba, ale niesie ze sobą ryzyko komplikacji i zagrożenia dla zdrowia czworonoga. Dlatego postaraj się zapewnić pupilowi jak najlepszą opiekę, zarówno swoją własną, jak i weterynaryjną.
 
Warto pamiętać, że ciężarne samice często robią się ospałe i powolniejsze. Zdarza się, że zupełnie tracą ochotę do zabawy, a zmuszone do ruchu szybko się męczą. Warto więc zorganizować kocicy ciepłe i zaciszne miejsce, w którym będzie mogła odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Zaleca się też, by kotka w zaawansowanej ciąży nie wychodziła z domu. Należy też ograniczyć jej możliwość wykonywania gwałtownych ruchów, takich jak skakanie czy wspinanie się. Podczas takich czynności zwierzak może spaść i potłuc się, a tym samym spowodować przyspieszenie porodu lub uszkodzenie płodów.
 

Dieta kota w okresie ciąży

W czasie ciąży znacznie zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię oraz substancje odżywcze, takie jak białko, witaminy oraz związki mineralne. Zwierzak wykazuje większy apetyt, a jego organizm zaczyna magazynować tłuszcz. Zgromadzone w ten sposób zapasy energii mają pomóc mu w utrzymaniu ciąży i odchowaniu potomstwa po porodzie. Warto pamiętać, by zwłaszcza w zaawansowanej ciąży dbać o dietę oraz jakość serwowanego samicy jedzenia. Najlepsza dla ciężarnej kocicy będzie karma mokra z dużą zawartością białka i dodatkiem niezbędnych jej składników mineralnych oraz witamin. W tym szczególnym czasie zaleca się też karmienie mniejszymi porcjami, lecz często. Odradza się natomiast pozostawianie kotu swobodnego dostępu do pokarmu, ponieważ może to grozić otyłością.
 

Poród u kota – jak przebiega i jak się do niego przygotować?

Zdarza się, że już w piątym tygodniu ciąży kotka przygotowuje sobie miejsce do porodu. Możesz pomóc mruczkowi i przygotować legowisko w ciepłym, zacisznym miejscu, ale warto liczyć się z tym, że kocica sama znajdzie odpowiadające jej gniazdo. Kiedy zbliża się rozwiązanie, zachowanie kota bardzo się zmienia. Objawy, wskazujące na zbliżający się poród to:
  • wyraźny niepokój,
  • nerwowe krążenie z miejsca na miejsce,
  • głośna wokalizacja,
  • wylizywanie okolic krocza,
  • pojawiający się wyciek z gruczołów mlekowych.
 
Sama akcja porodowa zazwyczaj nie wymaga żadnej interwencji, ale warto być w pobliżu i czujnie obserwować jej przebieg. Pierwsze kocię powinno pojawić się po godzinie od rozpoczęcia porodu, a każde kolejne w odstępach co 15-20 minut. Kiedy kotka urodzi swoje młode, zjada łożysko, które wysunęło się z jej dróg rodnych. Trzeba pamiętać, że takie zachowanie jest dla kotów całkowicie naturalne i należy pozwolić na to kocicy.
 
Jeśli w czasie porodu zauważysz coś niepokojącego, nie zwlekaj i od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Alarmującym sygnałem może być, na przykład:
  • nagłe przerwanie akcji porodowej,
  • brak skurczów,
  • podejrzenie zatrzymania się kociąt w kanale rodnym,
  • czerwonobrązowa wydzielina z dróg rodnych,
  • zasłabnięcie kotki,
 
Do lecznicy należy zgłosić się też, jeśli pierwsze kocię nie pojawi się na świecie w ciągu ponad godziny od rozpoczęcia akcji porodowej. Wszystkie te komplikacje niosą ze sobą ogromne ryzyko i zagrożenie dla życia zwierzaka. Przed porodem zaleca się wykonanie przynajmniej jednego badania RTG, które pozwoli ustalić, ile kociaków znajduje się w macicy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy jedno z nich utknie w kanale rodnym, a trzeba pamiętać, ze komplikacje tego rodzaju wymagają interwencji chirurgicznej.
 
Po porodzie należy zadbać o dietę kocicy i zapewnić jej stały dostęp do wody. Kocia mama może potrzebować też pomocy przy zachowaniu czystości w legowisku, trzeba więc wymieniać koce albo podkłady higieniczne. Kocięta powinny pozostać przy niej przez minimum 8 tygodni. Maluchy rodzą się całkiem ślepe, a oczy otwierają dopiero po 7–10 dniach. Przez pierwsze 4 tygodnie karmi je matka, potem należy stopniowo rozszerzać ich dietę o pokarmy stałe.
 

Zapłodnienie i ciąża kota – jak temu zapobiegać?

Niestety wciąż można spotkać się z opinią, że każda kotka przynajmniej w raz życiu powinna mieć miot, ponieważ w przeciwnym razie będzie nieszczęśliwa. To wyjątkowo szkodliwy mit, który trzeba obalić! Warto wiedzieć, że kocica nawet będąc w ciąży nie odczuwa instynktu macierzyńskiego. Dopiero po przyjściu na świat kociaków zaczyna odczuwać potrzebę opiekowania się nimi i zapewnienia im bezpieczeństwa. Przed tym wydarzeniem koty nie mają świadomości macierzyństwa i w żaden sposób nie odczuwają jego braku. Nieprawdą jest więc, że bezdzietna samica jest lub będzie nieszczęśliwa.
 
Rozpowszechnianie tak błędnych przekonań jest nad wyraz szkodliwe i prowadzi do wielu groźnych sytuacji, takich jak:
  • niekontrolowane rozmnażanie zwierząt wychodzących,
  • zwiększanie bezdomności zwierząt,
  • obciążenie organizmu dla młodych kotek,
  • ryzyko powikłań związanych z ciążą i porodem,
  • ból związany z porodem oraz samym procesem zapłodnienia.
 
Jeśli zatem nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli, nie dopuszczaj do rozmnażania swoich kotów. Ryzyko dla zdrowia pupila jest duże, a małym kociętom czasem trudno znaleźć dom. Na szczęście ciąży kota bardzo łatwo zapobiec. Jeśli opiekujesz się kotką, umów ją na zabieg kastracji. To prosta procedura, która na zawsze pozbawia zwierzę możliwości rozmnażania się. Zabieg jest bezpieczny dla zwierzaka i można wykonać go nawet przed pierwszą rują.
 

Ciąża urojona – co to takiego?

Na koniec warto wspomnieć o ciąży urojonej, czyli jeszcze jednym zagrożeniu związanym z brakiem sterylizacji. Ciąża urojona to stan hormonalny, który rozwija się u kota po owulacji i kryciu, podczas którego nie doszło do zapłodnienia. Trwa on od 30 do 40 dni, podczas których wahania hormonów wpływają na działanie całego organizmu. Wkrótce zwierzak zaczyna zachowywać się, jakby rzeczywiście był w ciąży. Kotka może wić gniazdo, a jej gruczoły sutkowe są powiększone i wydzielają mleko. Stan ten jest uciążliwy i męczący dla czworonoga, ale największe zagrożenie dla jej zdrowia stanowi częste w takich przypadkach zapalenie gruczołów mlekowych. Schorzenie to wymaga leczenia farmakologicznego, a w najcięższych przypadkach – chirurgicznego. 
 

Autorka: Angelika Podgajna
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie