Informacja ze sklepu

Pies nie chce pić wody - dlaczego? co zrobić?



Woda to źródło życia. O ile większość psów jest w stanie przeżyć dłuższy czas bez pożywienia, niedobór wody szybko prowadzi do nieodwracalnych zmian w ich organizmie. Niektóre psy niechętnie zaglądają jednak do miski z wodą. Dlaczego pies nie chce pić wody i jak zachęcić pupila do pobierania większej ilości płynów?
 

Źródła i funkcje wody w organizmie psa

Woda nie bez powodu uznawana jest za najważniejszą substancję odżywczą. To właśnie ona stanowi blisko 70% beztłuszczowej masy ciała czworonogów. Woda uczestniczy w reakcjach metabolicznych, transporcie substancji odżywczych i produktów ubocznych przemiany materii, procesach trawienia i wchłaniania. Dodatkowo jest niezbędna dla utrzymania stałej temperatury ciała i równowagi wewnętrznej organizmu. 
 
Psy czerpią wodę z trzech źródeł: pokarmu, płynów oraz procesów metabolicznych (tzw. woda metaboliczna). Jeśli ilość wody dostarczana wraz z pożywieniem nie jest w stanie zaspokoić potrzeb czworonoga, zwykle pies będzie próbował uzupełnić ją poprzez pobieranie płynów. Woda metaboliczna jest natomiast wytwarzana w procesach utleniania substancji odżywczych. Największa jej ilość powstaje w wyniku spalania tłuszczów. Woda metaboliczna pokrywa jednak zaledwie 5-10% psiego zapotrzebowania. Najczęściej pomija się ją więc przy szacowaniu, ile wody pies powinien wypijać dziennie. 
 
Wydalanie wody z organizmu następuje czterema drogami: wraz z moczem, kałem, przez układ oddechowy (poprzez ziajanie) i przez skórę (z potem przez gruczoły znajdujące się na opuszkach łapek). Na co dzień największe znaczenie mają dwie pierwsze drogi. Straty wody poprzez ziajanie i pocenie się odgrywają większą rolę dopiero w upalne dni oraz w stresujących sytuacjach. 

 
↓ Zabawki dla psów ↓ 
 

Od czego zależy zapotrzebowanie psa na wodę?

Ilość wypijanej wody powinna pozwalać utrzymać psu zerowy bilans wodny. Stan taki występuje, gdy dawka traconej i spożywanej wody jest równa. Szacuje się, że zdrowy pies powinien pić około 50 ml wody na kilogram masy ciała. Zapotrzebowanie na wodę u psów nie jest jednak stałe. Ilość płynów wypijanych przez czworonoga zmienia się w zależności od:
 
  • temperatury otoczenia – w trakcie upałów pies traci sporo wody poprzez dyszenie, by uniknąć przegrzania. Z tego powodu musi przyjmować więcej wody.
  • poziomu aktywności – pies pracujący lub uprawiający sport potrzebuje dużej ilości wody. 
  • przyjmowanej karmy – rodzaj podawanego psu pokarmu ma kluczowy wpływ na ilość wypijanej przez niego wody. Mokra karma zawiera sporo wody (ok. 68-83%), dlatego w znacznym stopniu zaspokaja psie potrzeby w zakresie nawodnienia. Sucha karma odznacza się natomiast niską wilgotnością (ok. 3-10%), dlatego żywiony nią pies dużo pije. 
  • stanu fizjologicznego – suczki w okresie laktacji potrzebują większej dawki wody do wytwarzania mleka. 
  • stanu zdrowia – zazwyczaj pies pije dużo wody podczas biegunek i wymiotów, kiedy dochodzi do jej znacznych strat. Także choroby nerek, krwawienia, cukrzyca, zaburzenia wchłaniania i choroby endokrynologiczne mogą zwiększać pragnienie zwierzęcia. 
 

Po czym poznać, że pies jest odwodniony?

Skutki niedoboru wody w organizmie psa mogą być bardzo poważne i dotyczyć różnych układów. Niebezpieczna dla czworonoga bywa utrata już 5% wody. Ubytek na poziomie 10% stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Odwodnienie organizmu prowadzi do ograniczenia przepływu krwi, niedotlenienia komórek oraz naruszenia równowagi elektrolitowej.
 
Objawy odwodnienia nie zawsze są wyraźnie widoczne. Początkowo pies może wydawać się jedynie zmęczony i wyczerpany. Zaobserwować można u niego intensywne dyszenie, niechęć do poruszania się, słanianie się na łapach. Odwodniony pies ma też zapadnięte oczy i suchy nos. W skrajnych przypadkach u zwierzaka pojawia się tachykardia i drżenia mięśni. 
 
Aby rozpoznać odwodnienie u psa, warto dokonać oceny błon śluzowych czworonoga. U zdrowego psa są różowe i wilgotne. Z kolei przy odwodnieniu dziąsła stają się lepkie i suche, a ślina kleista i gęsta. Charakterystycznym objawem nieprawidłowego nawodnienia u pupila jest też utrata elastyczności skóry. Przy chwyceniu za fałd skóry na karku, długo widoczne jest odkształcenie. 
 
Jeśli twój pies nie chce pić wody przez dłuższy czasy, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nie można jednoznacznie określić, jak długo pies może nie pić wody. Dużym zagrożeniem dla życia psa jest jednak brak dostępu do wody przez kilka dni. Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy pies nie pije i nie chce jeść – nie przyjmuje bowiem wtedy wody z żadnego źródła.
 
Warto wiedzieć, że równie groźny, jak niedobór wody, jest dla psa jej nadmiar. Jeżeli wiec twój podopieczny wypija dziennie więcej niż 150 ml/ kg masy ciała, jest to sygnał alarmowy, który powinien skłonić cię do wizyty u lekarza weterynarii. 
 

Pies nie pije wody – przyczyny

Większość psów potrafi samodzielnie regulować ilość pitej wody zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami. Zdarza się jednak, że mechanizmy regulacyjne nie funkcjonują u zwierząt prawidłowo. Dlaczego pies mało pije? Oto najczęstsze przyczyny. 
 
Warunki środowiskowe i sposób żywienia 
Niektóre psy przestają pić, bo zwyczajnie nie czują potrzeby przyjmowania dodatkowych porcji wody. Jeżeli podajesz pupilowi wilgotną karmę, może ona niemal w 100% zaspokoić jego zapotrzebowania na wodę. Również zwierzęta na diecie niskosodowej i ubogiej w białko potrzebują mniej wody. Często psy piją niewiele podczas chłodnych dni, zwłaszcza jeśli spędzają czas leniwie. 
 
Opiekun psa przebywającego głównie w ogrodzie na ogół nie jest w stanie kontrolować pobierania wody przez swojego podopiecznego. Mimo że miska psa jest pełna, czworonożny ulubieniec może czerpać wodę z innych dostępnych źródeł (np. kałuży). 
 
Zła jakość wody
Jeżeli pies pije mniej wody niż zwykle, warto przyjrzeć się jakości podawanych mu płynów. Zanieczyszczenia chemiczne i fizyczne wpływają niekorzystnie na smak i zapach wody. Dodatkowo woda może mieć niewłaściwą temperaturę. Niewykluczone więc, że woda zwyczajnie nie smakuje twojemu ulubieńcowi, dlatego omija swoją miskę szerokim łukiem. 
 
Problemy zdrowotne
Przyczyną picia zbyt małej ilości wody przez psa mogą być problemy zdrowotne. Często chory pies nie chce pić, ponieważ wywołuje to u niego dyskomfort. Niechęć do picia może wynikać z chorób zębów i dziąseł, odczuwanych mdłości, dolegliwości trawiennych, chorób układu moczowego i zranień w obrębie pyska. Warto jednak pamiętać, że powodem problemów bywają także choroby utrudniające zwierzęciu poruszanie się i dotarcie do miski (np. choroba zwyrodnieniowa stawów). 
 
Stres
Jeśli nagle pies przestał pić, może cierpieć z powodu silnego stresu. Lęk i niepokój u zwierząt powodują zahamowanie niektórych aktywności. Można to zauważyć zwłaszcza w przypadku zmian w psim życiu, np. przeprowadzki, wyjazdu, wizyty gości, pojawienia się nowego domownika. Czasami rywalizacja o dostęp do zasobów sprawia, że jeden z czworonożnych podopiecznych blokuje dostęp do miski innemu. Jeżeli pies nie chce jeść i pić, może też cierpieć z powodu depresji. 
 
Roztargnienie
Priorytety zwierząt nieustannie się zmieniają. W ekscytujących sytuacjach ugaszenie pragnienia na ogół schodzi na drugi plan. Szczenięta często są tak zajęte zabawą, że zwyczajnie zapominają się napić. Jeżeli starszy pies nie pije, może to jednak świadczyć o zespole zaburzeń poznawczych powodującym problemy z pamięcią. 

 
 
↓ Przysmaki dla psów ↓ 

Jaką wodę powinien pić pies?

Jaka woda dla psa będzie najlepsza? Woda dla psa powinna być świeża, czysta, pozbawiona szkodliwych związków chemicznych, obcych aromatów i smaków. Podopiecznemu najlepiej podawać dobrej jakości wodę z kranu. W razie potrzeby można ją dodatkowo przefiltrować lub przegotować, by usunąć z niej szkodliwe związki. Dla psów nadaję się również niskozmineralizowana woda źródlana. Należy zadbać również o jej odpowiednią temperaturę – powinna wynosić 10-20°C . Aby woda zachowała czystość, z reguły wystarczy zmieniać ją raz dziennie. W upalne dni woda jednak bardzo szybko traci świeżość, dlatego trzeba wymieniać ją nawet kilka razy dziennie. 
 
Lepiej zrezygnować z regularnego serwowania zwierzakowi wody gazowanej i wysokomineralizowanej. Ich przyjmowanie może prowadzić do problemów z przewodem pokarmowym lub układem moczowym. 
 

Jak zachęcić psa do picia wody?

Co zrobić, by zachęcić czworonożnego przyjaciela do picia? W utrzymaniu prawidłowego nawodnienia u psa pomóc może m.in.:
 
Dobra miska dla psa
Aby zachęcić czworonoga do picia, warto zapewnić mu wygodne naczynie na wodę. Miska zwierzęcia powinna być na tyle duża, by mógł bez problemu zanurzyć w niej swój pysk. Najlepiej wybrać model wyposażony w antypoślizgową podstawkę, która ograniczy przesuwanie się pojemnika po podłożu. Dla dużych psów polecane są miski na podwyższeniu, dzięki którym nie muszą się schylać w trakcie picia. Niektóre zwierzaki wolą pić wodę bieżącą, dlatego można zaoferować im poidełko w formie fontanny. Jeżeli w domu mieszka kilka zwierzaków, każdemu należy zapewnić osobne naczynie. 
 
Warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego została wykonana miska. Wodę najlepiej serwować pupilowi w naczyniu ceramicznym lub plastikowym. Metalowa miseczka może nadawać wodzie specyficzny posmak, który nie wszystkim zwierzętom odpowiada. 
 
Łatwy dostęp do wody
Pies musi mieć stały dostęp do miski ze świeżą wodą. Z tego powodu naczynia z wodą należy umieścić w kilku pomieszczeniach w domu oraz w ogrodzie. Powinny znajdować się one w miejscach dobrze widocznych, do których pupil może swobodnie dotrzeć. Dobrym pomysłem może być umieszczenie naczynia z wodą na szlaku komunikacyjnym, którym codziennie porusza się podopieczny. Wodę w bidonie warto mieć przy sobie także w czasie spacerów z czworonożnym ulubieńcem.
 
Zmiana diety
Jeśli pies nie pije wody lub pije jej bardzo mało, można spróbować nawodnić go w inny sposób. Zamiast suchej karmy warto podawać mu mokre pożywienie o wysokiej wilgotności. Można też namaczać suche granulki karmy w wodzie. Doskonałą zachętą do napicia się może być dla psa wymieszanie wody z bulionem, wilgotną karmą lub sosem. 
 
Rytuał
Jeżeli twój pupil nie pije wystarczającej ilości wody z roztargnienia, powinieneś mu o tym delikatnie przypominać. Z pojenia zwierzaka możesz uczynić podobny rytuał jak z karmienia. Postaraj się więc, by znalazło się w codziennym harmonogramie i stało się dla psa przyjemnością. 
 
 
Autroka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie