Informacja ze sklepu

Żółta wstążka u psa - sprawdź co oznacza



Psy budzą powszechną sympatię. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie potrafi przejść obojętnie obok czworonożnych spacerowiczów. Niektóre psiaki nie lubią jednak wylewnych powitań. Aby wszystkie zwierzaki czuły się na spacerach komfortowo, miłośnicy czworonogów stworzyli „Yellow Dog Project”, którego symbolem stała się żółta wstążka przy obroży. Wyjaśniamy, co oznacza żółta wstążka u psa i jak reagować na zwierzę z takim oznaczeniem. 
 

Yellow Dog Project – idea

Psy są tak różne jak ich właściciele. Nie wszystkie z nich są skore do zabawy z obcymi i reagują entuzjazmem na emocjonalne powitania. Niektóre psy potrzebują przestrzeni i czasu na oswojenie się z miejskim życiem. Reaktywnych i lękliwych psów nie należy dodatkowo niepokoić. Bliskie kontakty i bezpośrednie interakcje sprawiają bowiem, że czują się zagrożone i przytłoczone, a przez to nie mogą czerpać prawdziwej przyjemności z codziennych spacerów. Psie problemy nie zawsze są jednak widoczne gołym okiem. Wiele osób nie do końca wie, jak się zachować podczas spotkania z obcym czworonogiem. By ograniczyć sytuacje przykre dla psa i nie narażać go na nadmierny stres czy zdenerwowanie, warto skorzystać ze specjalnego oznaczenia w formie żółtej wstążki. 
 
Idea żółtej wstążki narodziła się w Australii w 2000 r., skąd później rozprzestrzeniła się na cały świat. Historia tego nietypowego oznaczenia jest dość banalna. Jedna z psich trenerek – Terry Ryan – wpadła na pomysł, aby w trakcie treningów w ten sposób oznaczać psy nieśmiałe, dzięki czemu zyskają one odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń. Z czasem pomysł zaczęły wykorzystywać australijskie kluby i szkoły dla psów. Idea Ryan stopniowo zyskała zwolenników także poza Australią. 
 
W 2012 r. miłośnicy psów w Szwecji – pod przewodnictwem Evy Oliversson – rozpoczęli ogólnoświatową akcję pod nazwą „Yellow Dog”, która miała być kontynuacją koncepcji żółtej wstążki. „The Yellow Dog Project” to międzynarodowa kampania, która ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Akcja zwraca uwagę na emocje i potrzeby behawioralne psów oraz zachęca do szanowania przestrzeni osobistej czworonogów. Żółte oznaczenia stosowane są celem ograniczenia bodźców zewnętrznych w postaci innych psów i ludzi. Żółty kolor został zaczerpnięty z sygnalizacji świetlnej. Jest to proste nawiązanie do żółtego światła i – podobnie jako ono – wstążka nakazuje ostrożność i rozwagę. 
 
W Polsce stosowanie żółtej wstążki wciąż nie jest jeszcze zbyt popularne, choć widok czworonoga z takim elementem garderoby nie powinien też nikogo zdziwić. 


↓ Ubrania i buty dla psów ↓ 
 

Co oznacza żółta wstążka u psa? 

Znakiem rozpoznawczym międzynarodowej kampanii „Yellow Dog Project” stała się żółta wstążka. Najczęściej znajduje się ona przy smyczy, obroży czy szelkach psa. Żółta wstążka dla psa nie jest ozdobą ani modnym dodatkiem do garderoby. Ma ona proste i przejrzyste znacznie – nie podchodź i nie próbuj pogłaskać czworonoga. Pozwala więc wyznaczyć jasne granice – szybko i bez zbędnych tłumaczeń. Jednocześnie pomaga zwiększyć komfort pupila, ograniczyć u niego stres i zwiększyć koncentrację na określonych zadaniach. W świecie kynologicznym jest to symbol uniwersalny – można zastosować go niezależnie od wieku, wielkości i rasy psa oraz pozostałych elementów jego spacerowego wyposażenia.
 
Zdarza się, że zamiast wstążki wykorzystywane są po prostu żółte akcesoria, np. kamizelka, bandanka, szelki czy smycz psa. Taki sposób sygnalizacji psich potrzeb jest jednak znacznie mniej czytelny dla innych. Co ciekawe, symboliczne znaczenie mają także inne kolory, np. czerwonym można oznaczyć czworonoga, który zachowuje się reaktywnie wobec innych zwierząt. 
 

Czy żółta wstążka przy smyczy oznacza, że pies jest agresywny?

Część osób uważa, że pies oznaczony żółtą wstążką jest agresywny bądź niebezpieczny, co w wielu przypadkach mija się z prawdą. Taki pies może po prostu nie życzyć sobie kontaktów z obcymi ludźmi i czworonogami. Żółta wstążka przywiązana do smyczy daje jasny sygnał – pies potrzebuje więcej przestrzeni i prawdopodobnie nie chce być dotykany, głaskany ani zaczepiany w jakikolwiek inny sposób. Należy to uszanować. 
 
Używanie żółtej wstążki przy smyczy czy obroży psa nie jest żadnym powodem do wstydu. Nie należy traktować jej jako świadectwa porażki wychowawczej. Wręcz przeciwnie – zwykle świadczy ona o dużej trosce o komfort swojego podopiecznego. 
 
Warto jednak pamiętać, że żółta wstążka u psa nie jest remedium na wszystkie problemy. Nigdy nie powinna być wykorzystywana jako alternatywa dla socjalizacji, treningu czy terapii behawioralnej. Nie daje ona również pełnego bezpieczeństwa – nie wszyscy opiekunowie psów, a tym bardziej przeciętni spacerowicze, rozumieją jej znaczenie. Z tego powodu właściciel psa, który może reagować na kontakt z innym spacerowiczami gwałtownie lub agresywnie, powinien zaopatrzyć swojego pupila w dodatkowe akcesoria ochronne (np. kaganiec). Warto też wyjaśniać znaczenie żółtej kokardy przy smyczy lub obroży pupila innym spacerowiczom. Z pewnością rozpropagowanie idei żółtej wstążki pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych i nieprzyjemnych sytuacji zarówno psom, jak i ludziom. 
 

Żółta wstążka przy obroży – kiedy warto ją stosować?

Żółta wstążka jest bardzo przydatna w wielu codziennych sytuacjach. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, gdzie psiaki są często męczone i zaczepiane na ulicy przez przechodniów mających zupełnie dobre intencje. Żółta wstążka nie musi być jednak stałym atrybutem psiaka. Równie dobrze może być stosowana okresowo, wtedy gdy podejrzewasz, że twój pies znajdzie się w niekomfortowej sytuacji. Warto oznaczyć psa żółtą wstążką, jeśli:
 
  • reaguje na inne psy agresją lub lękiem,
  • jest reaktywny, nerwowy, nieśmiały lub lękliwy,
  • przechodzi trening i musi w pełni skoncentrować się na nauce,
  • boi się obcych,
  • jest w trakcie cieczki,
  • przebył traumę, która może oddziaływać na jego zachowanie w stosunku do obcych osób lub innych czworonogów,
  • przechodzi rekonwalescencję po chorobie lub operacji,
  • jest w trakcie terapii behawioralnej,
  • jest w trakcie kwarantanny poszczepiennej,
  • jest przewlekle chory lub niepełnosprawny,
  • adaptuje się do życia w nowym otoczeniu, a ty nie do końca znasz jego reakcje,
  • może wyrządzić komuś krzywdę podczas powitania,
  • spaceruje z osobami, które boją się obcych psów. 
     

Pies z żółtą wstążką – jak się zachować?

Widząc psa z żółtą wstążką, zwykle wystarczy utrzymać od niego bezpieczny dystans. Choć żółta wstążka w żadnym wypadku nie oznacza, że pies jest agresywny, warto zachować ostrożność. Psa nie należy głaskać ani dotykać. Dodatkowo lepiej unikać gwałtownych ruchów w kierunku psa. Trzeba powstrzymać się również od używania głośnych dźwięków, które mogą wystraszyć zwierzaka. Nie należy ponadto spuszczać swojego psa ze smyczy, gdy w pobliżu znajduje się zwierzę z żółtym oznaczeniem. Jeżeli twój pupil biega swobodnie, przywołaj go do siebie. 
 
Nie powinieneś jednak traktować zwierzęcia z charakterystycznym symbolem niczym trędowatego –przechodzić na drugą stronę ulicy czy omijać go szerokim łukiem. Nie musisz na widok takiego pupila od razu uciekać czy całkowicie zmieniać trasy spaceru. Potraktuj go jak normalnego psa – po prostuj zignoruj i miń bez większych emocji. 
 
Warto wiedzieć, że żółta wstążka nie jest bezwzględnym zakazem zbliżania się do psa. Psy noszące takie oznaczenia mają różną tolerancję na kontakt. Jeśli więc często stykasz się z czworonożnym spacerowiczem z jaskrawą kokardą, po prostu zapytaj jego opiekuna, w jaki sposób możesz zwiększyć komfort zwierzęcia.
 
Pamiętaj – nawet jeżeli pies nie jest oznaczony żółtą wstążką, nie powinieneś nigdy naruszać jego przestrzeni. Zawsze najpierw zapytaj, czy możesz się przywitać i podejść ze swoim pupilem do czworonoga. 

Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie