Informacja ze sklepu

Pies goni ogon – dlaczego zwierzak gryzie swój ogon?



Psia gonitwa za ogonem zwykle wzbudza śmiech i wesołość. Większość właścicieli psów sądzi, że to tylko zabawa i nie przywiązuje do niej większej wagi. Tymczasem podobne zachowanie u psa może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych lub behawioralnych. Dlaczego pies goni ogon albo wciąż go gryzie? Co robić w takiej sytuacji?
 
Zastanawiasz się, dlaczego Twój pupil kręci się w kółko w szaleńczej pogoni za własnym ogonem? Albo z zapałem gryzie go i szczypie zębami? Podobna zagwozdka trapi wielu psiarzy. Warto wyjaśnić sobie od razu, że takie zachowanie nie ma nic wspólnego z wesołą, beztroską zabawą. Z pozoru wygląda niewinnie, ale w istocie może świadczyć o złym samopoczuciu zwierzęcia, nudzie, samotności, a nawet o poważnych zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Jak je rozpoznać i pomóc swojemu pupilowi?
 

Dlaczego pies goni ogon? Zabawa czy nerwica natręctw?

 Kiedy pies kręci się i goni swój ogon to znaczy, że najprawdopodobniej jest bardzo znudzony. Niestety zwykła nuda w przypadku psów i kotów bywa jedną z najczęstszych przyczyn wielu zaburzeń behawioralnych, prowadzących do nerwicy i zachowań kompulsywnych. Gonitwa za własnym ogonem może być właśnie jednym z nich.
 
Ścigając własny ogon, zwierzę stara się rozładować frustrację i dostarczyć sobie rozrywki. Opiekunowie często bagatelizują problem, sądząc, że pupil po prostu się bawi. Rzeczywiście jest to forma zabawy, jednak świadczy ona o tym, że pies nie otrzymuje wystarczającej uwagi ze strony swego opiekuna i brak mu należytej stymulacji. Powtarzanie pewnych czynności rekompensuje brak odpowiedniej dawki ruchu, interesujących spacerów i angażującej umysł zabawy z człowiekiem. Brak tych bodźców sprawia, że w psiaku gromadzi się energia, którą musi w jakiś sposób rozładować. Samodzielna zabawa przynosi mu ulgę, a jednocześnie stanowi próbę zwrócenia na siebie uwagi.
 
Warto dodać, że bieganie za ogonem nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jeśli pies robi to sporadycznie, nie należy się martwić. Problem zaczyna się, gdy podobne zachowanie powtarza się często i regularnie albo kiedy pies wygryza sobie sierść na ogonie. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady weterynarza lub behawiorysty.
 

Co robić, gdy pies goni własny ogon?

Kiedy zauważysz, że Twój pies goni swój ogon, postaraj się uważnie obserwować go przez jakiś czas. Czy takie zachowanie się powtarza? Jeśli tak, to jak często? Albo czy ściganie ogona kończy się jego zaciekłym gryzieniem? Wszystko to ma duże znaczenie i pozwoli Ci szybciej znaleźć źródło problemu.
 
Jak już wspomniano, pogoń za ogonem pomaga zwierzęciu rozładować nadmiar energii i poradzić sobie z emocjami. Zabierz go na kilka dłuższych spacerów albo zmień ich formę. Być może czworonogowi doskwiera nuda i brak interesujących zajęć. Wybierz się z psem na spacer w zupełnie nowe miejsce, wymyśl ciekawą zabawę, połączoną z bieganiem albo tropieniem. Nowe bodźce i angażujące zajęcie zapewnią psu rozrywkę i odpowiednią stymulację fizyczną oraz umysłową.
 
Jeżeli Twój pupil większą część dnia spędza sam w domu, zorganizuj mi jakieś zajęcie na czas Twojej nieobecności. Świetnie sprawdzą się, na przykład:
 
  • naturalne gryzaki,
  • zabawki typu Kong,
  • zabawki interaktywne i edukacyjne.
Gryzaki z preparowanej skóry i suszonego mięsa pozwolą psu realizować jedną z jego największych pasji – żucie. Monotonna praca szczęk działa na psa relaksująco i odprężająco. Zwierzę uspokaja się i wycisza, a jednocześnie czuje przyjemną satysfakcję. Z kolei zabawki interaktywne zmuszają czworonoga do wytężonej pracy umysłowej. Pies musi się sporo natrudzić i nawęszyć, by znaleźć przysmak, a potem wydobyć go ze skrytki. Dzięki temu pies ma możliwość skupienia uwagi na zadaniu i spożytkowania nagromadzonej w nim energii.
 

Pies gryzie ogon – co to znaczy?

Niestety zdarza się, że problem ścigania ogona przez psa wiąże się z czymś dużo poważniejszym niż zwykłe, chwilowe znudzenie. Nader często zachowanie to narasta, a z czasem przechodzi w kompulsywne i nerwowe wygryzanie sierści na ogonie. Co to znaczy, gdy pies gryzie ogon do krwi?
 
Kiedy po szaleńczym pościgu pies gryzie swój ogon, szarpiąc zawzięcie sierść, warto przyjrzeć się temu bliżej. Powodem podobnego zachowania na pewno nie jest wyłącznie nuda. Zwykle wiąże się to z poważniejszymi problemami behawioralnymi, głównie nerwicą natręctw lub dolegliwościami zdrowotnymi. Do najczęstszych przyczyn wygryzania ogona przez psa można zaliczyć:
 
  • silny stres spowodowany różnymi czynnikami, na przykład rozłąką z opiekunem lub pojawieniem się w domu nowego psa,
  • niepokój wywołany zbyt wczesnym oderwaniem od matki (w przypadku szczeniąt),
  • brak właściwej socjalizacji i nieumiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach,
  • skrajne zaniedbanie psa, zarażenie pchłami itp.,
  • choroby skórne,
  • rasa psa – niektóre rasy psów są bardziej predysponowane do nerwicy i innych podobnych zaburzeń.


Co robić, gdy pies zaczyna wygryzać swój ogon? 

Jeśli Twój pies często goni i gryzie swój ogon, postaraj się najpierw zdiagnozować problem pod kątem zdrowotnym. Jest wiele schorzeń i dolegliwości powodujących uporczywy świąd w okolicy ogona, który może skłaniać psa do zachowywania się w podobny sposób. Warto obejrzeć dokładnie skórę na ogonie oraz w okolicy odbytu zwierzęcia. Wskazana będzie również wizyta u lekarza weterynarii. Pod jakim kątem warto zbadać swojego psa?
 
  • Pasożyty zewnętrzne – jedną z przypadłości, które skłaniają psa do wygryzania futra w okolicy ogona, jest zarażenie pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze. Insekty atakują całe ciało czworonoga, ale najbardziej dokuczliwy świąt pies odczuwa właśnie na ogonie i w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa.
  • Zapalenie gruczołów przyodbytniczych – problemy z pasożytami to nie jedyny możliwy powód dziwnego zachowania psa. Często pies goni i gryzie ogon pod wpływem bólu związanego z zapaleniem gruczołów przyodbytniczych. Przy tym schorzeniu w gruczołach zbiera się ropa, która potęguje uczucie bólu i dyskomfortu. Pies w takiej sytuacji może lizać zmienione chorobowo miejsce i wygryzać sierść w jego okolicach. Zdarza się, że kiedy zwierzę nie może dosięgnąć do tego miejsca, szarpie i szczypie zębami ogon.
  • Zaburzenie funkcjonowania tarczki ogonowej – to choroba związana ze zwiększoną ilością męskich hormonów wydzielanych przez tarczkę. Pod ich wpływem narząd rozrasta się, a skóra wokół niego staje się zgrubiała i ciemniejsza. Wokół nasady ogona obserwujemy wtedy również grudki oraz krosty. Z czasem skóra w tym miejscu wypada, a skóra swędzi.
 
Diagnostykę czworonożnego przyjaciela warto zacząć od wizyty w lecznicy. Jeśli uda Ci się wyeliminować choroby skóry i inne zdrowotne przyczyny, a zachowanie pupila nie zmienia się, należy poszukać przyczyn o podłożu behawioralnym.
 

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u psa. Jak pomóc pupilowi? 

Jak oduczyć psa ścigania i podgryzania własnego ogonka? Trzeba zdawać sobie sprawę, że podobne zachowania mogą świadczyć o poważnych problemach emocjonalnych i behawioralnych, z którymi psiak po prostu sobie nie radzi. Pierwszy krok to zdiagnozowanie problemu. W zależności od tego, co dolega Twojemu psu konieczna może być zmiana dotychczasowych zasad i nawyków, socjalizacja lub terapia pod okiem behawiorysty. Jak wyeliminować źródło problemów nerwowych u psów?
 
Niedostateczna ilość ruchu i rozrywek w ciągu dnia
 Niektóre psy poprzez zachowania kompulsywne rozładowują frustrację spowodowaną brakiem ruchu i możliwości rozładowania drzemiącej w nich energii. Jeśli podejrzewasz, że Twój ulubieniec boryka się z podobnymi problemami, postaraj się zmienić trochę codzienną rutynę. Zadaj o to, by przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia trwał dłużej, co najmniej godzinę. Podczas przechadzki znajdź czas na zabawę. To może być rzucanie piłki, przeciąganie szarpaka albo tropienie ukrytych przysmaków.
 
Spróbuj też od czasu do czasu zmieniać nieco Wasze trasy spacerowe. Psy uwielbiają eksplorować nowe tereny, poznawać zapachy i dźwięki. Z kolei w czasie swojej nieobecności w domu zostawiaj psu gryzaki lub zabawki interaktywne i węchowe. Większa ilość wrażeń i ciekawych zajęć powinna poprawić samopoczucie zwierzaka.
 
Stres i brak poczucia bezpieczeństwa
 Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają stres pod wpływem nagłych zmian w ich otoczeniu. Jeśli uczucie stresu i niepokoju towarzyszy psu przez dłuższy czas, może przerodzić się w nerwicę oraz zaburzenia kompulsywne, takie jak ściganie i podgryzanie ogona. Poprzez podobne zachowanie pies rozładowuje negatywne emocje i poprawia sobie nastrój.
 
Jeśli Twój pies zachowuje się podobnie, zastanów się, czy ma jakieś powody do niepokoju. Zwierzak może stresować się z powodu przeprowadzki, pojawienia się w domu nowego domownika albo innego zwierzęcia. Niepokój pojawia się także, gdy zwierzakowi brak poczucia bezpieczeństwa i pewnej przewidywalności codziennych rytuałów. Przeanalizuj sytuację swoją i pupila, a następnie postaraj się poświecić mu nieco więcej uwagi i zadbać o jego komfort psychiczny.
 
Depresja i poczucie osamotnienia
 Czynnikiem wywołującym negatywne emocje bywa także poczucie osamotnienia i brak uwagi ze strony właściciela. Tego typu emocje i związane z nimi zaburzenia dotykają też często psy ze schroniska oraz takie, u których na skutek różnego rodzaju zaniedbań mogła rozwinąć się depresja. W skrajnych przypadkach tego typu konieczne może być leczenie farmakologiczne. Najlepiej jednak zacząć od konsultacji z behawiorystą, który najlepiej oceni potrzeby zwierzaka.
 

Kiedy z psem do behawiorysty? 

Pies, który nieustannie ściga, szarpie i podgryza ogon, zdecydowanie potrzebuje pomocy. Zachowanie to stanowi jasny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy go lekceważyć, ponieważ dalsza zwłoka może prowadzić jedynie do eskalacji problemu i rozwoju powikłań. Warto dodać, że nerwica dotyczy zarówno starszych, jak i młodych zwierząt. Zdarza się, że borykają się z nią nawet szczeniaki, które zbyt wcześnie odstawiono od matki. Niezależnie od wieku psiak będzie potrzebował pomocy, a najlepiej terapii.
 
Specjalista powinien znaleźć źródło problemu i opracować najlepszą dla Twojego psa terapię. Najczęściej polega ona na wyeliminowaniu źródła stresu, ustaleniu stałego harmonogramu dnia i wprowadzeniu czynników zwiększających poczucie bezpieczeństwa u czworonoga. Równie ważne będzie zwiększenie aktywności psa i zapoznanie go z metodami, które pomogą lepiej radzić sobie z emocjami. W leczeniu często stosuje się gryzaki, kule smakule i inne akcesoria, które przekierowują uwagę psa. Właściwa pomoc na pewno przyniesie ulgę zwierzakowi i przywróci mu dobre samopoczucie.


Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie