Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile razy dziennie wychodzić na spacer z psem?

 

Codzienne spacery to klucz do utrzymania psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Dzięki nim domowe czworonogi mogą nie tylko zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, ale również pobawić się czy poznać nowych kompanów. Wielu psich opiekunów zastanawia się jednak, jak często należy wyprowadzać psa na spacer. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna. Częstotliwość spacerów z psem musi być bowiem starannie dopasowana do potrzeb zwierzęcia oraz warunków panujących na zewnątrz. Podpowiadamy, ile powinien trwać spacer i jak często wychodzić z pupilem. 
 

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Posiadanie psa wiążę się z pewnymi obowiązkami. Jednym z podstawowych z nich jest regularne zabieranie psa na spacer. Jak się jednak okazuje, spacer spacerowi nierówny. Nawet wielokrotne spacery w ciągu dnia, polegające jedynie na okrążeniu bloku, nie wniosą za wiele do psiego życia. Dobry spacer pozwala zwierzakowi zaspokoić różnorodne potrzeby. Podczas przechadzki zwierzak powinien mieć możliwość rozładowania energii, zabawy, eksploracji otoczenie, węszenia, poznawania świata i innych zwierząt. Dla psa spacer to także świetna okazja do nauki funkcjonowania w ludzkim społeczeństwie oraz doskonalenia już poznanych komend. 
 
Warto tak zaplanować codzienne spacery, by czas na świeżym powietrzu nie był dla zwierzaków nudny. Zabieraj je w miejsca pełne atrakcji (np. wybieg dla psów, okolice zbiorników wodnych) oraz dające możliwość swobodnego biegania i eksploracji otoczenia (np. łąki). Staraj się spacerować w zmiennym tempie i różnymi trasami. Unikaj monotonii – niech każda wędrówka ma nieco inny plan i przebieg. Pozwól pupilowi poznawać nowe miejsca. Sam przebieg spaceru zależy od rasy psa i jego upodobań. W przypadku aktywnego pupila warto przewidzieć więcej czasu na aktywność fizyczną i zabawę. Spokojniejsze zwierzęta mogą woleć natomiast powęszyć. Towarzyskie czworonogi ucieszą się z kolei ze spotkań z innymi zwierzętami. 
 
Wybierając się na spacer, musisz przygotować odpowiedni ekwipunek. O czym pamiętać? Oprócz podstawowych akcesoriów spacerowych (np. smyczy, obroży/szelek, kagańca, woreczków na psie odchody) zabierz ze sobą zabawki do aportowania i harców na świeżym powietrzu oraz przysmaki do wzmacniania psich zachowań. 
 

Jak często należy wyprowadzać szczeniaka?

Szczenięta i młode psy to wyjątkowi spacerowicze. Dla młodych zwierząt przechadzki są potężnym źródłem stymulacji. Dzięki nim przede wszystkim poznają swoje otoczenie. Psi juniorzy, ze względu na ograniczoną pojemność pęcherza, muszą często wychodzić, by zaspokajać również swoje potrzeby fizjologiczne. Częstotliwość spacerów ma bowiem duży wpływ na naukę czystości. Jeśli młode psy nie będą regularnie wyprowadzane na zewnątrz, może zdarzyć im się brudzić w domu. Niepożądane nawyki wyrobione w okresie szczenięctwa trudno później wyeliminować. Z tego względu ze szczeniakiem należy wychodzić na zewnątrz wielokrotnie w ciągu dnia. Przechadzki rano i wieczorem z pewnością nie wystarczą.
 
Według podstawowej zasady przerwy pomiędzy spacerami nie powinny być dłuższe niż wiek szczenięcia (wyrażony w miesiącach) + godzina (w przypadku ras małych) lub 2 godziny (w przypadku psów ras dużych). Zgodnie z tą regułą 3-miesięcznego pupila trzeba wyprowadzać na spacer co 3-4 godziny.
 
Ważny jest też odpowiedni harmonogram spacerów szczeniaka. Psie maluchy muszą wychodzić: wcześnie rano, po każdym posiłku, drzemce, zabawie, po powrocie opiekunów do domu oraz tuż przed snem. Dodatkowo powinieneś niezwłocznie wyprowadzić psa na zewnątrz, jeśli zauważysz u twojego pupila sygnały świadczące o potrzebie oddania moczu lub kału (np. węszenie, piszczenie, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, chodzenie w kółko). Nie wszystkie przechadzki z młodym pupilem powinny jednak pełnić funkcję spacerów toaletowych. Warto zaplanować przynajmniej 2 długie wędrówki ze zwierzakiem, które pozwolą mu wyszaleć się na świeżym powietrzu i zwiedzić otoczenie. 
 

Jak często wychodzić z psem dorosłym?

Każdy pies musi mieć codziennie zapewnioną optymalną dla siebie dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Regularne spacery są bardzo ważne dla wszystkich dorosłych czworonogów. Według lekarzy weterynarii i behawiorystów każdy dorosły pies powinien mieć zapewnione minimum trzy spacery w ciągu dnia. Co bardzo ważne – przerwy między kolejnymi wyjściami nie mogą być dłuższe niż 8-10 godzin. Jednocześnie należy unikać bardzo krótkiego odstępu między kolejnymi przechadzkami. 
 
W praktyce większość psich opiekunów organizuje 3 spacery z psem w ciągu dnia: o poranku, zaraz po powrocie z pracy i wieczorem. Należy przy tym zaplanować przynajmniej jeden długi spacer z psem dziennie. Dwa spacery mogą być krótsze. Jeśli masz taką możliwość, dobrym pomysłem może okazać się urządzenie pupilowi jeszcze jednego dodatkowego spaceru. Osoby pracujące w niestandardowych godzinach powinny skorzystać z pomocy petsittera lub innych członków rodziny.
 
Pory spacerów zależą od planu dnia właściciela. Niektórzy właściciele wolą wybrać się na dłuższy spacer z psem rano, inni preferują spacery wieczorne. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Długi spacer rano sprawia, że pies jest znacznie spokojniejszy w czasie nieobecności opiekuna. Popołudniowy spacer to z kolei idealny sposób na wspólny relaks, bez zbędnego pośpiechu. Nie ma tutaj więc jednej uniwersalnej zasady. Z pewnością warto jednak tak zorganizować chociaż jeden spacer, by odbywał się w czasie wolnym od innych zajęć, a nie tuż przed pracą czy w przerwie między zakupami. Z kolei ostatni spacer najlepiej urządzić tuż przed snem. 
 

Ile razy wychodzić z psem seniorem?

Psi seniorzy zwykle nie są już tak energiczni jak dawniej. Niejednokrotnie szybko się męczą i nie w głowie im szalone harce czy wielokilometrowe maratony. Nie znaczy to jednak wcale, że nie mogą czerpać radości z codziennych wędrówek. Wręcz przeciwnie – spacery są im niezbędne dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i sprawności umysłowej. 
 
Jak często wyprowadzać psa seniora? Wiele zależy tu od ogólnej kondycji zwierzęcia. Czworonogi, które nie mają przewlekłych chorób, mogą wędrować w podobnym rytmie co psy dorosłe. Jeśli jednak pies ma problemy ze stawami lub nietrzymaniem moczu, spacery mogą być krótsze, za to częstsze. Cztery lub pięć spacerów dziennie to zwykle optimum dla psich seniorów. 
 

Jak długo powinien trwać spacer z psem?

Każdy pies potrzebuje przynajmniej jednego długiego spaceru. Ile musi trwać taki spacer? Dłuższa przechadzka powinna trwać przynajmniej 1-1,5 godziny. W przypadku przedstawicieli ras znanych z aktywnego trybu życia czas spaceru warto wydłużyć do 2-2,5 godziny. Pozostałe przechadzki nie muszą być już tak długie. Wystarczający czas to zwykle 15-20 minut. Wieczorny spacer może być nieco dłuższy. np. 30-minutowy. Dzięki temu twój podopieczny będzie mógł wyciszyć się i zrelaksować przed snem. 
 
Czas spaceru należy jednak dostosować do potrzeb swojego podopiecznego. Nie tylko liczba, ale też długość spacerów uzależniona jest od wieku psa. Według ogólnej zasady młode psiaki powinny spędzać na zewnątrz więcej czasu niż te starsze. Otyłość i inne problemy zdrowotne mogą być wskazaniem do skrócenia czasu wędrówki. Z pewnością zmuszanie psa do spacerowania nie ma najmniejszego sensu – spacer ma być przede wszystkim przyjemnością. 
 

Ile razy wychodzić z psem na spacer latem i zimą?

 
Pogoda to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort wędrówek. Śnieżyce, upały, ulewne deszcze – wiele psiaków nie przepada za przechadzkami w takich warunkach. Z psem należy jednak wychodzić niezależnie od pogody przynajmniej 3 razy dziennie. Jeśli jednak aura nie nastraja do długich wędrówek, najlepiej podzielić dłuższy spacer na 2 krótsze. Na dodatkowy spacer warto również wygospodarować trochę czasu w trakcie pięknych, słonecznych dni. Wypoczynek na świeżym powietrzu to bowiem dla wielu psiaków wspaniała atrakcja. Gdy warunki nie sprzyjają, najlepiej natomiast skrócić spacer do 15-30 minut. 
 
Aktualne warunki pogodowe powinieneś uwzględnić także przy planowaniu pór spacerów. Latem lepiej unikać długich wędrówek w samo południe. Znacznie lepiej sprawdzą się wtedy długie przechadzki z psem na smyczy o świcie lub późnym wieczorem. Z kolei zimą warto zabrać zwierzaka na długi spacer między 13 a 14, gdy na zewnątrz panują najwyższe temperatury. 
 

Czy należy wychodzić z psem, który mieszka w ogrodzie?

Jeden z najpowszechniejszych mitów dotyczących spacerowania głosi, że pies, który ma dostęp do podwórka, nie potrzebuje spacerów. Nic bardziej mylnego. Przydomowy ogród może zastąpić czworonogowi wyłącznie toaletę. Na ograniczonej przestrzeni psiak nie ma jednak możliwości swobodnej eksploracji otoczenia, węszenia czy biegania. Jest też odizolowany od innych zwierząt. Nawet jeśli więc twój pupil całe dnie spędza w ogrodzie, powinieneś regularnie z nim wychodzić. Przechadzki nie muszą być jednak tak częste jak w przypadku psich mieszkańców bloków. W zupełności wystarczy spacer raz dziennie. Zadbaj jednak, by podczas wędrówki twojemu podopiecznemu nie zabrakło atrakcji. 

Autorka: Marta Majewska

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.