Informacja ze sklepu

Jak przewozić psa w samochodzie? Sprawdź te porady

 

Pierwsze podróże samochodowe z psem to duży stres dla każdego. Zwierzak musi przyzwyczaić się do jazdy, a Ty – opracować sposób na bezpieczne i wygodne dla wszystkich przewożenie pupila. Jak należy to robić? Dowiedz się, jak przewozić psa w samochodzie i co na ten temat mówią przepisy!
 
Prędzej czy później każdy psiarz staje przed koniecznością przewiezienia zwierzaka samochodem. Przed Wami wizyty kontrolne u weterynarza, wspólne wycieczki za miasto i wyjazdy wakacyjne w poszukiwaniu przygód. Przyzwyczajenie psa do jazdy nie wystarczy jednak, by takie eskapady zawsze kończyły się szczęśliwie. Musisz jeszcze opracować zasady wspólnego podróżowania i dowiedzieć się, jak przewozić psa w samochodzie w sposób bezpieczny dla wszystkich pasażerów.
 

Pies w samochodzie – co mówią o tym przepisy prawa?

Kwestia przewożenia zwierząt w samochodzie jest o tyle skomplikowana, że polskie prawo o ruchu drogowym nie do końca tłumaczy, jak właściwie powinno to wyglądać. W odróżnieniu od wielu innych państw europejskich w Polsce jak dotąd nie oprawiano żadnych konkretnych zasad i wymogów dotyczących bezpiecznego transportu zwierząt. Można mieć nadzieję, że kiedyś się to zmieni, ale póki co psiarze mogą jedynie posiłkować się artykułem 1 i 6 z ustawy o ochronie zwierząt.
 
Artykuł 1 ustęp 2 wspomnianej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku mówi, że w przypadkach nieuregulowanych w ustawie wobec zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. To zaś oznacza, że należałoby zastosować tutaj wymogi odnośnie transportu ładunków lub bagaży. Przepisy te mówią, że żaden ładunek nie może utrudniać kierowania pojazdem ani ograniczać widoczności drogi. Ładunek powinien być zabezpieczony tak, aby nie mógł swobodnie przemieszczać się wewnątrz auta.
Istotny jest także zapis z artykułu 6 ustęp 2 ustawy o ochronie zwierząt mówiący o tym, że przewożenie zwierząt w sposób powodujący niepotrzebne cierpienie i stres jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.
 
Co to wszystko oznacza w praktyce? Przepisy niestety nie mówią jasno, jak przewozić psa w samochodzie. Z ustawy wynika jednak, że podróż z psem na pokładzie powinna odbywać się w sposób bezpieczny i niezagrażający nikomu.
 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie. Kilka podstawowych zasad

Jak powinno wyglądać prawidłowe transportowanie pupila? Pies w samochodzie powinien być przede wszystkim przypięty do siedzenia, tak aby nie mógł się swobodnie przemieszczać. Wędrówki po samochodzie mogłyby rozpraszać kierowcę w trakcie jazdy, a ponadto stwarzać zagrożenie dla samego czworonoga. Trzeba pamiętać, że w razie gwałtownego hamowania zwierzak może po prostu wypaść przez przednią szybę.
 
Aby do takiej tragedii nigdy nie doszło, musisz zatroszczyć się o bezpieczeństwo i wygodę psa w trakcie jazdy. Pupil musi być zabezpieczony tak, aby nie stwarzał zagrożenia ani dla siebie, ani dla osób podróżujących wraz z nim. Sposób przewozu zwierząt zależy w dużej mierze od rozmiarów psa oraz wielkości auta. Mniejsze czworonogi przewozi się nieco inaczej niż te o większych gabarytach. Podczas gdy te pierwsze mieszą się w wygodnych transporterach, drugie potrzebują wydzielonego miejsca na tylnej kanapie lub w bagażniku. Jakie akcesoria mogą się przydać?
 

Przewóz psa w aucie. Akcesoria, które mogą Ci się przydać!

W sklepach zoologicznych znajdziesz różne akcesoria transportowe, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo pupila w czasie jazdy samochodem. Wybór właściwego produktu zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga, rodzaju pojazdu oraz Twoich własnych preferencji. Wybierz to, co Twoim zdaniem zapewni wygodę pupilowi.
 
Akcesoria, które mogą Ci się przydać to, na przykład:
 
 
  • mata samochodowa dla psa – wyznacza pupilowi bezpieczną przestrzeń na tylnych siedzeniach i uniemożliwia mu przeskoczenie na przedni fotel. Mata to także dobry sposób na zabezpieczenie tapicerki fotela przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Sama mata nie zapewni jednak psu bezpieczeństwa w razie wypadku. Twój ulubieniec powinien być dodatkowo przypięty pasami bezpieczeństwa;
  • szelki i pasy do samochodu dla psa – dzięki nim pies nie może przemieszczać się po aucie w czasie podróży. Szelki wraz z krótką smyczą do wpięcia w gniazdo pasów to także najlepsza ochrona w razie wypadku i gwałtownego hamowania;
  • transporter dla psa– transporter do przewożenia psa można przypiąć do siedzenia lub umieścić na podłodzie pomiędzy przednim a tylnym fotelem. Psiak będzie w nim bezpieczny, a jeśli wyłożysz wnętrze miękkim kocem lub ręcznikiem, wygodnie spędzi całą podróż;
  • klatka do przewozu psa w samochodzie – to już rozwiązanie dla dużo większych czworonogów. Klatkę można zamontować w bagażniku samochodu typu kombi i w ten sposób wydzielić psu wygodne miejsce w samochodzie (bagażnik musi być połączony z resztą samochodu);
  • fotel dla psa do samochodu – przypomina on nieco fotelik dziecięcy i świetnie nadaje się zwłaszcza dla mniejszych czworonogów.
 
Oprócz akcesoriów przeznaczonych typowo do transportu zwierząt warto mieć ze sobą kilka dodatkowych rzeczy, które ułatwią psu długą podróż autem. To może być, na przykład mata chłodząca, idealna na jazdę w czasie upałów, koce i legowiska oraz osłonki na szyby, chroniące przed promieniami słońca.
 

Jak przewozić psa w aucie – bezpieczna podróż z małym psiakiem

Małego psa lub kota najłatwiej przewozić w transporterze. Taką mini klatkę należy przymocować do siedzenia pasami bezpieczeństwa tak, aby nie mogła swobodnie przesuwać się po siedzeniu. Niezabezpieczona klatka stanowi zagrożenie dla pupila, a w razie kolizji czy hamowania mogłaby poważnie zranić Ciebie lub innego pasażera.
 
Aby transporter dobrze spełniał swą funkcję, musisz dobrać go odpowiednio do gabarytów pieska. Mały psiak w zbyt pojemnym kontenerze nie będzie w żaden sposób zabezpieczony przed skutkami nagłego hamowania albo stłuczki. Z kolei w zbyt ciasnej klatce nie będzie mógł się swobodnie obrócić ani położyć. Dno transportera warto wyłożyć czymś miękkim, aby zapewnić psu wygodę. Jeśli pupil źle znosi jazdę samochodem albo dopiero się do niej przyzwyczaja można też włożyć mu do środka jego ulubioną zabawkę.
 
W przypadku małych psów równie dobrze sprawdzą się specjalne foteliki do przewozu zwierząt albo szelki samochodowe. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, upewnij się, że wybierasz właściwy rozmiar uprzęży. Uwierające paski mogłyby sprawiać psiakowi dyskomfort, a zbyt luźne nie zapewnią mu należytego bezpieczeństwa.
 

Jak zadbać o bezpieczeństwo średniego i dużego psa?

Duże i średnie psy można bez problemu przewozić na tylnej kanapie pojazdu. Psa warto jednak umieścić na specjalnej macie, która ograniczy nieco jego przestrzeń, a ponadto zabezpieczy tapicerkę przed niszczycielską mocą psich zębów i pazurów. Psiak musi być także przypięty do siedzenia pasami, więc szelki samochodowe będą tu niezbędne.
 
Jeśli dysponujesz samochodem typu kombi albo SUV, możesz też zorganizować psiakowi wygodną przestrzeń w bagażniku. Nie może to być jednak bagażnik typu sedan, który nie jest połączony z kabiną i nie ma dostępu do świeżego powietrza. Psa należy przewozić w klatce zapewniającą mu bezpieczeństwo oraz wygodę. Jeśli nie chcesz montować klatki w bagażniku, możesz oddzielić go od kabiny specjalną kratką. W takiej sytuacji pies powinien być jednak zabezpieczony pasami.
 

O czym jeszcze pamiętać w trakcie podróży z psem?

Podróżując z psem, należy troszczyć się również o jego komfort i naturalne potrzeby. Jazda autem może być dla psa stresująca, a przede wszystkim – niezwykle męcząca. Warto więc w miarę możliwości uprzyjemnić mu podróż i sprawić, by upłynęła w miłej, spokojnej atmosferze. O czym pamiętać?
 
Przed samą podróżą nie podawaj psu dużej ilości wody ani karmy – dzięki temu unikniesz ewentualnych dolegliwości związanych ze zbyt pełnym brzuchem, stresem lub chorobą lokomocyjną.
 
W czasie jazdy rób częste przystanki – podczas krótkiej przerwy zwierzę załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, zaczerpnie świeżego powietrza i rozprostuje łapy. Przed planowaną wycieczką zabierz go też na dłuższy, wyczerpujący spacer. Jeśli psiak wyszaleje się przed wyjazdem, jest szansa, że prześpi większą część drogi.
 
Nigdy nie zostawiaj psa samego w nagrzanym samochodzie – nawet jeśli szyba będzie uchylona, temperatura w samochodzie szybko wzrośnie. Pozostawienie psa w pojeździe na dłuższy czas może skończyć się przegrzaniem organizmu i udarem, a w rezultacie nawet śmiercią zwierzęcia.
 

Choroba lokomocyjna pupila. Jak sobie z nią poradzić?

Psy podobnie jak ludzie cierpią czasem na chorobę lokomocyjną. Przypadłość ta zwykle objawia się nudnościami, ale może powodować także trudności z oddychaniem i uczucie ogólnego niepokoju. W przypadku psów często obserwuje się także nadmierne ślinienie, ziewanie oraz odruchy wymiotne. Co robić, gdy Twój psiak ma podobne objawy?
 
Przede wszystkim postaraj się już od małego przyzwyczajać psa do jazdy samochodem. Jeśli zwierzę przywyknie do ruchu samochodu, uczucia hamowania, jazdy po różnej nawierzchni i dźwięków, jakie do niego docierają, to jest szansa, że nie będzie przejawiał objawów choroby.
 
Jeśli jednak pomimo wytężonej pracy z psem objawy nie ustępują, warto zasięgnąć porady weterynarza. Czasem konieczne jest podawanie psu suplementów łagodzących stres lub specjalnych leków. Pamiętaj tylko by nie podawać psu żadnych środków na własną rękę, a zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi. Zwierzę mogłoby przypłacić to poważnym zatruciem.
 
Aby złagodzić objawy choroby lokomocyjnej u psa, staraj się, by jazda była płynna. Unikaj gwałtownego przyspieszania i przyciskania hamulców. Zrezygnuj z głośnej muzyki, która mogłaby drażnić uszy psa i powodować dodatkowe napięcie. Zadbaj też o dobry przepływ powietrza i odpowiednią temperaturę wewnątrz kabiny.


Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie