Informacja ze sklepu

Jak oduczyć psa szczekać na ludzi oraz inne psy?


Szczekanie to dla psów naturalna forma komunikacji. Domowe czworonogi w ten sposób wyrażają emocje i komunikują się z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Niestety, zdarza się, że nadmierne szczekanie staje się uciążliwe dla otoczenia. Spacer z psem uporczywie szczekającym na przechodniów i inne czworonogi z pewnością nie jest zbyt przyjemny. Na szczęście z niepożądanym zachowaniem pupila można skutecznie walczyć. Podpowiadamy, jak oduczyć psa szczekania na ludzi i inne psy. 
 

Szczekanie psa – przyczyny

Przyczyn nadmiernego szczekania jest bardzo dużo. Na początku warto jednak się zastanowić, czy rzeczywiście wokalizacja zwierzaka jest czymś odbiegającym od normy. Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psów. Pojawia się już u szczeniaków i utrzymuje w wieku dorosłym przez całe życie. Szczekanie pozwala wyrażać emocje i komunikować się na odległość. Niektóre czworonogi odzywają się częściej niż inne. Do rozszczekanych psiaków należą m.in. teriery, beagle'e, sznaucery, samojedy. Szczekliwość u psów często ma związek z ich pierwotną użytkowością. Większą tendencję ku temu sposobowi komunikacji wykazują rasy myśliwskie, pasterskie i stróżujące. 
 
Psie szczeknięcia mogą przybierać różne formy. Na podstawie brzmienia, częstotliwości i wysokości można często rozszyfrować ich znaczenie. Wysokie szczekanie sygnalizuje strach i frustrację, niskie natomiast wyraża złość i groźbę. Szybkie, natarczywe szczekanie to forma alarmu, informującego o dostrzeżonym zagrożeniu. Z kolei monotonne i rozciągnięte, przechodzące w skomlenie i wycie, wyraża smutek i poczucie osamotnienia. Szczekanie nie zawsze ma jednak związek z negatywnymi odczuciami. Czasami jest wyrazem radosnej ekscytacji związanej z zabawą czy też formą powitania z opiekunem. Tego typu radosne szczekanie zwykle dosyć łatwo rozpoznać – odgłosy wydawane przez psa są wydłużone i przyjmują coraz wyższy ton. Szczekaniu zazwyczaj towarzyszą charakterystyczne sygnały mowy ciała, które świadczą o stanie emocjonalnym twojego psa. 
 
Warto pamiętać, że szczekania nie da się całkowicie wyeliminować – można jedynie spróbować zmienić częstotliwość i kontekst jego występowania. Aby to zrobić, trzeba najpierw poznać przyczynę szczekania. Innego podejścia wymaga bowiem szkolenie psa w przypadku szczekania motywowanego strachem, a innego w przypadku tego spowodowanego obroną terytorium czy nudą.
 
Do najczęstszych przyczyn szczekania u dorosłych psów należą:
 
  • strach przed ludźmi, innymi zwierzętami czy pojazdami – spowodowany przebytymi traumami, niewłaściwą socjalizacją lub wychowaniem w środowisku ubogim w bodźce,
  • kontakt z nieznanymi lub przerażającymi bodźcami,
  • lęk separacyjny pojawiający się, gdy pies zostaje sam w domu,
  • nadmierna reaktywność – np. szczekanie w odpowiedzi na dzwonek do drzwi czy dźwięki dobiegające z klatki schodowej, 
  • stróżowanie i obrona terytorium – pies próbuje odstraszyć intruzów lub poinformować opiekuna o zagrożeniu, 
  • podekscytowanie lub zniecierpliwienie – wywołane widokiem smyczy, smakołyku, zabawki czy spotkaniem z czworonożnym kompanem, 
  • frustracja – wynikająca z niezaspokojenia naturalnych potrzeb, braku odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. 


Komenda „daj głos” – jak nauczyć psa być cicho?

Nauka szczekania na komendę to nie tylko ciekawa sztuczka. Dzięki nauce komendy „daj głos” możesz też nauczyć zwierzaka komendy „cisza”. Pozwala to zyskać większą kontrolę nad wokalną komunikacją psa.
 
Nauka psa komendy „daj głos” może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wychwytywanie spontanicznych szczeknięć i nagradzanie psa. Metoda ta może okazać się jednak zbyt czasochłonna. Z tego powodu, aby wyszkolić psa, lepiej samodzielnie sprowokować sytuację, na którą pies reaguje szczekaniem. Najłatwiej to zrobić, biorąc do ręki ulubiony smakołyk psa. Większość piesków w takiej sytuacji zaczyna się niecierpliwić i okazywać swoje emocje poprzez wokalizację. Gdy widzisz, że pies jest podekscytowany i za chwilę zacznie szczekać, wydaj mu komendę. Następnie pochwal go za szczeknięcie i nagródź atrakcyjnym przysmakiem. Powtórz ćwiczenie wielokrotnie, aż pies zacznie reagować szczekaniem na samą komendę, nawet gdy nie trzymasz przysmaku w dłoni. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja. 
 
Jeśli uda Ci się nauczyć szczekania na komendę, możesz przystąpić do drugiego, znacznie ważniejszego, etapu treningu. Polega on na wyrobieniu u swojego pupila umiejętności zaprzestania szczekania po wydanym poleceniu. Aby nauczyć psa komendy „cisza”, poproś go najpierw o danie głosu. Następnie poczekaj, aż przestanie szczekać, wydaj komendę i „cisza” i nagródź go za spokojne zachowanie. Staraj się ćwiczyć kilka minut dziennie w różnych sytuacjach, by zachowanie uległo generalizacji. Komendę „cisza” możesz z powodzeniem wykorzystać, aby uspokoić psa, gdy zaczyna szczekać w domu czy podczas spaceru. Co bardzo ważne sprawdzi się ona niemal u każdego psa – niezależnie od jego motywacji do szczekania.
 
↓ Przysmaki dla psów ↓ 
 

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Twój pupil szczeka, gdy ktoś tylko zadzwoni lub zapuka do drzwi? A może obszczekuje każdego gościa? Na szczęście jest na to metoda. Aby wyeliminować szczekanie psa w domu, warto nauczyć go alternatywnego zachowania. Najlepiej wyrobić u psa umiejętność pozostawania na miejscu, w oddali od drzwi wejściowych. Kiedy psiak opanuje już polecenie „na miejsce”, należy przećwiczyć je w połączeniu z bodźcami wywołującymi szczekanie (np. dźwiękiem domofonu). Pies musi nauczyć się pozostawać na miejscu niezależnie od tego, co dzieje się wokół. Aby zachęcić zwierzaka do wypoczynku na swoim posłaniu, można dodatkowo zaoferować mu przekąskę wymagającą długiego żucia.
 
Jeśli pies szczeka na gości odwiedzających dom, najlepiej pozwolić mu na kontakt z obcymi osobami, dopiero gdy zajmą swoje miejsca. U większości psów wyzwalaczem szczekania jest bowiem przemieszczanie się obcych osób po domu, a nie sama ich obecność. Ważne jest też budowanie pozytywnych skojarzeń. Goście mogą więc raczyć Twojego pupila przysmakami, by w ten sposób wygasić u niego zachowania o podłożu lękowym. 
 
Jeżeli pies w domu reaguje szczekaniem na każdy szmer, warto spróbować wyciszyć jego emocje. Należy zadbać więc o dodatkową dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Psy, które są skupione na rozwiązywaniu zadań, są mniej skłonne do reagowania na bodźce w otoczeniu. Dodatkowo aktywność umysłowa świetnie uspokaja. Zwierzaki muszą również rozładować nadmiar energii na świeżym powietrzu, by później w domowych pieleszach spokojnie wypoczywać. Jeśli pies ujada, gdy wychodzisz z domu, problem może mieć dużo głębsze podłoże. Szczekanie jest jednym z objawów lęku separacyjnego, który często wymaga kompleksowej terapii behawioralnej. 
 
Niektóre psy szczekają po to, by zwrócić na siebie uwagę. Zachowanie to jest nieświadomie wzmacniane przez opiekunów. Psy szybko orientują się, że ich zachowanie wzbudza duże zainteresowanie. Gdy czują się znudzone, zaczynają więc szczekać, aby znaleźć się w centrum uwagi. W takim przypadku najskuteczniejszą metodą walki z uciążliwym dla otoczenia problemem jest ignorowanie zwierzaka, gdy ujada i poświęcanie mu uwagi wtedy, gdy zachowuje się spokojnie. Warto jednak pamiętać, że zanim zachowanie psa zaniknie, może jeszcze się zintensyfikować. Psiak przez pewien czas może zatem szczekać ze zdwojoną siłą. Jest to zupełnie normalne zjawisko związane z procesem wygaszania reakcji. Nie należy się tym zniechęcać. 
 

Co zrobić, by pies nie szczekał na ludzi i inne psy na spacerach?

Ciągłe oszczekiwanie ludzi i innych czworonożnych spacerowiczów może skutecznie odebrać radość z codziennych przechadzek. Niestety zwykle wyeliminowanie niepożądanego zachowania u zwierzaka wymaga czasu. Aby oduczyć psa szczekania na spacerze, trzeba zmienić jego nastawienie do ludzi i innych psów. W terapii szczekania na tle lękowym wykorzystuje się techniki odwrażliwiania i przeciwwarunkowania. Pozwalają one zmienić negatywne skojarzenia i zastąpić kłopotliwe zachowanie innym – akceptowalnym dla otoczenia. Jak w praktyce wykorzystać te metody?
 
Praca z czworonogiem powinna polegać na stopniowym oswajaniu go z ludźmi i innymi psami. Warto więc spacerować z psem w takiej odległości od innych, w której zwierzak nie wykazuje niepożądanych reakcji. Grzeczne zachowania należy nagradzać smakołykami. Następnie trzeba stopniowo utrudniać zadanie i skracać dystans do innych przechodniów. Jeśli pies znów zaczyna szczekać, należy wrócić do poprzedniego udanego etapu. 
 
Jednocześnie warto uczyć psa innych reakcji na spacerowiczów. Zanim pies zacznie szczekać, spróbuj odwrócić jego uwagę. Przywołaj go do siebie i nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Następnie postaraj się skupić uwagę psa na jakimś zadaniu. Możesz więc poprosić zwierzaka o wykonanie kilku komend z zakresu posłuszeństwa. Dobrym pomysłem może być także nauczenie zwierzaka noszenia zabawki w pysku – zachowanie to uniemożliwia szczekanie i zwiększa pewność siebie. Jeśli nie uda Ci się w porę zareagować, przerwij szczekanie np. przy użyciu piszczącej zabawki, a później zaangażuj podopiecznego w wykonywanie komend lub zabawę. 
 
Na spacerach nigdy nie zmuszaj zwierzaka do witania się z innymi spacerowiczowi. Jeżeli zauważysz u niego oznaki stresu, zmień trasę spaceru lub zwiększ dystans do innych przechodniów. Dzięki temu pies będzie czuł się znacznie bezpieczniej podczas wędrówki. 
 
Niektórzy, by zapanować nad swoim psem, korzystają z obroży przeciw szczekaniu. W momencie, gdy pies zaczyna szczekać, emituje ona nieprzyjemny bodziec (impuls elektryczny, zapach cytrusów). Większość specjalistów odradza jednak stosowanie tego typu pomocy. Używanie metod awersyjnych może wpłynąć na osłabienie więzi między psem i opiekunem. Dodatkowo w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. Psy bardzo często przestają szczekać, gdy mają na sobie akcesorium. Po jego zdjęciu kłopotliwe zachowanie powraca. Co więcej, używanie obroży antyszczekowych może jeszcze pogłębić problem, jeśli szczekanie jest wywołane silnym lękiem. Nie najlepszym pomysłem jest również krzyczenie na pupila – w psich uszach krzyk może brzmieć w podobny sposób jak szczekanie. Psy często szczekają więc w takiej sytuacji jeszcze głośniej i intensywniej. Z drugiej strony lepiej też nie uspokajać szczekającego zwierzaka – może odebrać to jako nagrodę za swoje zachowanie. 
 
 
↓ Zabawki dla psów ↓ 

Pies ciągle szczeka – co zrobić?

Szczekania nie należy lekceważyć. Zdarza się, że wymaga ono porady specjalisty. Sygnałem alarmowym jest zawsze pojawienie się wzmożonego szczekania u czworonożnego przyjaciela, który dotychczas odzywał się dosyć rzadko. Jeżeli taki zwierzak zaczyna głośno szczekać, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, zaburzeniach poznawczych lub osłabieniu zmysłów. Uporczywe szczekanie, którego nie można wyraźnie powiązać z konkretnymi sytuacjami, stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii.
 
Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych zaburzeń zdrowotnych u psa, poproś o pomoc psiego szkoleniowca lub behawiorystę. Ćwiczenia pod okiem doświadczonego trenera z pewnością pomogą Ci ograniczyć problematyczne zachowanie u pupila. 
 
 
Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie