Informacja ze sklepu

Zabawy z kotem w domu - sprawdź te pomysły



Czas spędzany w domu nie musi wiązać się dla kota wyłącznie z leniwym wylegiwaniem się na kanapie. Aby przełamać codzienną monotonię i zaspokoić kocie potrzeby, warto do codziennego harmonogramu wprowadzić zabawę. Wystarczy chociaż 10 minut szalonych harców, by Twój mruczek zyskał dobry humor na cały dzień. Nie wiesz, jak urozmaicić futrzakowi czas? Skorzystaj z naszych inspiracji. Przedstawiamy kreatywne pomysły na zabawy z kotem w domu. 
 

Jak bawić się z kotem?

Regularna zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu kotów. Mruczki, mimo udomowienia, nie zatraciły swoich naturalnych instynktów. Zabawa jest potrzebna przede wszystkim po to, by kot mógł zaspokoić swój instynkt łowiecki. Dla domowych mruczków stanowi ona namiastkę prawdziwych łowów.
 
Warto pamiętać, że dla kotów polowanie nie jest jedynie środkiem do zdobycia pożywienia. Jest ono również podstawowym źródłem satysfakcji życiowej. Udane łowy powodują u kotów wydzielanie endorfin i dopaminy – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. Podobne działanie ma zabawa – relaksuje, poprawia nastrój, zapewnia dobre samopoczucie, redukuje stres i przeciwdziała frustracji. Dla kotów niewychodzących jest ponadto świetnym źródłem stymulacji, skutecznie chroniącym przed nudą. Sprawdza się, kiedy kot staje się apatyczny i znużony. 
 
Zabawa pozwala zapewnić kotu zajęcie i wystarczającą ilość ruchu. W ten sposób ogranicza ryzyko problemów behawioralnych i nadwagi. Dodatkowo poprzez wspólną zabawę można pogłębić więź ze swoim kotem. Często miewa ona terapeutyczny wpływ na futrzaka. Pomaga przełamać lęki nieśmiałym kotom i zwiększa ich pewność siebie. Dla kociąt ma także walory edukacyjne – poprzez zabawę młode mruczki doskonalą precyzję ruchów, spostrzegawczość i inne umiejętności łowieckie. Zabawa z kotem jest ważna również w przypadku zwierząt niepełnosprawnych. Nawet jeśli nie są one w stanie gonić za zabawką, już samo śledzenie jej ruchów pozwala im częściowo realizować zachowania łowieckie. 
 
U kotów chęć do zabawy utrzymuje się praktycznie przez całe życie. Co więcej, wiele mruczków potrafi bawić się z nie tylko z opiekunem, ale również samodzielnie. Koty nie przepadają jednak za zabawą z innymi kotami – zabawy społeczne są typowe głównie dla kociaków. 
 
Aby zwierzak mógł czerpać liczne korzyści z zabawy, należy zadbać o jej właściwy przebieg. Oto najważniejsze warunki udanej zabawy z mruczkiem:
 
  • oparta na naturalnym łańcuchu łowieckim kotów – w zabawie kot powinien mieć możliwość zrealizowania naturalnych zachowań łowieckich. U kotów pełna sekwencja łowiecka składa się z takich elementów jak: wypatrywanie, skradanie się, pogoń, chwytanie, zabijanie, rozszarpywanie i zjadanie ofiary. Dobra zabawa powinna uwzględniać wszystkie te elementy. 
  • krótka i intensywna – w naturze kocie polowanie trwa krótko. Gdy futrzakowi uda się już namierzyć ofiarę, przystępuje do ataku i po chwili cała sekwencja łowiecka się kończy. Oczywiście nie wszystkie ataki czworonożnych łowców kończą się sukcesem, dlatego koty polują wielokrotnie w ciągu doby. W podobny sposób należy bawić się ze swoim pupilem w domu. Harce powinny trwać 5-10 minut. Warto organizować je co najmniej 2-3 razy dziennie. Przeciąganie zabawy nie wpłynie wcale pozytywnie na samopoczucie futrzaka. Przeciwnie – zbyt długa zabawa może wprowadzić kota w stan pobudzenia, związany ze wzmożonym wydzielaniem adrenaliny. Aby zabawa zaspokajała potrzeby mruczka, powinna być jednak dynamiczna i urozmaicona. Kot musi się nieco wysilić, by zdobyć upragniony cel.
  • w porze kocich łowów – optymalny czas na zabawę z kotem to wczesny ranek lub późny wieczór. Większość kotów jest najbardziej zainteresowanych zabawą właśnie o tych porach, ponieważ wtedy w naturze jest czas polowania. Na motywację do polowania u kotów wpływa również poczucie głodu. Z tego powodu najlepiej bawić się z mruczkiem bezpośrednio przed jego posiłkami. 
  • bezpieczna – zabawa nie powinna wyzwalać u kota zachowań agresywnych. Należy zatem nauczyć kota, jak się bawić z ludźmi. Interakcje z kotem powinny odbywać się przy użyciu zabawek. Nie należy pozwalać kotu na gryzienie rąk czy atakowanie stóp. Podczas zabawy trzeba też zadbać o bezpieczeństwo pupila. Koty potrafią zatracić się w zabawie. Warto zatem tak zaaranżować otoczenie, by podczas pogoni czy skoków futrzak nie był narażony na urazy i zranienia. Jeśli Twój pupil lubi bawić się kłębkami wełny, nie pozostawiaj go samego w czasie harców – w ferworze zabawy może zjeść materiał. Niebezpieczny dla kota bywa również laser – nigdy nie należy kierować go w stronę kocich oczu, bo może to doprowadzić do uszkodzenia wzroku. 
  • zakończona sukcesem – kocia zabawa powinna zakończyć się sukcesem. Nie należy więc zabierać pupilowi zdobyczy zaraz po jej pochwyceniu. Warto dać mu możliwość jej poszarpania, pokopania czy przeniesienia w inne miejsce. Kocie polowanie wieńczy konsumpcja ofiary. W przypadku zabawy etap ten można zrealizować poprzez podanie mruczkowi na zakończenie harców posiłku lub smakołyku. 
     

Zabawki dla kota – jakie wybrać?

Jakie zabawki wybrać dla kota? Idealne akcesoria do zabawy dla mruczków powinny posiadać atrybuty typowe dla prawdziwych ofiar. Z tego powodu z reguły bardzo dobrze sprawdzają się zabawki z piórkami czy futerkiem. Również wielkość zabawek musi być zbliżona do wielkości naturalnych kocich ofiar – kot powinien mieć możliwość łatwo chwycić je w łapki. Jeśli futrzak lubi siłować się z zabawką i ją kopać, lepiej wybrać jednak nieco większą (np. w formie poduszeczki). Z kolei w przypadku kocich aporterów idealne będą lekkie i łatwe w przenoszeniu akcesoria. Dobra zabawka powinna być wyposażona w elementy, w które kot może wbić pazury lub zęby. Nie może ponadto posiadać elementów toksycznych i takich, które kot mógłby połknąć. 
 
Aby mruczek chciał się bawić, zabawki powinny pobudzać jego instynkt łowiecki poprzez ruch, elementy wizualne lub dźwięki. Koty uwielbiają zazwyczaj szeleszczące lub piszczące zabawki. Ich dźwięki naśladują odgłosy wydawane przez uciekające i atakowane ofiary. Ich uwagę przyciągają również zabawki, które poruszają się szybko i w różnorodny sposób. Aby uniknąć znudzenia zabawą, dla kota warto zakupić kilka zabawek różnego typu. 
 
Do podstawowych kocich zabawek należą wędki, piłeczki i pluszowe myszy. Jeżeli chcesz zachęcić kota do zabawy, możesz sięgnąć po zabawki z kocimiętką. Dodatkowo warto umieścić w domu akcesoria do zabaw ruchowych takie jak np. tunele, drapaki i drzewka do wspinaczki. Wśród zabawek, którymi chętnie bawią się koty, są również elementy przyniesione ze środowiska naturalnego i zabawki DIY. Z kolei zabawki interaktywne świetnie sprawdzą się, jeśli musisz zostawiać kota samego w domu na dłużej. 
 

Zabawy z kotem – najlepsze pomysły

Zastanawiasz się, jak się bawić z kotem? Przedstawiamy ciekawe pomysły na kocie zabawy, które wprowadzą w życie mruczków mnóstwo radości. 
 
Polowanie
Zabawy w polowanie to podstawowy sposób na zaspokojenie potrzeb mruczka wynikających z jego drapieżnej natury. Do zabawy w polowanie najlepiej używać tzw. zabawek dystansowych (np. wędek), które pozwalają bawić się ze zwierzakiem na odległość, bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Bezkrwawe polowanie powinno przypominać prawdziwe łowy. Z tego powodu za pomocą zabawki należy naśladować ruchy ofiar, np. latanie, skakanie, uciekanie.
 
Zabawa nie powinna być monotonna – należy zmieniać położenie zabawki w przestrzeni. Po kilku dynamicznych ruchach zabawką warto na chwilę ją zatrzymać, by kot mógł skupić się na jej namierzaniu. Co ważne, "ofiara" powinna starać się uciekać. Należy więc tak manewrować zabawką, by jej schwytanie nie było łatwe. Nie najlepszym pomysłem jest machanie kotu wędką tuż przed nosem czy wkładanie jej w kocie łapy – tak nie zachowują się prawdziwe ofiary.
 
Jeżeli chcesz wykorzystać do zabawy w polowanie wskaźnik laserowy, pamiętaj, by na koniec skierować go na zabawkę, którą futrzak może pochwycić – umożliwi to zamknięcie sekwencji łowieckiej. 
 
Poszukiwanie skarbów
Koty są ciekawskimi zwierzętami. Zajęciem, które sprawia im wielką frajdę, jest eksploracja otoczenia. Doskonałą zabawą dla mruczka może okazać się więc poszukiwanie skarbów. W roli trofeów sprawdzą się zarówno granulki suchej karmy, jak i małe zabawki oraz naturalne elementy (np. gałązki, szyszki), które kot musi znaleźć. Kocie skarby warto ukryć w różnych miejscach w domu – w szafkach, na półkach czy w kartonowych pudełkach. 
 
Zabawa w chowanego
Niektóre koty uwielbiają się chować. Czemu więc nie zagrać z nimi w tę grę? Aby zabawa w chowanego była interesująca, przygotuj dla swojego mruczka liczne kryjówki. Pamiętaj również o zamianie ról. By mruczek Cię szukał, możesz naprowadzać go wokalnie, wołając po imieniu. Innym rozwiązaniem jest posłużenie się zabawką wysuwaną z Twojej kryjówki. 
 
Wędkowanie
Sporą frajdę wielu kotom sprawia wędkowanie. Zabawa ta może przybierać różne formy w zależności od preferencji kota. Do zabawy można wykorzystać klasyczną kocią wędkę, którą należy przesuwać nad głową kota. Innym pomysłem na zabawę z mruczkiem jest przygotowanie basenu z wodą, w którym można umieścić pływające zabawki. Wyciąganie ich z wody jest ciekawą formą polowania. Jeśli Twój futrzak nie jest wielbicielem wody, zrób dla niego suchy basen w postaci kartonowego pudła czy koszyka z kłębkami wełny. Możesz w nim umieścić nie tylko zabawki, ale też kocimiętkę czy smakołyki. 
 
Zabawa w kotka i myszkę
Jeśli typowe polowanie na zabawkę wydaje się Twojemu podopiecznemu zbyt nudne, możesz je nieco urozmaicić. Być może Twój kot będzie chciał pobawić się w prawdziwego tropiciela gryzoni. Przygotuj więc karton z wyciętymi otworami oraz zabawkę w formie kijka z przynętą. Następnie przekładaj zabawkę przez różne otwory – imitując w ten sposób ruchy myszki chowającej się do dziury. To świetny sposób na rozwinięcie spostrzegawczości i szybkości reakcji u kota. 
 
Aportowanie
Koty fascynuje nie tylko gonienie za ofiarą. Mruczki lubią również chwytać i przenosić swoje upolowane trofea. Jeśli Twój podopieczny ma duszę aportera, przygotuj dla niego niewielką, lekką zabawkę i wyrzuć jak najdalej. Możesz zachęcać mruczka do przynoszenia zdobyczy, proponując mu w zamian pyszną przekąskę. Dzięki umiejętności aportowania możesz nauczyć kota wielu sztuczek z użyciem rekwizytów. 
 
Bańki mydlane 
Wśród mruczków nie brakuje fanów bardziej nietypowych zabaw. Od czasu do czasu warto więc zorganizować im pokaz baniek mydlanych. Takie widowisko z pewnością spodoba się zapalonym obserwatorom. Nie pozwalaj jednak futrzakowi na zjadanie baniek. Jeśli Twój ulubieniec usiłuje je łapać, zorganizuj mu tradycyjną zabawę w polowanie na zabawkę w mydlanej scenerii. 
 
Gra w piłkę
Zabawy z piłeczkami należą do ulubionych kocich gier. Najlepiej zorganizować je na twardym podłożu, od którego dobrze odbijają się piłeczki. Piłkę można również rzucać kotu w kierunku ściany. Ciekawym sposobem na urozmaicenie gry jest wyrzucanie kilku piłeczek, z różnych kierunków. Do gry w piłkę można wykorzystać też kulki z papieru. 
 
Tor przeszkód
Nie tylko psy mogą czerpać radość z agility. Jeżeli Twój mruczek jest prawdziwym wulkanem energii, stwórz dla niego tor przeszkód. Do jego budowy możesz wykorzystać kartonowe pudła, tunele, budki, półki, drapaki i platformy widokowe. Aby skłonić zwierzaka do pokonywania toru przeszkód, poruszaj zabawkami między przeszkodami. 
 
Zabawy interaktywne
Nie wszystkie kocie zabawy wymagają zaangażowania opiekuna. Jeśli chcesz zapewnić swojemu kotu zajęcie na wiele godzin, przygotuj dla niego zabawki interaktywne. Prosty karmnik interaktywny można stworzyć z rolek po papierze toaletowym przymocowanych do kawałka tektury. Równie dobrze jako zabawka interaktywna sprawdzi się opakowanie po jajkach, w którym znajduje się mała zabawka lub pyszna przekąska. Dla mruczącego pupila warto ponadto przygotować pudło sensoryczne z naturalnymi elementami, stymulującymi wszystkie zmysły (np. gałązkami, kamyczkami, liśćmi, kłosami zbóż, ziołami, ptasimi piórami). Jeżeli brakuje Ci pomysłów na własnoręczne zabawki dla kotów, możesz również zakupić akcesoria interaktywne w sklepie zoologicznym. 

Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie