Informacja ze sklepu

Sztuczki dla psa - proste triki, których możesz nauczyć psa


 
Psie popisy potrafią wprawić w osłupienie. Czworonogi często nie mają sobie równych wśród zwierzęcych akrobatów, artystów i tancerzy. Chcesz mieć w domu prawdziwego czworonożnego komika? Zaangażuj psa w naukę sztuczek – to nie tylko świetna rozrywka, ale również sposób na spędzanie czasu z pupilem i wykorzystanie jego naturalnych zdolności. Przynoszenie gazety, podawanie łapy, turlanie się – jakich sztuczek warto nauczyć swojego ulubieńca? Przedstawiamy pomysły na proste sztuczki dla psa, których można nauczyć niemal każdego czworonoga. 
 

Nauka sztuczek dla psów – zalety

Nauka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego czworonoga. Dzięki podstawowym komendom, takim jak „siad”, „do mnie” czy „zostań”, zwierzak umie odnaleźć się w każdej sytuacji, a jego opiekun jest w stanie łatwo zapanować nad jego poczynaniami. Szkolenie psa nie musi jednak ograniczać się do nauki kilku przydatnych komend. Doskonałym urozmaiceniem treningu może być nauka psa sztuczek. Tego typu trening to tak naprawdę forma zabawy z psem. 
 
Psy zawsze odnoszą korzyści z nauki sztuczek. Pozwala ona rozładować energię i dostarcza zwierzakom odpowiedniej dawki rozrywki, ruchu i stymulacji umysłowej. W pochmurne i zimne dni zastępuje zabawy na dworze i chroni przed nudą. 
 
Wykonywanie sztuczek stanowi wyzwanie intelektualne dla psów. Jest więc sposobem na rozwijanie inteligencji, doskonalenie koordynacji ruchowej i poprawę koncentracji. W przypadku czworonożnych seniorów trening sztuczek to dobra metoda na utrzymanie sprawności intelektualnej. Trening sztuczek, polegający na wspólnej zabawie, ma również walor społeczny. Uczy współpracy z opiekunem i polegania na jego wskazówkach. Pomaga ponadto pogłębić psio-ludzką relację.
 
Nie wszystkie triki stanowią jedynie popisy artystyczne, którymi można pochwalić się przed znajomymi. Niektóre sztuczki mogą okazać się również przydatne w codziennym życiu. Poprzez zabawę można nauczyć ulubieńca np. podawania łapy, które jest niezbędne podczas przycinania pazurów. Poproszenie zwierzaka o wykonanie sztuczki to najlepszy sposób na skłonienie go do zaakceptowania zabiegów, których pies nie lubi. 
 

Jak nauczyć psa sztuczek?

Nauka sztuczek powinna przede wszystkim sprawiać frajdę – zarówno Tobie, jak i Twojemu podopiecznemu. Postaraj się więc tak zaplanować trening, by nie był dla zwierzaka zbyt wyczerpujący. Nie próbuj w czasie jednej sesji szkoleniowej uczyć pupila kilku różnych sztuczek – może wprowadzić to niepotrzebny zamęt. Unikaj także długich ćwiczeń – lekcja powinna trwać maksymalnie kilkanaście minut.
 
Zadbaj o komfort Twojego psa w czasie ćwiczeń. Gdy pies jest zmęczony, zrezygnuj z nauki. Nigdy nie proponuj pupilowi sztuczek, które mogą być dla niego nieprzyjemne lub niebezpieczne. W przypadku psów cierpiących na choroby stawów zrezygnuj ze sztuczek wymagających skoków i innych akrobacji.
 
Poziom trudności trików powinieneś dopasować do możliwości swojego pupila. Nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko – może to zniechęcić czworonoga do ćwiczeń. Jeśli zauważysz, że zadanie jest dla psa zbyt trudne, podziel je na łatwiejsze elementy. Zacznij od prostych trików, bazujących na naturalnych ruchach psa. Dopiero gdy zwierzak je opanuje, możesz spróbować tych trudniejszych, składających się z kilku elementów. Jeśli chodzi o sztuczki z rekwizytami, zostaw je na wyższy etap treningu. Sztuczki z psami aktywnymi mogą być bardziej skomplikowane, składające się z sekwencji zachowań i złożonych akrobacji. 
 
 
Trening sztuczek opiera się na nagradzaniu psa za wykonane poprawnie zadania. Pies musi wiedzieć, że pożądane zachowanie przyniesie mu korzyść. Większość psów najchętniej uczestniczy w treningu, gdy rolę nagrody odgrywają przysmaki. Do nauki psa najlepiej wykorzystać przysmaki treningowe. Dzięki nim można szybko nagrodzić zwierzaka za pożądane zachowania i w ten sposób je utrwalić. Nagradzanie psa smaczkami wpływa również pozytywnie na jego motywację do przyszłych ćwiczeń. 
 
Istnieje kilka podstawowych sposobów na naukę sztuczek:
 
  • wyłapywanie – sprawdzi się w przypadku naturalnych zachowań, które psy często wykonują spontanicznie. W tym przypadku wystarczy nagrodzić psa, gdy wykonuje pożądane zachowanie, a następnie dodać komendę słowną. 
  • naprowadzanie – metoda ta jest przydatna do nauki trików opierających się na prostych ruchach. Do naprowadzania wykorzystuje się smakołyki trzymane w dłoni. Pies podąża za nimi, przyjmując odpowiednie pozycje. 
  • kształtowanie – umożliwia uczenia psa skomplikowanych, wieloelementowych trików i sztuczek z użyciem rekwizytów. Posługując się tą metodą, musisz nagradzać psa za każdy krok, który przybliża go do wykonania zadania. 
 
Aby nauczyć swojego psa skomplikowanych sztuczek, możesz wykorzystać kliker. Dzięki niemu łatwo zaznaczysz oczekiwane zachowanie, co ułatwi zwierzakowi przyswojenie nowej umiejętności. 
 

Jakich sztuczek można nauczyć psa?

Repertuar psich sztuczek jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych sztuczek dla psów należą:
 
  • Zdechł pies – sztuczka ta opiera się na komendzie „leżeć”, którą najpierw musi opanować czworonóg. Aby nauczyć psa komendy „zdechł pies”, musisz na samym początku poprosić go o to, by się położył. Następnie weź do ręki smaczek i przesuwaj go od nosa psa w kierunku jego grzbietu. Zwierzak wtedy powinien podążyć za smakołykiem i przewrócić się na bok. Jeśli pies unosi głowę, obniż wysokość, na której trzymasz przekąskę. Gdy pies umie już wykonywać odpowiednie ruchy, wycofaj przysmak i naprowadzaj go na pozycję na boku samym ruchem dłoni. Na zakończenie dodaj komendę słowną. 
  • Turlaj się – sztuczka ta jest efektowna, ale dosyć skomplikowana, dlatego w razie potrzeby można podzielić ją na etapy. Przy treningu tej sztuczki może przydać się także kliker. Na początku musisz skłonić podopiecznego do położenia się i przewrócenia na bok. Możesz to zrobić w podobny sposób jak w przypadku komendy „zdechł pies”. Gdy zwierzak już to opanuje, naprowadzaj go z pozycji na boku na pozycję na plecach. W tym celu wykonuj za jego głową ruch w stronę grzbietu. Poczekaj, aż pies przewróci się na drugi bok. Na kolejnym etapie ćwiczeń naprowadzaj zwierzaka samą dłonią i wydaj komendę turlaj się. 
  • Podaj łapę – to prawdziwa klasyka wśród psich sztuczek, którą powinien poznać każdy czworonóg. Jeśli chcesz nauczyć psa podawania łapki, przygotuj przysmak i usiądź naprzeciwko psa. Schowaj smaczek w dłoni i wyciągnij rękę w kierunku psa, nieco poniżej jego pyska. Psiak będzie starał się go wydobyć. Gdy dotknie Twojej dłoni, podaj mu nagrodę. Na kolejnych etapach ćwiczeń nagradzaj psa za dotykanie samej dłoni – zamkniętej i otwartej. 
  • Przybij piątkę – gdy psu uda się nauczyć sztuczki „daj łapę”, możesz poćwiczyć z nim również przybijanie piątki. Zwykle jest to bardzo proste – pies po wcześniejszym treningu wie już, że chodzi o dotykanie dłoni. Z reguły wystarczy więc, że dostosujesz swój gest – zamiast poziomo, wyciągniesz dłoń pionowo i nieco wyżej. Prawdopodobnie pies zrobi to co w przypadku poprzedniej komendy. Możesz wtedy utrwalić jego zachowanie nagrodą. 
  • Slalom między nogami – slalom między Twoimi nogami to bardzo widowiskowa sztuczka. Jeżeli chcesz nauczyć jej czworonoga, zacznij od przybrania odpowiedniej pozycji. Stań w lekkim rozkroku obok psa, po jego prawej stronie. Trzymaj przysmak w prawej dłoni i stopniowo przesuwaj go między nogami, by zwierzak przeszedł na drugą stronę. Następnie powtórz te same ruchy przy użyciu lewej dłoni. Stopniowo wycofuj smaczek z pola widzenia zwierzaka. Połącz oba kroki w jedną sekwencję oraz dodaj komendę. 
  • Ukłon – to dosyć łatwa do nauczenia sztuczka, ponieważ bazuje na naturalnej pozycji psiaków, stanowiącej m.in. zaproszenie do zabawy. Sztuczki „ukłon” możesz nauczyć zwierzaka, nagradzając go za spontaniczne przybieranie tej pozycji. Alternatywną metodą jest naprowadzanie psa na tę pozycję. Należy to robić, gdy zwierzak jest w pozycji stojącej. By pies się ukłonił, musisz przesunąć rękę ze smakołykiem po linii prostej w dół między jego nogami. Zwierzakowi należy dać nagrodę, gdy ugnie przednie łapy. Następnie to samo ćwiczenie trzeba wykonywać pustą dłonią i z dodatkiem komendy słownej. 
  • Poproś – naukę tej sztuczki należy rozpocząć, gdy pies znajduje się w pozycji siedzącej. Aby zachęcić psa do uniesienia przednich łapek i siedzenia na tylnych, naprowadź go na tę pozycję przy użyciu smakołyków. W tym celu weź do ręki smaczki i unieś je nad jego głowę. Nagrodź czworonoga, gdy oderwie przednie kończyny od ziemi. Następnie utrudniaj ćwiczenie – nie podawaj nagrody od razu po przyjęciu przez psa pozycji, lecz odczekaj kilka sekund. Na ostatnim etapie treningu naprowadzaj psa samym gestem i dodaj komendę słowną. 
  • Daj głos – nauka szczekania na komendę może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wyłapywanie psich szczeknięć i nagradzanie pupila. Innym rozwiązaniem jest doprowadzenie do sytuacji, w której pies zacznie szczekać, by utrwalić to zachowanie. Najłatwiej możesz to zrobić, pokazując psiakowi przez dłuższy czas jego ulubiony przysmak. Zniecierpliwiony zwierzak zapewne w końcu zacznie wydawać jakieś odgłosy, za które powinieneś go nagrodzić. W momencie, gdy czworonóg zaczyna szczekać, dodaj polecenie.
  • Obrót – nauka tej sztuczki nie powinna przysporzyć Ci większych trudności. Weź do ręki przysmak. Trzymaj dłoń na wysokości wzroku psa i wykonaj kolisty ruch od głowy psa w kierunku grzbietu. Zwierzak powinien obrócić się wokół własnej osi, podążając za smakołykiem. Gdy tak się stanie, daj mu nagrodę. Następnie naprowadzaj psa samą dłonią i z coraz większej odległości. Dodaj komendę słowną do zachowania.
 
Jeśli chcesz, by Twój pies stał się prawdziwym wirtuozem sztuczek, możesz nauczyć go także:
 
  • przynoszenia gazety,
  • chowania zabawek do pudełka,
  • zamykania szafki, 
  • tańczenia,
  • dzwonienia dzwonkiem,
  • i wielu innych widowiskowych sztuczek.

Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie