Informacja ze sklepu

Jakie kolory widzi pies?


 
Psy widzą świat w nieco inny sposób niż ludzie. W swoim życiu nie polegają tylko na wzroku, lecz przede wszystkim na czułym węchu. Nie znaczy to jednak, że czworonogi nie potrafią dostrzec kolorów. Świat widziany oczami psów wcale nie maluje się w odcieniach szarości. Obecnie wiadomo, że jest dużo barwniejszy, niż początkowo wydawało się naukowcom. Jak pies widzi kolory? Czy dla psa kolory mają jakieś znaczenie?
 

Jak pies widzi – najważniejsze informacje na temat psiego wzroku

Wzrok psów jest dobrze przystosowany do drapieżnego trybu życia, jaki prowadzili przodkowie dzisiejszych domowych podopiecznych. Z tego powodu czworonożni przyjaciele wykazują przede wszystkim dużą wrażliwość na ruch. Poruszające się obiekty psy dostrzegają już z odległości blisko 800-900 m, podczas gdy nieruchome widzą dopiero z dystansu około 500 m. 
 
Oczy psiaków są również przystosowane do stałego skanowania otoczenia w celu szybkiego wykrywania zagrożeń. Pomaga w tym szerokie pole widzenia. Psy mają szersze pole widzenia niż ludzie. Przeciętnie wynosi ono u psów aż 240 stopni w porównaniu z zaledwie 180 stopniami u ludzi. Ich oczy mogą więc dostrzec nie tylko to, co znajduje się na wprost, ale również po bokach pyska. Dokładny zakres widzenia psów różni się w zależności od rasy i budowy czaszki. Rasy z wydłużoną kufą (np. charty) mają nieco szerszy zakres widzenia niż zwierzaki ze spłaszczonym pyskiem (np. mopsy, pekińczyki). 
 
Kolejną mocną stroną wzroku domowych pupili jest zdolność do percepcji ruchu w półmroku. Czworonogi lepiej niż człowiek widzą w ciemności. Oczy psów są wrażliwe nawet na słabe oświetlenia za sprawą specjalnej warstwy odblaskowej (makaty) odbijającej światło oraz dużej koncentracji pręcików. Dodatkowo u psów nerwy wzrokowe połączone są z wieloma pręcikami, dzięki czemu wystarczy pobudzenie któregokolwiek z nich do odbierania wrażeń wzrokowych. 
 
Choć psiaki doskonale widzą w ciemności i szybko wykrywają poruszające się obiekty, ich wzrok ma też słabe strony. W odróżnieniu od oka człowieka psie oko niezbyt dobrze radzi sobie z wychwytywaniem szczegółów. Psy nie mają też plamki żółtej – obszaru na siatkówce oka o największym zagęszczeniu fotoreceptorów. Zasadniczo psy słabo widzą przedmioty znajdujące się w pobliżu. Podczas gdy idealna ostrość widzenia u ludzi wynosi 20/20, u psów jest to zaledwie 20/80. W praktyce pies widzi z odległości 20 stóp to, co przeciętna osoba widzi z odległości 80 stóp. Obiekty, które położone są bliżej niż 50 cm przed pyskiem, psy badają raczej węchem niż wzrokiem. U niektórych ras lepiej rozwinięte jest także widzenie z bliskiej odległości (np. rottweilerów, owczarków niemieckich), a u innych z większej (np. chartów). 
 
W psim świecie również zdarzają się wady wzroku. Jednak utrata zmysłu wzroku prawdopodobnie nie jest dla psów tak dotkliwa jak dla ludzi. Psy potrafią świetnie orientować się w otoczeniu za pomocą innych czułych zmysłów – węchu czy słuchu. 
 

Jakie kolory widzi pies?

Jedną z najważniejszych różnic między psim i ludzkim wzrokiem jest zdolność do postrzegania kolorów. Niegdyś myślano, że psy widzą świat wyłącznie w odcieniach szarości. Nie jest to jednak prawda. Dziś wiadomo, że dla psów nie istnieje jedynie czarny i biały kolor. Badania przeprowadzone w latach 80. XX w. przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że domowe czworonogi mają zdolność widzenia barwnego, choć widzenie kolorów przez psy jest ograniczone.
 
W procesie widzenia biorą udział czopki – receptory znajdujące się na siatkówce odpowiedzialne za postrzeganie różnych kolorów. Psy mają tylko dwa rodzaje czopków. Z kolei u ludzi występują ich trzy rodzaje. Ma to zasadniczy wpływ na spektrum kolorów widzianych przez psy i ludzi. Podczas gdy my możemy widzieć miliony kolorów, psy widzą jedynie ich kilka. Psy widzą dwa kolory podstawowe: niebieski i żółty. Dodatkowo psy są w stanie zobaczyć barwy pochodzące od żółtego i niebieskiego, czyli brązowy, błękitny, złoty i granatowy. Psy nie widzą natomiast różnych odcieni czerwieni ani zieleni – nie mają receptorów odpowiedzialnych za odbiór tych barw. Nie potrafią też rozpoznać koloru fioletowego ani pomarańczowego.
 
Skoro psy nie widzą kolorów tak samo jak ludzie, w jaki sposób postrzegają swoje otoczenie? Fioletowe przedmioty prawdopodobnie widzą w kolorze niebieskim, z kolei zielone w odcieniach żółtego. Pozostałe kolory psy odbierają jako szare. Co ciekawe, widzenie kolorów przez psy odbiega od ludzkiego. W psich oczach świat jest jaśniejszy, niemal pastelowy. 
 

Czy pies rozróżnia kolory? – najlepsze odcienie zabawek dla pupila

Nie ma wątpliwości, że psy postrzegają świat inaczej niż my. Czy jednak wiedza na temat psiego zmysłu wzroku ma zastosowanie praktyczne? Z pewnością możesz wykorzystać tę wiedzę przy zakupie akcesoriów dla swojego pupila. Psy doskonale widzą w odcieniach niebieskiego i żółci, dlatego najlepiej wybierać dla nich akcesoria właśnie w tych kolorach. 
 
Jeśli szukasz zabawek do harców w parku, na zielonej trawce, piłka w kolorze żółtym może okazać się jednak niezbyt widoczna dla twojego zwierzaka. W taki wypadku lepiej wybrać niebieską zabawkę. Dobrym wyborem dla czworonożnego podopiecznego będą również akcesoria wielobarwne, które łatwo dostrzeże niemal w każdych warunkach. Lepiej unikać natomiast gadżetów czerwonych – nie zachęcą zwierzaka do zabawy. Widzenie kolorów w półmroku jest ograniczone, dlatego jeżeli często bawisz się z pupilem wieczorami, zaoferuj mu świecące zabawki. 
 
Chociaż psy nie są całkowicie pozbawione wrażliwości na barwy, trudno przypuszczać, że kolory odgrywają w ich życiu szczególną rolę. Przetrwanie przodków dzisiejszych czworonogów uzależnione było od szybkich reakcji, nie zaś od rozpoznawania barw. Z tego powodu, planując zabawę lub trening z psem, nie powinieneś skupiać się na kolorach. Wybierając zabawki dla ulubieńca, zwróć uwagę na ich fakturę, kształt, twardość. Zaproponuj zwierzakowi akcesoria, które dynamicznie się poruszają. Jeśli chcesz nauczyć psa sztuczek, zrezygnuj ze wskazówek kolorystycznych. Zamiast nich stosuj pomoce dźwiękowe lub węchowe. 


Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie