Informacja ze sklepu

Czy pies może jeść orzechy? Wpływ orzechów włoskich, laskowych


Wielu psich opiekunów zastanawia się, jakimi smakołykami może bez obaw podzielić się ze swoimi podopiecznymi. Orzechy wydają się idealnym przysmakiem dla czworonogów. Są bogate w wiele cennych składników, a przy tym smaczne i chrupiące. Chociaż większość czworonogów nie pogardzi taką przekąską, nie wszystkie orzechy można bezpiecznie podawać psu. Niektóre ich rodzaje mogą wywołać u psów poważne zatrucia. Sprawdź, które orzechy można stosować w żywieniu psów, a którymi lepiej nie raczyć swojego pupila. 
 

Czy orzechy to zdrowa przekąska dla psa?

Orzechy uznawane są za jeden z najzdrowszych smakołyków. Są one cennym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, błonnika, witamin z grupy B, witaminy E, fosforu, żelaza, magnezu, cynku i potasu. Regularne spożywanie orzechów wpływa korzystnie na układ nerwowy i sprawność intelektualną, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pracę serca. Orzechy mają również właściwości antyoksydacyjne – chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Pozornie wydają się więc bardzo wartościowym uzupełnieniem psiego jadłospisu. Dodatkowo większość psiaków wprost za nimi przepada. Dlaczego więc ich serwowanie czworonożnym podopiecznym wzbudza tyle kontrowersji? 
 
Problematyczna jest przede wszystkim wysoka wartość kaloryczna orzechów i duża zawartość w nich tłuszczu. Orzechy to wysokokaloryczny przysmak, który oferowany w dużych ilościach może doprowadzić do nadwagi, a nawet zapalenia trzustki. Bywają one również przyczyną dolegliwości trawiennych u bardziej wrażliwych zwierzaków. Nie bez znaczenia jest też ich twardość, forma i tekstura – jedzenie orzechów może być potencjalną przyczyną uszkodzeń zębów, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Dodatkowo nie wszystkie orzechy są bezpieczne dla psów – niektóre mogą spowodować zatrucia. Wszystko to sprawia, że do serwowania psu orzechów należy podchodzić z dużą rozwagą. 
 
Kiedy lepiej zrezygnować z oferowania psu orzechów? Przeciwwskazaniami do ich spożywania przez psa są przede wszystkim:
 
  • alergia,
  • nietolerancja pokarmowa,
  • nadwaga/otyłość,
  • choroby układu pokarmowego,
  • problemy stomatologiczne i choroby jamy ustnej.
     

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Popularne w naszym kraju orzechy włoskie są często podawane czworonożnym łakomczuchom. Orzechy włoskie zawierają m.in. witaminy z grupy B, miedź, kwas foliowy, mangan. Niestety odznaczają się również wysoką zawartością kalorii (654 kcal/100 g). Często są ponadto zanieczyszczone mykotoksynami. Z tego powodu orzechy włoskie dla psa nie są najlepszą propozycją – mogą doprowadzić do rozstroju żołądka i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
 
Podawanie psu orzechów włoskich nie jest jednak bezwzględnie zakazane. Jeśli pies zje orzechy włoskie w niewielkiej ilości, raz na jakiś czasu, raczej nie powinny mu zaszkodzić. 

 
↓ Witaminy i odżywki dla psów ↓ 
 

Orzechy laskowe w diecie psa

Orzechy laskowe są dla psa dobrym źródłem witamin E i z grupy B, magnezu czy cynku. Dzięki temu ich spożywanie może mieć korzystny wpływ na skórę i sierść psa. Dodatkowo orzechy laskowe zawierają proantocyjanidyny – substancje o silnym działaniu przeciwutleniającym.
 
Podobnie jak w przypadku orzechów włoskich ich regularne serwowanie psu nie jest jednak zalecane z uwagi na dużą zawartość tłuszczu. Dodatkowym problemem jest wielkość i kształt tych orzechów – wiele psiaków zjada je bez rozgryzania, co może grozić zadławieniem czy niedrożnością jelit. Lepiej więc serwować je ostrożnie, a nawet całkowicie z nich zrezygnować. 
 

Czy pies może jeść orzechy ziemne?

Do orzechów, które możesz podać psu, należą orzeszki ziemne. Są one bardzo dobrym źródłem białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, polifenoli i minerałów. Znajdujące się w nich składniki korzystnie wpływają na serce i układ krążenia. Dodatkowo orzeszki ziemne są mniej kaloryczne niż inne rodzaje (np. włoskie). Dzięki temu orzechy arachidowe idealnie sprawdzają się w roli psiego przysmaku. Należy jednak pamiętać, że powinny być podawane bez łupin i dodatku soli. 
 

Czy pies może jeść migdały?

Czy wybór spośród różnych orzechów migdałów dla psa to na pewno dobry pomysł? Jak się okazuje, nie do końca. Migdały są szczególnie bogate w mangan i witaminę E. Niestety należą do produktów ciężkostrawnych, które mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo są dosyć twarde i mają specyficzny kształt, przez co bywają trudne do rozgryzienia i połknięcia. Ich jedzenie może skończyć się dla psa zranieniami jamy ustnej. Orzechy te często dostępne są w sprzedaży w polewie – w takiej formie jednak zupełnie nie nadają się dla czworonogów. 
 

Orzechy nerkowca dla psa – czy są odpowiednie?

Orzechy nerkowca zasadniczo należą do nieszkodliwych dla psów. Mogą być dobrym dodatkiem do psiego jadłospisu ze względu na łagodny smak i wysoką zawartość luteiny oraz zeaksantyny – substancji korzystnie wpływających na wzrok. Orzechy nerkowca zawierają również sporo potasu. Ich spożywanie nie jest więc wskazane w przypadku problemów z nerkami i układem moczowym. Z uwagi na duży rozmiar lepiej też nie podawać ich małym psom – mogą spowodować zadławienie. 
 

Orzechy makadamia – czy są szkodliwe dla psa?

Psu nigdy nie należy serwować orzechów makadamia. Zjedzenie takich smakołyków może skończyć się dla zwierzaka silnym zatruciem. Niestety do tej pory nie udało się zidentyfikować znajdującej się w nich toksyny. 
 
Spożycie toksycznych orzechów może doprowadzić do wymiotów, osłabienia, drgawek, niezborności ruchów. Objawy zatrucia orzechami makadamia u psa pojawiają się w pierwszej dobie po spożyciu. Psy wykazują odmienną tolerancję na toksyny znajdujące się w orzechach. Z tego powodu objawy mogą pojawić się u każdego psa z innym nasileniem. Zasadniczo jednak za szkodliwą ilość orzechów makadamia uznaje się 2,4 g/kg m.c. psa.
 
Najczęściej objawy zatrucia orzechami u psa ustępują samoistnie w ciągu 2 dni. Jeśli jednak pies zjadł orzechy makadamia, zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 
 

Inne rodzaje orzechów – pistacje, orzechy brazylijskie, orzechy czarne

Czy do diety psa można wprowadzić również inne, mniej popularne, rodzaje orzechów? Z pewnością nie należy częstować pupila orzechami czarnymi – uznawane są za trujące dla psów. Czarne orzechy zawierają juglon – związek fenolowy o właściwościach alergennych i toksycznych. Podobnie jak makadamia mogą wywołać objawy zatrucia u czworonogów. 
 
Również raczenie zwierzaka pistacjami nie jest wskazane. Ich łupiny mogą doprowadzić do zadławienia. Nie są one odpowiednie dla zwierzaków także z powodu wysokiej zawartości tłuszczu i częstego zanieczyszczenia aflatoksynami. 
 
Orzechy brazylijskie też nie powinny znaleźć się w psiej diecie. Ten rodzaj orzechów charakteryzuje się szczególnie dużą zawartością tłuszczów nasyconych. Pałaszowanie takich przysmaków może więc wywołać u zwierzaka dolegliwości trawienne, a nawet zapalenie trzustki. 
 

Masło orzechowe dla psa – czy można je podawać?

Twój pies uwielbia orzechy i zastanawiasz się, czy możesz podać mu masło orzechowe? Zasadniczo ten przysmak nie powinien zaszkodzić twojemu czworonożnemu podopiecznemu.
 
Masło orzechowe najczęściej wytwarzane jest z orzechów ziemnych, które są bezpieczne dla psa. Zwykle zawiera też cukier, sól i oleje roślinne. Warto jednak pamiętać, że w gotowych produktach mogą znajdować się również szkodliwe dla psa dodatki. Jednym z nich jest ksylitol. Dodatkowo masło orzechowo to prawdziwa bomba kaloryczna – 100 g produktu zawiera nawet 600 kcal.
 
Przed podaniem psu orzechowego przysmaku należy dokładnie sprawdzić jego skład. Dobrym pomysłem jest również samodzielne przygotowanie orzechowej pasty dla pupila. Taka przekąska powinna być serwowana jedynie okazjonalnie. Masło orzechowe świetnie nadaje się do wypełnienia psich zabawek typu kong. Można ponadto wykorzystać je do podawania podopiecznemu lekarstw. 
 

Orzechy dla psa – jak je stosować?

Jeśli chcesz poczęstować psa orzechami, pamiętaj o ich odpowiednim podawaniu. Nawet bezpieczne orzechy podane w dużej ilości mogą wywołać u psa problemy żołądkowe. Najważniejszy jest umiar w ich serwowaniu. Orzechy zawsze powinny być podawane w niewielkiej ilości. Serwowanie orzechów raz w tygodniu to optymalna częstotliwość w przypadku większości czworonogów. Co więcej, wartość kaloryczną orzechów należy uwzględnić w ogólnym bilansie energetycznym.
 
Orzechy dla wielu psów stanowią nie lada atrakcję, dlatego idealnie sprawdzą się jako nagrody czy przynęty. Mogą być również stosowane jako przekąska między posiłkami – z uwagi na różnorodne kształty i tekstury urozmaicą dietę zwierzaków. Orzechy powinny być podawane psu bez łupin. Większe można podzielić na cząstki. Jeżeli twój zwierzak ma tendencję do połykania pokarmu bez rozgryzania, możesz zmielić orzechy. 
 
Zawsze należy kontrolować świeżość orzechów. Długotrwałe ich przechowywanie może doprowadzić do zawilgocenia, rozwoju pleśni i zanieczyszczenia orzechów mykotoksynami oraz utraty przez nie wartości odżywczej. Z tego powodu zakupione orzechy dla psa powinieneś trzymać w suchym i chłodnym miejscu. 
 
Najlepsze dla psów są surowe orzechy pozbawione wszelkich dodatków. Jeśli kupujesz gotowe przekąski w opakowaniach, zwróć uwagę, czy w ich składzie nie ma szkodliwych dla psa składników. Unikaj orzechów panierowanych – powłoki z kakao, ostrej papryki czy czosnku mogą być szkodliwe dla psa i wywołać poważne zaburzenia żołądkowe i jelitowe. Zrezygnuj również z zakupu orzeszków solonych. 
 
Wiele psiaków przepada za orzechami nie z powodu ich szczególnych walorów smakowych, ale twardej i chrupiącej tekstury. Aby zaspokoić psie potrzeby związane z gryzieniem, warto więc włączyć do diety czworonoga przysmaki do żucia i gryzienia. Są one równie atrakcyjne jak orzechy, a przy tym znacznie mniej kaloryczne i całkowicie bezpieczne. 

Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie