Są takie koty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Niektóre zwracają uwagę swą piękną bujną sierścią, inne natomiast zaszczycają człowieka spojrzeniem jasnych, niebieskich oczu. Istnieją też rasy, które mogą poszczycić się czymś zupełnie innym – uszami wielkimi jak u nietoperza. Poznaj rasy kotów z dużymi uszami i dowiedz się, czym jeszcze mogą Cię zaskoczyć!
Koty z dużymi uszami – 6 ras, które musisz poznać!
Kot z wielkimi uszami to nie tylko sfinks! Ras mogących poszczycić się pokaźnymi uszami jest o wiele więcej. W naszym zestawieniu znajdziesz aż 6 najpopularniejszych odmian mruczków, których cechą charakterystyczną są właśnie nieprzeciętnie duże uszy. Warto jednak poznać je nie tylko ze względu na niecodzienny wygląd. Te mruczki cechuje także miłe usposobienie i ogromne przywiązanie do człowieka. Oto one!
Kot abisyński
Kot abisyński jest jedną z najstarszych ras na świecie. Co ciekawe, nazwa kotów nie ma zbyt wiele wspólnego z ich rzeczywistym pochodzeniem. Pierwszy kot abisyński trafił do Europy w 1868 roku z Etiopii, czyli dawnej Abisynii. Jednak prawdziwą ojczyzną tych wyjątkowych zwierząt jest wybrzeże Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo Wschodniej.
Uszy, czyli charakterystyczna cecha Abisyńczyka, są duże, szerokie u nasady i szeroko rozstawione. Małżowiny są także otwarte na boki, co sprawia wrażenie, jakby mruczek ciągle czegoś nasłuchiwał. Uszy wyposażone są także w pędzelki na czubkach i wyróżniający się rysunek w tylnej części małżowiny. Uwagę zwracają także oczy w kształcie migdałów, zwykle w kolorze złotym, miedzianym, zielonym lub orzechowym.
Koty abisyńskie wyróżnia niezwykła inteligencja i niespożyta energia. Zwierzaki te uwielbiają zabawę, są odważne i bardzo ciekawe świata. Są także towarzyskie, a za swym opiekunem podążają krok w krok. Potrzebują bliskości i osoby, która poświęci im wiele uwagi.
Kot Savannah
Ta niezwykła rasa została stworzona poprzez skrzyżowanie dzikiego serwala afrykańskiego z kotem domowym. Ze względu na swoje pochodzenie koty Savannah są dość duże – dorosły samiec może ważyć nawet do 12 kilogramów. Sylwetka zwierzaka jest smukła, ale muskularna, z nieprzeciętnie długimi nogami. Głowa Savannah jest raczej drobna, przynajmniej w stosunku do dużych, wysoko osadzonych uszu. Małżowiny są lekko zaokrąglone na końcach, a na ich odwrocie można dostrzec tak zwane ocelli, czyli cętki w kształcie odcisku kciuka.
Koty Savannah są inteligentne, ciekawskie i otwarte. Chętnie uczą się różnych sztuczek i uwielbiają zabawkę. Mają też silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Potrzebują dużej dawki ruchu i źle znoszą nudę. Wobec właściciela potrafią być niezwykle czułe. Mocno przywiązują się do swej rodziny i nie najlepiej radzą sobie z samotnością. Są towarzyskie, więc z reguły dobrze znoszą obecność dzieci i innych zwierząt domowych. Mimo swego przywiązania do opiekuna potrafią być uparte i niezależnie. Często działają na własną rękę, a ich prowadzenie wymaga od hodowcy dużego doświadczenia. Ze względu na temperament koty Savannah nie są polecane dla początkujących kociarzy.
Cornish Rex
Rex kornwalijski to rzadka i stosunkowo nowa rasa kotów. Jej powstanie datuje się na drugą połowę XX wieku, a za ojczyznę przyjmuję się brytyjską Kornwalię. Rasę wyróżnia wyjątkowa gracja i uroda. Lekki chód w połączeniu ze smukłym, szczupłym ciałem robią duże wrażenie. Szczególną uwagę zwracają jednak wielkie uszy osadzone wysoko na głowie. Rexa kornwalijskiego rozpoznasz także po dużych, owalnych oczach i odznaczającej się pofalowanej sierści. Owa sierść to tak naprawdę sam podszerstek, ponieważ przedstawiciele rasy nie posiadają włosów okrywowych. Co ciekawe, pofalowane są także wąsy i brwi mruczka.
Cornish rex to kot wesoły i radosny. Zawsze skory do wszelkich psot czy zabaw. Jest towarzyski, a do pełni szczęścia potrzebuje wiele atencji ze strony opiekuna. Pozbawiony interakcji z człowiekiem szybko się nudzi, a z nudów rozrabia i głośno wokalizuje.
Devon rex
Kolejny na liście jest kot „kosmita”, czyli Devon rex. Ze względu na swoje ogromne uszy i niewielką czaszkę w kształcie klina zwierzak sprawia wrażenie, jakby przybył z zupełnie innej planety. Ten niezwykły kociak może pochwalić się też niezwykłymi oczami – są duże, migdałowe i ustawione dość szeroko. Sierść podobnie, jak u rexa kornwalijskiego jest właściwie krótkim podszerstkiem. W dotyku przypomina ona nieco miękki jedwab, więc głaskanie devona rexa sprawia wiele przyjemności.
Devon rex jest kotem wesołym, żywiołowym i niezwykle ciekawskim. Uwielbia pieszczoty i towarzystwo swego opiekuna. Zżyty z człowiekiem Devon będzie podążał za nim krok w krok, pragnąc towarzyszyć mu dosłownie we wszystkim. Jest czuły i chętnie okazuje swoje względy. Ma także wielkie zamiłowanie do zabawy, więc sprawdzi się w roli kompana dla nieco starszego dziecka.
Kot orientalny krótkowłosy
Orientalny kot krótkowłosy wywodzi się od kota syjamskiego, a powstanie rasy datuje się na lata 90. XIX wieku. Zwierzę wyróżnia smukła, a jednocześnie dość muskularna budowa ciała. Kot jest szczupły, ale bardzo zgrabny i proporcjonalny, dzięki czemu sprawia niezwykle eleganckie wrażenie. W ruchu nie brak mu wdzięku i gracji. Wyróżniającą się cechą kota orientalnego są szerokie u nasady i nisko osadzone na czaszce uszy. Ich wewnętrzna strona porośnięta jest delikatnymi, krótkimi włosami. Oczy zgodnie ze standardem rasy powinny mieć kształt migdałów i przejrzysty zielony kolor.
Kot orientalny to kochający pupil o dużym temperamencie. Jest skoczny i energiczny, chętnie się wspina i bawi nawet z dziećmi. Mocno zżywa się z opiekunem i nie lubi samotności. Zwykle dobrze czuje się też w towarzystwie innych zwierząt, ale wymaga socjalizacji od wczesnych lat. Warto pamiętać, że to kot obdarzony wyjątkowo silnym charakterem, więc źle prowadzony może próbować podporządkować sobie domowników.
Kot sfinks
Sfinks, czyli bezwłosy kot niezmiennie wzbudza wielkie zainteresowanie. Jego ciało porasta delikatny meszek, przypominający nieco skórkę brzoskwini. Na pierwszy rzut oka może się jednak wydawać, że kotek rzeczywiście jest całkiem łysy. Co ciekawe, koty tej rasy nie mają wąsów ani rzęs. Ciekawość wzburza również rozmiar uszu. Małżowiny sfinksa są duże, otwarte i szerokie u podstawy, zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do wielkości głowy. Ponadto, na uwagę zasługują oczy w kształcie cytryny, osadzone głęboko w czaszce. Osobnik zgodny ze wzorcem powinien mieć także fałdy skórne na częściach głowy, ciała nóg.
Sfinks to kot czuły i przepadający za pieszczotami. Jest inteligentny i lubi zabawę, zarówno z opiekunem, jak i samodzielną. Są to także koty dość „rozgadane”. Z opiekunem porozumiewają się głośnym miauczeniem, a ich mruczenie nie ma sobie równych.
Autorka: Angelika Podgajna