Informacja ze sklepu

Góry z psem - gdzie jechać i jak przygotować siebie i psa?


Wspólne wyjazdy z psem to świetny sposób na udany wypoczynek i pogłębienie relacji z ulubieńcem. Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wojaży są polskie góry. Górskie wędrówki, połączone z podziwianiem malowniczych pejzaży, mogą być dla wielu psów wspaniałą atrakcją. Zanim jednak wybierzesz się z psem w góry, musisz odpowiednio przygotować siebie i swojego pupila do wyjazdu. Jak zaplanować wczasy w górach z psem? Gdzie udać się ze swoim ukochanym czworonogiem?
 

Wakacje z psem w górach – jak się przygotować?

Wakacje z czworonożnym pupilem mogą być naprawdę niezapomniane. Psy podobnie jak ludzie mają jednak swoje upodobania wypoczynkowe. Zanim więc wyruszysz w podróż ze swoim pupilem, powinieneś przemyśleć, czy wyjazd rzeczywiście sprawi mu frajdę, czy raczej będzie dla niego jedynie źródłem stresu i zmęczenia. 
 
Kiedy warto pojechać w góry z psem? Z pewnością możesz zabrać ze sobą zwierzaka, który jest wielbicielem długich spacerów i aktywnego spędzania czasu. Góry to też wymarzone miejsce do wypoczynku dla ciekawskich psów, które lubią eksplorować nowe otoczenie. 
 
Wędrówki po górach są wyczerpujące i dosyć kontuzjogenne. Z tego względu ich warunkiem jest dobry stan zdrowia psa. Jeszcze przed wyjazdem warto udać się z pupilem na kontrolne badania u lekarza weterynarii. Długie i wyczerpujące wędrówki z psem po górach nie są wskazane, jeśli zwierzak cierpi z powodu dysplazji stawów biodrowych, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca lub układu oddechowego. W takich przypadkach lepiej zrezygnować z zabierania psa na górskie trasy. Wycieczka w góry może być również zbyt obciążająca dla psich seniorów oraz szczeniąt.
 
Niezbędnym elementem przygotowania do wyjazdu w góry jest zabezpieczenie psa przed pasożytami zewnętrznymi – pchłami i kleszczami. Należy również sprawdzić, czy zwierzak ma wszystkie aktualne szczepienia i w razie potrzeby je uzupełnić. Aby zwiększyć wytrzymałość psa, można też włączyć do jego diety suplementy z chondroityną i glukozaminą, L-karnityną, HMB lub MSM.
 
Jeśli chcesz zabrać ze sobą psa w góry, musisz stopniowo przyzwyczajać go do zwiększonego wysiłku – zwłaszcza gdy do tej pory wasze spacery ograniczały się do krótkich przechadzek po parku. Minimum kilka tygodni przed wyjazdem warto zacząć stopniowo wydłużać czas spacerów i zwiększać ich intensywność. Najlepiej wędrować z psem po trasach o zróżnicowanym podłożu i nachyleniu (np. po lasach), które bardziej przypominają górskie szlaki niż miejskie parki czy asfaltowe ulice. 
 
Na górskich ścieżkach niejednokrotnie można natrafić na dzikie zwierzęta. Nieuniknione są też spotkania z innymi wędrowcami, których zwłaszcza w okresie wakacyjnym nie brakuje. Nieodpuszczalne jest, by zwierzak zakłócał spokój dzikich mieszkańców gór czy zaczepiał innych spacerowiczów. Bardzo ważne jest zachowanie pełnej kontroli nad poczynaniami swojego czworonożnego przyjaciela. Jeszcze przed wyjazdem warto więc przećwiczyć z psem podstawowe komendy. 
 

Wyjazd w góry z psem – co zabrać?

Jeśli zamierzasz jechać z psem w góry, musisz zawczasu przygotować odpowiedni ekwipunek. Co zabrać na górską wyprawę z czworonogiem? Oto najważniejsze rzeczy:
 
  • szelki z adresówką,
  • standardowa smycz spacerowa,
  • długa linka treningowa,
  • zapas karmy podstawowej,
  • przysmaki dla psa,
  • bidon z wodą dla psa,
  • przenośna miska turystyczna,
  • kaganiec,
  • kocyk,
  • ręcznik, 
  • ulubiona zabawka psa,
  • maść ochronna do psich łap,
  • szczotka lub grzebień,
  • woreczki na psie odchody,
  • apteczka pierwszej pomocy (zawierająca m.in. bandaże, środki do dezynfekcji, pęsetę),
  • książeczka zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami,
  • paszport dla psa (jeśli planujesz zwiedzać z psem góry położone po czeskiej czy słowackiej stronie).
 
Jeżeli chcesz uprawiać trekking z psem, niezbędny będzie również zestaw składający się z pasa biodrowego i smyczy z amortyzatorem. Taki ekwipunek znacznie zwiększy komfort wędrówki po górach z czworonogiem oraz zapewni bezpieczeństwo zarówno tobie, jak i twojemu podopiecznemu. Podczas ekstremalnych wypraw, po trudnych szlakach, przydatne mogą okazać się buty dla psa, które zabezpieczą delikatne łapy zwierzaka przed otarciami i zranieniami oraz zapewnią lepszą przyczepność do podłoża. 
 

Górskie parki narodowe – gdzie można zabrać czworonoga?

Choć w Polsce nie brakuje urokliwych górskich szlaków, które mogą zwiedzać psi turyści, nie wszędzie czworonogi są mile widziane. Kwestię wędrowania z psem po szlakach położonych na terenach rezerwatów i parków narodowych reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zgodnie z jej założeniami w parkach narodowych i rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną. Wyjątkiem są psy pasterskie wprowadzane na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony lub zadania ochronne dopuszczają wypas. Zakaz ten wynika z troski o dzikie zwierzęta, które pod wpływem bliskich spotkań z psami mogą zmienić szlaki swoich migracji i zachowania. Dodatkowo psy mogą być nosicielami chorób stanowiących zagrożenie dla dzikich mieszkańców gór. 
 
Na szczęście nie wszystkie górskie parki są zamknięte dla psów. Na terenie niektórych parków narodowych wyznaczone są specjalne szlaki spacerowe, gdzie można wejść z psem. Już na etapie planowania wyjazdu powinieneś więc sprawdzić, gdzie możesz zabrać swojego psiaka. Całkowity zakaz wstępu dla psów obowiązuje na terenie: 
 
  • Babiogórskiego Parku Narodowego, 
  • Magurskiego Parku Narodowego,
  • Świętokrzyskiego Parku Narodowego,
  • Pienińskiego Parku Narodowego,
  • Gorczańskiego Parku Narodowego. 
 
Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości nawet kilkuset złotych. Na szczęście w polskich górach znaleźć można też kilka parków przyjaznych czworonogom. Zwykle na ich terenie dozwolone jest spacerowanie z czworonogami wyłącznie po wyznaczonych szlakach, z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Zanim więc wybierzesz się do nich ze zwierzakiem, sprawdź regulamin. Z psem możesz wejść do: Tatrzańskiego Parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Karkonoskiego Parku Narodowego czy Parku Narodowego Gór Stołowych.
 

Góry z psem – gdzie wybrać się z pupilem?

Pieniny, Tatry, a może Karkonosze – gdzie wybrać się z psiakiem? Dla amatorów wędrówek propozycji nie brakuje.
 
Tatrzański Park Narodowy zezwala na wędrówki z psem Doliną Chochołowską – na odcinku biegnącym od Siwej Polany do Schroniska Górskiego PTTK znajdującego się na Polanie Chochołowskiej. Cała trasa liczy 10 km, nie jest jednak ekstremalnie trudna, dlatego większość czworonogów nie powinna mieć problemów z jej przejściem. Kolejnym szlakiem, którym można iść z psem w Tatrach, jest Droga Pod Reglami – od Kuźnic do Doliny Kościeliskiej. Malownicza trasa wiedzie wśród leśnej roślinności, dlatego spodoba się większości psów. Z psem można też swobodnie wędrować po stronie słowackiej Tatr, gdzie nie obowiązuje zakaz wprowadzania czworonogów. Psiakowi w Tatrach możesz zafundować ponadto podróż kolejką na Gubałówkę czy spacer po Krupówkach. Niestety, nie zobaczycie wspólnie Morskiego Oka. 
 
Idealnym miejscem na urlop z psem mogą okazać się Góry Stołowe. Wspólnie z czworonożnym podopiecznym można tam wejść na sam szczyt, czyli Szczeliniec Wielki. Bardzo interesująca dla czworonożnych turystów może okazać się również wycieczka po ustronnych czeskich szlakach Broumovské Stěny i Ostaš. 
 
Z psem możesz z powodzeniem zaplanować wypoczynek w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W towarzystwie psa warto udać się m.in. na Pilsko. Wspaniałe warunki do wypoczynku ze zwierzakiem panują także na Hali Miziowej. W Beskidach z psem warto odwiedzić też Górę Żar. 
 
Kilka atrakcji dla turystów z psami przygotował także Bieszczadzki Park Narodowy. Na wędrówkę z czworonogiem można udać się trasami wiodącymi z Przełęczy Wyżnianskiej do Bacówki pod Małą Rawką, w Dolinie Sanu od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza oraz z Bereżek i Nasicznego na Przysłup Caryński. W Bieszczadach można wybrać się z czworonożnym podróżnikiem również na Wysoki Dział, Łopiennik czy Otryt.
 
Jeśli twój ulubieniec nie przepada za tłumami, możesz odwiedzić z nim inne, mniej uczęszczane, góry. Wiele malowniczych szlaków, idealnych na długie spacery z czworonogami, znaleźć można np. w Górach Izerskich, Górach Sowich czy Górach Orlickich. 
 
Oprócz starannego wyboru miejsca wypoczynku ważne jest też znalezienie odpowiedniego hotelu lub schroniska. Nie wszystkie hotele są dostępne dla psów. Zawsze warto więc upewnić się, czy obecność zwierzaka jest mile widziana. Najlepiej zdecydować się na hotel położony na uboczu, gdzie psiak będzie miał dogodne warunki do wypoczynku i spacerów. Zawsze przestrzegaj regulaminu ośrodka wypoczynkowego i zadbaj, by zwierzak nie zakłócał spokoju innym turystom. 
 

Pies w górach – o czym warto pamiętać?

Piękne krajobrazy, rozległe tereny spacerowe i bliski kontakt z naturą – wyprawa w góry może być dla psa niezwykle ekscytująca. By tak się stało, trzeba ją jednak dobrze zorganizować. Planując wyprawę z psem, weź pod uwagę potrzeby i możliwości swojego czworonożnego towarzysza. Jeśli twój podopieczny do tej pory nigdy nie odbywał długich wędrówek, nie zabieraj go od razu na wielokilometrowe trasy, pełne stromych skalnych wejść. W przypadku ekstremalnie trudnych wypraw zrezygnuj z towarzystwa zwierzaka – pozostaw go w tym czasie w hotelu. 
 
Przed wyjściem ze zwierzakiem zabezpiecz jego łapki maścią ochronną. Podczas wędrówek z psem po górach pamiętaj o krótkich przerwach, podczas których twój towarzysz będzie mógł wypocząć i napić się wody. Staraj się nie spacerować z psem w najgorętszej porze dnia lub wybierz trasę obfitującą w wysokie drzewa, zapewniające cień. Dostosuj tempo wędrówki do możliwości zwierzaka. Reaguj na zachowanie swojego podopiecznego – jeśli opadł z sił i wyraźnie nie ma ochoty iść dalej, pozwól mu się zregenerować lub zawróć ze szlaku. W miarę możliwości wybieraj mniej uczęszczane i spokojniejsze trasy. Po każdej wyprawie dokładnie obejrzyj ciało psa – upewnij się, że nie zranił łapek ani nie padł ofiarą kleszcza. 
 
Nie pozwalaj psu na bieganie po górach luzem. Zawsze prowadź go na smyczy, a w zatłoczonych miejscach wyposaż go w kaganiec. Trzymaj zwierzaka blisko przy sobie – zadbaj, by nie podchodził do innych turystów ani nie płoszył zwierząt. Zawsze sprzątaj po swoim ulubieńcu. 
 
Wyprawa z psem w góry może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz, z pewnością na długie lata pozostanie w twojej pamięci, a kto wie, czy i nie w psich wspomnieniach. 
 

Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie