Małe, energiczne i przyjazne – myszy w domu mogą być wyjątkowymi towarzyszami. Ze względu na niewielkie wymagania mieszkaniowe i hodowlane gryzonie te są często wybierane na zwierzątka dla dzieci. Mogą być jednak ciekawymi pupilami także dla dorosłych wielbicieli gryzoni. Co warto wiedzieć przed zakupem tych małych podopiecznych? Ile żyją i czego potrzebują? Przeczytaj, jak zapewnić myszy hodowlanej odpowiednie warunki, by cieszyć się z jej towarzystwa jak najdłużej.
Myszy – tryb życia, gatunki, odmiany
Myszy to niewielkie gryzonie zaliczane do rodziny myszowatych, szeroko rozpowszechnione w Europie, Azji, Afryce Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii i Oceanii. Jak wyglądają myszy? Ssaki te osiągają średnio od 7 do 12 cm długości. Mają zwykle niepozorne, szarobeżowe umaszczenie. Ich cechą charakterystyczną jest długi ogon, pokryty łuskami. W Polsce na wolności najczęściej można spotkać kilka gatunków tych ssaków, m.in. mysz leśną, mysz polną, mysz domową, mysz zaroślową. W Azji żyje z kolei mysz japońska, mysz cypryjska czy mysz indochińska, w Afryce – mysz karłowata, a w południowo-wschodniej Europie – mysz południowa.
Myszy uznawane są za zwierzęta synantropijne – ich losy są ściśle związane z człowiekiem. Chociaż małe gryzonie mogą żyć w różnych środowiskach, szczególnie dobrze odnajdują się w otoczeniu ludzi. Myszy chętnie zamieszkują stodoły, piwnice, magazyny żywności, budynki gospodarcze. Dodatkowo myszy uwielbiają kopać i żerować na polach uprawnych, w przydomowych ogrodach i sadach. Niejednokrotnie na zimę przenoszą się do zabudowań mieszkalnych, gdzie zakładają gniazda i żerują. Niestety, myszy nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Uchodzą za uciążliwe szkodniki, które zjadają zapasy żywności i mogą wyrządzić poważne szkody w budynkach. Dodatkowo myszy przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze. W ich kale mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia człowieka patogeny, a na stopach zarodniki szkodliwych grzybów.
Sprytne i wszędobylskie gryzonie mają jednak drugie oblicze. Biała mysz laboratoryjna z czerwonymi oczami służy jako model do badań medycznych. Niektórzy cenią myszy ze względu na ich towarzyskie usposobienie. Myszy z hodowli mogą być więc sympatycznymi zwierzakami domowymi. Ze względu na duży poziom energii i zamiłowanie do eksploracji otoczenia stanowią wdzięczny obiekt do obserwacji. Co więcej, myszy rasowe często mogą poszczycić się zjawiskową urodą. Wśród nich znajdują się osobniki krótkowłose, długowłose, loczkowane, abisyńskie oraz satynowe. Futro myszy pochodzących z hodowli może mieć też różne kolory (np. biały, czarny, szary, kremowy) czy wzory (np. łatki, podpalanie).
Jak opiekować się myszką domową?
Mysz domowa należy do gryzoni łatwych w utrzymaniu. Nie potrzebuje kłopotliwej pielęgnacji ani dużej przestrzeni do życia. Podstawą do utrzymania myszy jako zwierzątek towarzyszących jest zapewnienie im bezstresowego, bezpiecznego i higienicznego środowiska życia.
Warto wiedzieć, że myszy to gryzonie społeczne. W naturze żyją w grupach rodzinnych, w których panuje ścisła hierarchia. Samice stojące najniżej w hierarchii mają ograniczone prawo do rozrodu. Samiec myszy o najwyższym statusie ma z kolei pierwszeństwo przy kryciu. Również w warunkach domowych obecność innych osobników jest ważna dla małych gryzoni. Ze względu na potencjalne konflikty odradza się jednak trzymanie w jednej klatce dwóch samców. Samce myszy można trzymać pojedynczo lub w haremach. Samiczki natomiast potrzebują koleżanek. Myszy mają przyjazne usposobienie – można więc spróbować je oswoić. Pomóc mogą w tym różnorodne przysmaki. Małe gryzonie mają dobry słuch, dlatego warto również wybrać łatwe i krótkie imiona dla myszy, które ułatwią budowanie z nim relacji.
Duży wpływ na komfort życia myszy ma odpowiednie umiejscowienie ich mieszkanka. Klatka myszy nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła, urządzeń elektrycznych, drzwi i okien oraz w ciągach komunikacyjnych. Zwierzakom najlepiej zapewnić temperaturę w granicach 18-22 °C i wilgotność w zakresie 45-65%.
Aby mysz żyła jak najdłużej i cieszyła się dobrym zdrowiem, należy zawsze dbać o higienę w klatce. Zaleca się przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wyczyścić lokum gryzonia i wymienić całą ściółkę. Codziennie należy usuwać niezjedzone resztki wilgotnych pokarmów, które szybko się psują. Bardzo ważna jest także staranna obserwacja pupila. By w porę wykryć pierwsze objawy choroby, warto zwracać baczną uwagę na zmiany w wyglądzie i zachowaniu myszy. Sygnałami alarmowymi są: utrata apetytu, biegunka, apatia, wyciek z nosa lub oczu, pogorszenie kondycji okrywy włosowej, zmiany skórne. W przypadku zaobserwowania takich symptomów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Co jedzą myszy?
Myszy to zwierzęta wszystkożerne. W naturze spożywają szerokie spektrum pokarmów zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Naturalna dieta myszy składa się głównie ze zbóż, nasion roślin, owoców, owadów oraz resztek pożywienia pozostawionych przez ludzi. W warunkach domowych jadłospis małych gryzoni powinien być równie bogaty.
Podstawą menu małych podopiecznych musi być wysokiej jakości karma dla myszy, bazująca przede wszystkim na zbożach. Dodatkowo warto podawać myszkom różnorodne warzywa, owoce i zioła. W diecie gryzoni powinny znaleźć się ponadto pokarmy dostarczające białka zwierzęcego w postaci ugotowanych jaj, owadów karmowych czy chudego mięsa drobiowego. Myszom należy też regulowanie oferować twarde przekąski (np. nieokorowane gałązki drzew), umożliwiające pielęgnację uzębienia.
Klatka dla myszy – jaka będzie najlepsza?
Chociaż małe myszki nie potrzebują do życia ogromnych rezydencji, należy zapewnić im mieszanka, w których będą mogły zaspokoić wszystkie potrzeby życiowe. Jaka klatka dla myszy będzie odpowiednia? Minimalne wymiary klatki dla myszy domowej to: 50 cm x 30 cm x 50 cm. Najlepszym lokum dla myszy będzie standardowa klatka druciana z plastikową kuwetą. Przy zakupie lokum dla gryzoni należy zwrócić uwagę na odstęp między prętami. Myszki potrafią przecisnąć się nawet wąskimi szczelinami, dlatego odległość między prętami nie powinna być większa niż pół centymetra. Myszki można trzymać również w akwarium, jednak w takim przypadku trzeba szczególnie zadbać o zapewnieniu podopiecznym odpowiedniej wentylacji.
Myszki są z natury energiczne i ciekawskie. Uwielbiają eksplorować swoje otoczenie. Z tego względu w ich mieszkanku nie powinno zabraknąć akcesoriów do zabawy i wypoczynku. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele zabawek dla myszek, które zapewnią im wspaniałą rozrywkę. Myszy lubią się wspinać, dlatego w ich lokum powinny się znaleźć drabinki, mostki, linki i pięterka. Dla małych podopiecznych należy zakupić również kołowrotek, zapewniający odpowiednią porcję ruchu. Z pewnością spodobają im się też zabawki do gryzienia i rozdrabiania. Dodatkowo w klatce należy umieścić domek, hamaki, tunele i inne kryjówki, które urozmaicą otoczenie i zwiększą poczucie bezpieczeństwa małych podopiecznych.
Ile żyje mysz domowa?
Mysie życie toczy się w bardzo szybkim tempie. Myszy są gotowe do rozmnażania już po ukończeniu 2.-3. miesiąca życia. Jako zwierzęta poliestralne samice mają ruję wielokrotnie w ciągu roku. Sam cykl płciowy trwa zaledwie 4-5 dni. Długość ciąży u myszy wynosi natomiast średnio 19-21 dni. W jednym miocie rodzi się nawet kilkanaście młodych. Rocznie myszy mogą mieć aż 4-7 miotów. Płodność myszy maleje jednak wraz z wiekiem. Samice zwykle nie są już zdolne do rozrodu, gdy ukończą 15 miesięcy. Tak szybki przebieg wszystkich etapów życia – od młodości do starości – ma związek z bardzo krótką długością życia malutkich gryzoni.
Jak długo żyją myszy? Niestety zwierzaki te nie żyją długo. Długość życia myszek jest ściśle związana z warunkami, w jakich przebywają na co dzień. Zazwyczaj na wolności myszy żyją krótko – zaledwie rok lub półtora. Wynika to z presji ze strony drapieżników, niekorzystnych warunków środowiskowych, niedoboru pokarmu. W warunkach domowych zwierzaki nie są narażone na te czynniki, co pozytywnie przekłada się na ich oczekiwaną długość życia. Myszy hodowlane żyją nieco dłużej od dzikich krewnych – średnio 2-3 lata. Z pewnością nie jest to jednak maksimum – w dobrych warunkach mysz domowa żyje nawet 4 lata.
Zasadniczo życie samic myszy jest trochę dłuższe niż samców. Różnica w długości życia u obu płci nie jest jednak znacząca. Osobniki płci żeńskiej przeżywają przeciętnie zaledwie kilka miesięcy więcej niż osobniki płci męskiej. Na przedwczesną śmierć szczególnie narażone są zwierzęta doświadczające długotrwałego stresu środowiskowego. Skrócić życie gryzoni mogą również choroby, zwłaszcza nowotwory.
Aby przedłużyć życie swoich milusińskich, warto zadbać o:
- prawidłowo zbilansowaną dietę,
- komfortową i bezpieczną klatkę,
- odpowiednią porcję ruchu i aktywności intelektualnej,
- stabilne warunki środowiskowe,
- higienę klatki i żywienia,
- ograniczenie źródeł stresu i zapewnienie podopiecznym bezpiecznych kryjówek,
- regularną kontrolę stanu zdrowia.
Autorka: Marta Majewska