Informacja ze sklepu

Papuga amazonka - charakter, cena, żywienie


Papuga amazonka słynie z niezwykłej inteligencji i umiejętności bezbłędnego naśladowania ludzkiej mowy. To także ptak wyjątkowo towarzyski, który uwielbia towarzystwo człowieka i chętnie zawiera z nim przyjaźń. Jak go hodować? Jakiej opieki potrzebuje papuga amazonka i co warto wiedzieć przed jej zakupem? Dowiedz się więcej o wyjątkowych papugach z Amazonii!
 

Pochodzenie papugi amazonki

Papuga amazonka to gatunek neotropikalny, zamieszkujący tereny Ameryki Środkowej oraz Południowej. Najłatwiej spotkać ją w Boliwii, Paragwaju oraz na Wyspach Kanaryjskich. Niektóre odmiany zamieszkują tereny północnej Argentyny oraz Meksyk. Gatunek przyjął się także na wyspach, takich jak Belize czy Portoryko, gdzie został częściowo introdukowany.
 
Naturalnym środowiskiem tych papużek są wilgotne lasy amazońskie, a także lasy galeriowe i namorzynowe. Wiele odmian chętnie zamieszkuje również suche lasy w pobliżu rzek, tereny upraw, a nawet tereny podmiejskie. Dziś papugi amazonki są dobrze znane na całym świecie. Swą popularność zawdzięczają pięknemu, egzotycznemu upierzeniu oraz niezwykłej zdolności naśladowania ludzkiej mowy.
 

Papuga amazonka – wygląd, upierzenie i odmiany barwne

Papugi amazonki są dość dużymi zwierzakami. W zależności od odmiany dorosły osobnik może mieć od 25 cm do nawet 45 cm długości. Bez względu na płeć papużka waży około 0,5 kg. Co ciekawe, dymorfizm płciowy u papużek amazonek nie jest wyraźnie zaznaczony i tylko doświadczony hodowca może odróżnić samca od samiczki, porównując wygląd organów płciowych. Zdarza się jednak, że stuprocentową pewność dają dopiero badania DNA.
 
Amazonki nie mają tak tęczowego ubarwienia, jak inne gatunki papug, ale i one mają się czym pochwalić. Ich upierzenie jest przeważnie zielone, z niewielkimi żółtymi plamkami na głowie, skrzydłach i ogonie. U niektórych odmian można zobaczyć także drobne znaczenia koloru czerwonego na ogonie i końcach piór skrzydeł. Tym, co wyróżnia amazonkę spośród innych papug, są jej oczy. Młode osobniki mają szare tęczówki, które wraz z wiekiem stają się czerwone lub brązowe.
 
Istnieje aż 26 odmian papug amazonek. Do najpopularniejszych z nich należą:
 
  • papuga amazonka żółtogardła – zwana również amazonką oratrix. To odmiana o zielonym umaszczeniu ciała i żółtej głowie. Na jej skrzydłach można zauważyć wybarwienia w kolorze czerwonym. Papużka ma także białe obwódki wokół pomarańczowych oczu. Dziób i nogi jasne;
  • papuga amazonka niebieskoczelna – pióra na skrzydłach i ciele mają soczystą zieloną barwę. W okolicy oczu zieleń przechodzi jednak w kolor żółty, a przy dziobie i na policzkach witać wyraźnie odcień błękitny. Na końcach piór skrzydeł można dostrzec także plamki czerwieni lub granatu;
  • papuga amazonka żółtogłowa – odmiana ta bardzo przypomina papugę żółtogardłą. Z tym że żółte plamki pojawiają się jedynie nad czołem.


Papuga amazonka – charakter

Podobnie jak wiele innych gatunków, papugi amazonki lubią spędzać czas z człowiekiem. Uwielbiają towarzystwo i potrafią mocno przywiązywać się do swego opiekuna. Pragną uczestniczyć w życiu wszystkich domowników i towarzyszyć im we wszelkich domowych czynnościach. Są też niezwykle ufne, więc łatwo je oswoić i przyzwyczaić do życia w większej rodzinie.
 
Papugi amazonki to zwierzaki społeczne, dlatego też lepiej funkcjonują w większym stadzie. Lubią mieć kompana swojego gatunku, ale przepadają także za innymi zwierzętami. Warto wspomnieć, że amazonki to zwierzaki monogamiczne. Samce i samice dobierają się w pary na całe życie.
 
Papużki z Amazonii uwielbiają psoty i dobrą zabawę. Są aktywne i niezwykle inteligentne, więc warto zapewniać im odpowiednią rozrywkę. Chętnie uczą się sztuczek i nowych słów. W ich klatce nie może zabraknąć zabawek, które zapewnią im zajęcie na czas nieobecności opiekuna. Ze względu na szczególną potrzebę żucia, warto dodać do ich klatki również kilka zabawek drewnianych.
 

Papuga z Amazonii – towarzyska gaduła

Amazonki to niezwykle rozmowne ptaki. W umiejętności naśladowania ludzkiej mowy dorównują im jedynie papugi żako oraz kakadu. Podobnie jak one amazonki potrafią zapamiętać i powtórzyć nie tylko pojedyncze słowa, ale i całe zdania. Charakteryzuje je niebywała melodyjność, dzięki której są w stanie bezbłędnie odtwarzać całe melodie oraz dźwięki, takie jak ludzkie chrząknięcia czy odgłosy wydawane przez domowe sprzęty. Możesz mieć pewność, że Twój pupil szybko nauczy się gwizdać, naśladować dźwięk telefonu oraz popularne dżungle reklamowe. Przy odrobinie cierpliwości możesz nauczyć swoją papugę kilku przydatnych zwrotów, takich jak „zabawa” czy „smakołyk”. 
 

Hodowla amazonki w domu. Klatka czy woliera?

Amazonka, jak każda większa papuga, potrzebuje dość dużej przestrzeni życiowej. Można trzymać ją w klatce, pod warunkiem że będzie ona odpowiednio obszerna. Minimalny rozmiar klatki to 80x80x100 cm, ale jeśli planujesz hodowlę, potrzebna będzie jeszcze większa przestrzeń.
 
Najlepszym miejscem do hodowli tych ptaków jest woliera o minimalnych wymiarach 250x150x150 cm. Amazonki mają dużą potrzebę latania, a taka przestrzeń zagwarantuje im tę możliwość. Jeśli planujesz hodowlę, musisz pamiętać także o miejscu do rozrodu. W klatce lub wolierze powinna znaleźć się budka lęgowa o wymiarach 35x35x70 cm i z wlotem o średnicy 13 cm.
 
Amazonki można trzymać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej w ogrodzie lub na tarasie. Jeśli planujesz to drugie rozwiązanie, pamiętaj o ociepleniu woliery na zimę lub przeniesieniu swych podopiecznych do domu. Dodatkowo klatkę lub wolierę należy wyposażyć w zabawki stymulujące intelekt i rozwój ptaków. Nie może zabraknąć w niej linek, gałązek, huśtawek i obręczy do wspinaczki. Pamiętaj także o zraszaczu! Codziennie należy zraszać klatkę amazonek, by zapewnić im optymalną wilgotność powietrza.
 

Czym żywić papugę amazonkę?

Podstawą diety każdej papugi powinna być mieszanka ziaren, takich jak owies, proso, słonecznik oraz kukurydza. Taki pokarm można mieszać samodzielnie lub nabyć gotową mieszankę w sklepie zoologicznym. Jadłospis amazonki należy też urozmaicać owocami i warzywami. Doskonałym dodatkiem do jej diety będą również orzechy włoskie i laskowe, a także gałązki wierzby lub drzew owocowych, takich jak jabłko czy grusza. Od czasu do czasu można też zaserwować jej larwy mącznika, by uzupełnić białko w diecie ptaka. Dodatkowo warto nabyć sepię, czyli specjalne wapno dla papug.
 

Długość życia papug hodowlanych

Warto wiedzieć, że papugi amazonki to zwierzaki wyjątkowo długowieczne. W warunkach domowych ptak może dożyć nawet do 50 lat. Zakup amazonki jest więc zobowiązaniem na długie lata i warto mieć to na uwadze, decydując się na takiego pupila.
 

Papuga amazonka – cena ptaka z hodowli

Cena amazonki z dobrej hodowli może trochę zniechęcać. Warto jednak pamiętać, że jest to ptak dużych rozmiarów, potrzebujący troskliwej opieki i odpowiedniej przestrzeni do życia. Utrzymanie i wykarmienie papugi wiąże się z dość dużymi kosztami, więc cena zwierzęcia z hodowli też jest odpowiednio wyższa.
 
Najczęściej cena amazonki oscyluje w graniach 2500-3000 złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że amazonki źle znoszą samotność i lepiej żyje im się w stadzie albo przynajmniej w parze. Kupno dwóch osobników to już wydatek rzędu 5000 złotych. Ceny zależą jednak od miejsca. Pamiętaj, że niższe kwoty mogą świadczyć o nielegalności hodowli i niepewnym pochodzeniu zwierzęcia.


Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie