Informacja ze sklepu

Jak dbać o futro kota?



Wygląd kociego futra świadczy o zdrowiu, oraz o ogólnej kondycji naszego zwierzaka. Widok lśniącej i miękkiej sierści cieszy oko właściciela. Powszechnie uważa się, że koty to zwierzęta bardzo dbające o swoją czystość. I faktycznie, poświęcają one niezwykle dużo czasu na czyszczenie i pielęgnację swojego futerka. Jednak każdy kot mieszkający w domu z człowiekiem, zarówno krótko jak i długowłosy, będzie czasem potrzebował pomocy w doprowadzeniu do porządku swojej pięknej sierści. Nasz ratunek może okazać się niezbędny w przypadku kotów długowłosych, których nieczesane futro ma tendencję do kołtunienia.

Wyczesywanie sierści kota


Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym kota jest jego regularne wyczesywanie. Jednak zanim przejdziemy do tego dlaczego jest to tak istotnie oraz jak prawidłowo wykonywać ten zabieg, przyjrzyjmy się strukturze sierści. Spodnią warstwę okrywy włosowej zwierzęcia stanowi podszerstek.  Jest on warstwą izolacyjną, chroniącą od niskich temperatur. Wierzchnia warstwa to włosy okrywowe, które zdrowe i zadbane powinny być lśniące i miękkie. Głównym budulcem włosów kota jest białko, dlatego tak ważne jest odpowiednie żywienie. Pokarm dostarczany zwierzęciu powinien zawierać odpowiednią ilość białka wysokiej jakości.

Kot sam świetnie radzi sobie z wyczesywaniem futerka, jednak powinniśmy mu to ułatwiać, szczególnie w okresie linienia. Zapobiega to zlizywaniu i połykaniu nadmiernej ilości sierści, która osiada potem w przełyku kota tworząc tzw. pilobezoary. Zwierzę może mieć trudności ze strawieniem zbyt dużych kul włosowych, dlatego często po prostu je zwraca. W poważniejszych przypadkach konieczna jest nawet interwencja lekarza.

Na szczęście do dyspozycji mamy szczotki i grzebienie, dostosowane do długości sierści kota. Dla ras krótkowłosych dobre są szczotki zrobione z gumy, lub z metalu. Do pielęgnacji kota z długim włosiem, lepiej zaopatrzyć się w metalowy grzebień, lub zgrzebło z szeroko rozstawionymi zębami. Dobre są również szczotki z naturalnego włosia, która sprawia, że futro wydaje się jeszcze bardzie gęste i puszyste. W przypadku tych zwierząt systematyczne wyczesywanie jest wyjątkowo ważne, ze względu na możliwość tworzenia się kołtunów. Najlepiej służy do tego metalowy grzebień. Obecność kołtunów naraża kota na różnego rodzaju, nieprzyjemne choroby skórne. Zatem jeśli kołtun już powstanie, najlepiej jest go delikatnie wyciąć. Nie wolno wyszarpywać czy rozczesywać go na siłę, można w ten spód zrazić zwierzę do czesania.

Miejmy na uwadze, że skóra kota jest bardzo delikatna i łatwo ją podrażnić. Zatem nie powinniśmy czesać zwierzęcia zbyt mocno, aby go nie podrapać. Jeśli dopiero wprowadzamy wyczesywanie do codziennych czynności, zacznijmy powoli od głaskania kota, potem delikatnie czeszmy kark. Jeśli wzbudzimy u kota zaufanie, sam polubi te zabiegi i tym chętniej będzie się im poddawał.

Kąpanie kota


Uważa się, że kotów nie należy kapać zbyt często, bez wyraźniej potrzeby. Zwierzęta te same doskonale radzą sobie z utrzymywaniem futerka w czystości. Co więcej większość kotów nie lubi wody. Niekiedy jednak zdarza się, że kąpiel jest niezbędna. W takim wypadku ważne jest, aby woda nie była gorąca, ani zbyt zimna. Najlepiej kapać kota w wodzie letniej, lekko ciepłej, używając do tego specjalnych, kocich kosmetyków. Nie wolno posługiwać się preparatami przeznaczonymi dla ludzi. Uważajmy aby kot się nie przeziębił, nie wypuszczajmy go od razu po kąpieli do pomieszczenia, w którym jest inna temperatura. Osuszmy zwierzę ręcznikiem, lub delikatnym strumieniem z suszarki, jeśli oczywiście kot nie boi się dźwięku urządzenia.

Błyszczące futerko to kocia wizytówka. Pomagajmy naszemu pupilowi zadbać o jej zdrowy wygląd, nie tylko poprzez odpowiednie zabiegi, ale również dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie