Gruchający „prosiaczek”, który układa się na naszych kolanach i po chwili zasypia – taki widok rozczuli każdego. Świnka, gdy już się zadomowi i oswoi, staje się wspaniałym towarzyszem codzienności. Jest przyjazna, zabawna, uwielbia być głaskana i noszona na rękach. A skoro pieszczoty są tym, co świnka lubi najbardziej, nic dziwnego, że szczególna więź może połączyć ją właśnie z dzieckiem.
Jak świnka morska okazuje swoje przywiązanie?
Świnka morska jest często pierwszym zwierzątkiem, jakie trafia pod nasz dach. Dla rodziców zwykle głównym kryterium, jakie stoi za podjęciem takiej decyzji, jest nieskomplikowana pielęgnacja (w porównaniu do psa czy kota). Kiedy gryzoń pojawia się w naszym domu, okazuje się, że małe wymagania nie są jego jedyną zaletą. Zarówno dorośli, jak i dzieci przekonują się, że świnki są niezwykle uroczymi, przyjaznymi i towarzyskimi stworzeniami. A co dla dzieci równie ważne – „prosiaczki” lubią zabawę i gonitwę po pokoju.
Ale ta miłość, którą maluch obdarza gryzonia, nie jest jednostronna. Świnka ceni sobie dziecięce towarzystwo, bo to właśnie dziecko jest tą osobą, która poświęca jej najwięcej czasu. Godzinami potrafi głaskać i trzymać na rękach, wymyśla tory przeszkód, które urozmaicają wspólną zabawę, podsuwa smakołyki. Jednym słowem: dziecko dba, żeby świnka była radosna i zadowolona. Gryzoń odwdzięcza się więc popiskiwaniem, gruchaniem i podskakiwaniem.
Czy więc świnki morskie lubią dzieci? Oczywiście, ale pod warunkiem, że brzdąc obchodzi się z pupilem delikatnie i nie straszy go.
Świnki morskiej pomagają dzieciom z autyzmem
Okazuje się, że ta niezwykła więź między dzieckiem a świnką może mieć znaczenie terapeutyczne. Badanie [1], którego wyniki opublikowane zostały na łamach „Developmental Psychobiology”, pokazuje, że obecność świnki morskiej pozytywnie wpływa na maluchy z autyzmem. U takich dzieci podczas zabawy ze świnką wyraźnie obniża się poziom odczuwanego stresu, towarzyszącego interakcjom społecznym.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotalia.pl
[1] https://www.psychologytoday.com/blog/animal-emotions/201506/guinea-pigs-have-positive-effect-autistic-children