Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak oswoić chomika dżungarskiego?



Większość chomików daje się łatwo oswoić, pytanie tylko jak szybko się to stanie? To ile czasu zajmie gryzoniowi przyzwyczajenie się do nas oraz do nowego otoczenia zależy w dużej mierze od indywidualnego charakteru zwierzęcia i jego rasy. Chomiki dżungarskie uchodzą za te, które dosyć szybko i łatwo się oswaja. Z natury są żywe, energiczne i bardzo lubią się bawić.  Niestety bywają też nieco nerwowe i płochliwe, zatem niezwykle ważna jest cierpliwość i delikatność właściciela.


Oswajanie chomika dżungarskiego


Przy oswajaniu chomika dżungarskiego najważniejsze jest przyzwyczajenie go do naszego zapachu. To po nim gryzoń będzie nas rozpoznawał i w żadnym wypadku nie może mu się on źle kojarzyć. Wszystko za sprawą niezwykle czułego węchu, który jako pierwszy pozwala chomikowi ocenić sytuację i wykryć potencjalne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że przed kontaktem ze zwierzęciem należy dokładnie umyć ręce. Gryzoniom niektóre zapachy mogą się nie podobać, uważajmy więc z kremami do rąk czy perfumami. Jednak najbardziej rozdrażnione staną się, gdy wyczują na naszych dłoniach zapach innego zwierzęcia. Będzie to dla nich oznaczało obecność intruza lub potencjalnego drapieżnika na ich terytorium. Staną się wtedy nerwowe, a nawet agresywne i z pewnością trudniej będzie na nowo pozyskać ich zaufanie.

Po tym jak przyniesiemy do domu chomika, dajmy mu kilka dni spokoju. Przez kilka pierwszych dni ograniczmy się do regularnej wymiany wody w poidełku oraz do podawania świeżej karmy. Zwierzę jest na pewno bardzo przestraszone, dajmy mu zatem czas, by poczuło się bezpiecznie w swojej nowej klatce.

Jak przyzwyczaić chomika do rąk?

Próby nawiązania kontaktu z chomikiem najlepiej rozpocząć wieczorem, kiedy gryzoń jest wyspany i wypoczęty. Jeszcze lepiej jeśli wprowadzimy zasadę odwiedzania go codziennie o stałej porze. Proces oswajania rozpoczynamy naturalnie od prób małego przekupstwa, to znaczy podajemy chomikowi jakieś łakocie i zachęcamy, by wziął je prosto z naszych palców. Nie ryzykujmy jednak wkładania dłoni do klatki, może to spłoszyć zwierzę. Smakołyki podawajmy chomikowi ostrożnie i tylko przez kratki. Starajmy się, by nasze ruchy nie były gwałtowne. Początkowo chomik będzie nieufnie podchodził do dłoni, ale przysmak w postaci jabłka lub orzecha powinien go skusić. Powtarzajmy to codziennie przez kilka dni do czasu, aż chomik nabierze zaufania. Dążymy do tego, aby gryzoń jadł smakołyk, gdy my wciąż trzymamy go w palcach.

Jeśli chomik ośmielił się na tyle, by częstować się podawanym mu przez kratki przysmakiem, możemy pogłaskać go delikatnie po boku. Nie należy jednak robić tego nachalnie, jeśli zauważymy, że zwierzęciu się to nie podoba wycofajmy rękę i spróbujmy ponownie innym razem.


Kiedy można wziąć chomika na ręce?


Zachęcajmy chomika, aby sam wychodził z klatki, gdy się tego nauczy i nie boi się już naszego dotyku możemy spróbować go podnieść. Chomiki dżungarskie są bardzo ruchliwe, niezwykle zwinne i szybkie. Trzymając gryzonia w jednej dłoni należy asekurować go drugą, by nie zeskoczył na podłogę. Chomiki są bardzo delikatne, a upadek z tak wysoka mógłby skończyć się dla zwierzęcia tragicznie. Podnoszenie chomika musi odbywać się z wielką ostrożnością, najlepiej jest objąć go delikatnie i unieść powoli, cały czas trzymając za boki mniej więcej w połowie tułowia.
Przez cały czas pamiętajmy, by nasze ruchy były spokojne i opanowane. Przemawiajmy do chomika cichym i spokojnym głosem, aby przyzwyczaił się również do niego.

W oswajaniu chomika, nie tylko dżungarskiego, ale i każdego innego ważna jest regularność. Jeśli nie będziemy poświęcać mu przynajmniej jednej lub dwóch godzin dziennie, zwierzę może mieć problem z przyzwyczajeniem się i nabraniem zaufania. Powtarzając wymienione czynności każdego dnia możemy liczyć na pierwsze efekty nawet po dwóch tygodniach.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.