Papużka falista należy do najpopularniejszych ptaków hodowanych w domach. Ze względu na łatwość w oswajaniu i spokojny charakter, często to właśnie ona staje się pierwszym pierzastym pupilem dla dziecka lub dorosłego. Niestety posiadanie tego uroczego ptaka może być kłopotliwe dla alergików. Co robić, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy uczulenia i jak zapobiegać wystąpieniu reakcji alergicznej, kiedy mamy stały kontakt z papużką falistą?
Dlaczego papugi uczulają?
Niestety papugi należą do zwierząt silnie uczulających. Największym problemem dla alergików są z pewnością ptasie pióra. Potencjalnym silnym alergenem jest zwłaszcza puder z piór, szczególnie intensywnie wydzielany przez nimfy, kakadu i żako. To jednak nie wszystko, choć pozornie może nam się wydawać, że uczula nas papuga, reakcja organizmu może być spowodowana kontaktem z jej odchodami (alergia na pleśnie). Intensywne poruszanie skrzydłami sprzyja też roznoszeniu się kurzu i pyłów w powietrzu, co również jest niebezpieczne dla alergików. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy tj. zaczerwienienie i łzawienie z oczu, kichanie, katar czy pokrzywkę, musimy udać się do lekarza, który stwierdzi, co tak naprawdę nas uczula.
Czy alergik może mieć papużkę falistą?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy osoba uczulona może mieć papugę – wszystko zależy od okoliczności. Na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę, jak silna jest reakcja organizmu na alergen. Istotne jest również to, czy zamierzamy sami opiekować się pupilem, czy część obowiązków przejmą inni domownicy. Duże znaczenie mają nasze warunki mieszkaniowe – mała przestrzeń sprzyja stałej ekspozycji na czynnik uczulający.
Wielu hodowców twierdzi jednak, że papużki faliste wydają się być mniej alergogenne niż inne gatunki papug. Nie jest to jednak regułą, dlatego lepiej już przed zakupem zwierzątka upewnić się, że kontakt z nim nie stanie się dla nas problemem. Zdarza się jednak, że objawy alergii występują dopiero po pewnym czasie od przybycia papugi do naszego domu, co jest dużo większym problemem dla nas i dla naszego towarzysza.
Co robić, gdy papużka falista uczula?
Najprostszym rozwiązaniem wydaje się oddanie pupila w dobre ręce - w rzeczywistości nie jest to takie proste. Często trudno nam sobie wyobrazić życie bez wspaniałego śpiewu naszego kompana. Dla papużki falistej, szczególnie, jeśli była trzymana pojedynczo, zdążyła się już u nas zadomowić i przywiązać do opiekuna, taka rozłąka to też trudne doświadczenie. Jeśli jednak alergia jest silna, nie mamy wyjścia – musimy poszukać nowego domu dla pierzastego ulubieńca. Być może wśród naszych znajomych znajdziemy miłośnika ptaków, który przygarnie naszą papużkę. Dzięki temu będziemy stale wiedzieć jak miewa się nasz pupil, a przy okazji ułatwimy nowemu właścicielowi opiekę nad zwierzątkiem, udzielając mu wielu cennych informacji.
U części uczulonych osób objawy alergii nie są jednak na tyle dotkliwe, by rezygnować z opieki nad skrzydlatym podopiecznym. Jeśli czujemy się na siłach, aby dalej mieszkać z naszym pierzastym pupilem możemy spróbować środków zaradczych. Podstawą jest dbanie o czystość otoczenia, w którym żyje papuga. Konieczne jest codzienne sprzątanie klatki, usuwanie ptasich piór i odchodów. Po każdym kontakcie z naszym ulubieńcem myjmy dokładnie ręce. Powinniśmy umożliwić też naszej papużce częste kąpiele.
Niezbędne wydaje się jednak częściowe ograniczenie kontaktu – klatka ze zwierzątkiem nie może więc stać w naszej sypialni lub w pokoju, w którym stale przebywamy. W takim wypadku dobrze przyzwyczajać papużkę do częstych kontaktów z innym domownikami. Możemy też utrzymywać głosowy kontakt z pierzastym kompanem, gdy znajdujemy się w sąsiednim pomieszczeniu – papugi uwielbiają taką formę interakcji.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl