Mimo, iż popularność szczurów jako zwierząt hodowlanych stale wzrasta, wciąż pokutują pośród nas niepochlebne opinie i mity na temat tych zwierząt. Szczury żyjące dziko uważa się powszechnie za szkodniki, które roznoszą różnego rodzaju choroby. Ludzie odnoszą się do nich z niechęcią, a niekiedy nawet odrazą. Nie sposób jednak odmówić szczurom niebywałego sprytu, pomysłowości oraz inteligencji. Zwierzęta te, już od wielu lat, są przedmiotem zainteresowania i badań, prowadzonych przez naukowców z całego świata. Również hodowcy i właściciele szczurów przekonują o tym, że szczury to zwierzęta o niebywałej inteligencji oraz wspaniali towarzysze.
Inteligencja u szczurów
Podczas badań nad szczurami i ich zachowaniem wykazano, iż zwierzęta te przejawiają zdolność uczenia się oraz przetwarzania informacji. Potrafią uczyć się na błędach, wyciągać wnioski, a nawet rozwiązywać problemy. Za pomocą odpowiednich doświadczeń, na przykład z wykorzystaniem labiryntu zbadano cechy wrodzone szczurów oraz umiejętności nabyte. Uwagę wszystkich naukowców zwróciła niebywała pomysłowość i spryt tych zwierząt. Uważa się, iż cechy te szczury zawdzięczają specyficznej budowie mózgu. Otóż, duża ilość znajdujących się w nim komórek nerwowych, otoczona jest warstwą tkanki glejowej, dzięki której neurony mają odpowiednie warunki do rozwoju. Warto zauważyć, że mózg człowieka zbudowany jest podobnie.
Inteligencja szczurów pozwala im na wyciąganie wniosków z popełnionych błędów i unikanie ich w przyszłości. Ten sprytny gryzoń nie zje pokarmu, w którym wyczuł ślad substancji lub składnik, które kiedyś mu zaszkodziły. Podobnie zachowują się szczury żyjące dziko, w dużych stadach. Gdy wypatrzą coś do jedzenia najpierw próbują go zwiadowcy, jeśli nic im po nim nie dolega, wtedy dopiero może pożywić się reszta stada. Żaden szczur nie da się również zapędzić dwa razy w tę samą pułapkę.
Kolejną zadziwiającą cechą u szczurów jest ich instynkt społeczny. Zwierzęta te przystosowane są do życia w stadzie, a więzy pomiędzy jego członkami potrafią być niezwykle silne. I to nie tylko pomiędzy osobnikami spokrewnionymi. Ta niezwykła cecha również wzbudziła zainteresowanie naukowców i stała się przedmiotem badań. Wykazano, iż szczury chętnie pomagają sobie nawzajem, potrafią na przykład uwalniać z pułapek inne osobniki lub dokarmiać je. Zwierzęta te doskonale zdają sobie sprawę, że silniejsze są w grupie i warto dbać o swoich towarzyszy.
Szczury domowe
Ta niebywała potrzeba towarzystwa i umiejętność nawiązywania silnych więzi pojawia się również na linii człowiek – szczur. Gryzonie te potrafią przywiązać się do swojego właściciela nie mniej niż pies czy kot. Tak jak one, szczur potrzebuje uwagi i troski ze strony człowieka. Potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi, chętnie towarzyszącymi człowiekowi podczas codziennych czynności.
Hodowcy szczurów domowych przekonują, że są to zwierzęta miłe i stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Gryzonie te są czyste i same lubią dbać o swoją higienę.
Wielu ludzi ulega niewątpliwemu urokowi i inteligencji tych zwierząt. Dają się one łatwo tresować, reagują na swoje imię i przybiegają zawołane. Rozpoznają również inne słowa. Chętnie uczą się różnych sztuczek i są zawsze skore do zabawy. Zabiegają o uwagę właściciela i potrzebują jego towarzystwa. Wypuszczone z klatki będą wędrować za człowiekiem po całym mieszkaniu, towarzysząc mu we wszystkim co robi. Szczury lubią również okazywanie czułości, chętnie dają się głaskać i drapać po głowie.
Wszystkie te cechy zjednują szczurom coraz więcej zwolenników. Są wspaniałymi towarzyszami nie tylko dla dorosłych, ale również dla starszych dzieci. Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na posiadanie psa lub kota, powinni rozważyć posiadanie szczura, a z pewnością nie będą zawiedzeni.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.com