Zdiagnozowanie choroby u kanarka wymaga niemałych umiejętności. Na szczęście rozpoznanie dolegliwości leży w gestii nie naszej, a weterynarza. My, jako właściciele, powinniśmy natomiast znać naszego pupila na tyle, by zauważyć, że podupadł na zdrowiu. Czas w tym wypadku działa na naszą niekorzyść. Gdy coś nas zaniepokoi, wizyty w przychodni z pewnością nie powinniśmy odkładać na potem.
Dziwne zmiany w zachowaniu kanarka
Kanarki to niezwykle radosne, zwinne i ciekawskie ptaszki – ruch towarzyszy im niemal nieustannie Tak też, gdy któryś z naszych skrzydlatych maluchów staje się nagle osowiały, apatyczny i powolny z pewnością powinno zwrócić to naszą uwagę. Ptak skulony w rogu klatki, z nastroszonymi piórkami i główką schowaną pod skrzydłem, nie tylko nie wygląda, ale i z całą pewnością nie czuje się najlepiej. Chory kanarek traci zainteresowanie tym, co dookoła niego się dzieje – stronić zaczyna od nas i znajdujących się w jego klatce ptasich współtowarzyszy. W czasie choroby kanarkowi nie w głowie również wokalne popisy – nagłe zamilknięcie rozśpiewanego dotąd solisty też powinno nas zatem zaniepokoić.
Chory kanarek traci zainteresowanie jedzeniem i piciem
Kanarki to zwierzaki, które nie potrafią długo wytrzymać bez jedzenia. Metabolizm tych małych ptaszków jest bardzo szybki, dlatego muszą mieć one ciągły dostęp do pojemników z pożywieniem, z których to podjadają niemal nieustannie. Utrata apetytu jednoznacznie świadczy o złym samopoczuciu naszego skrzydlatego pupila. Czasem jednak pokarmową awersję nie tak łatwo dostrzec na pierwszy rzut oka. Wnikliwa obserwacja w tym wypadku z pewnością się opłaci – czasem ptak podchodzi do swego karmidła, a nawet rozdłubuje ziarenka, ale ich nie połyka.
Wygląd kanarka wiele powiedzieć może o stanie jego zdrowia
Kanarki dużą wagę przywiązują do swego wyglądu. Zdrowe ptaki troszczą się o to, by piórka ich były porządnie poukładane, wyczyszczone i lśniące. Ptaki chore zazwyczaj lekceważą swą codzienną toaletę. Nieschludny wygląd naszego zadbanego zazwyczaj czyściocha powinien być więc dla nas sygnałem alarmującym. Poza stanem piór podczas choroby zmienia się też ptasie spojrzenie. Błyszczące, czyste oczy stać mogą się matowe, mętne, zaczerwienione, zasklepione lub łzawiące.
Informacje zawarte w ptasich odchodów
Wygląd odchodów naszego pupila wiele powiedzieć może nam o stanie jego zdrowia. Śmierdzący, rzadki, zielonkawy lub żółty kał nie jest dobrym znakiem. Również biegunka to dolegliwość, której nie powinniśmy lekceważyć – w prosty sposób doprowadzić może ona do utraty soli mineralnych i odwodnienia. Małą próbkę ptasich ekskrementów dobrze jest włożyć do czystego słoiczka i zabrać ze sobą do weterynaryjnej lecznicy. Z pewnością wspomoże i przyspieszy to przeprowadzenie diagnozy.
Co jeszcze w wyglądzie lub zachowaniu kanarka powinno nas zaniepokoić?
Częstą ptasią dolegliwością są rozmaite infekcje dróg oddechowych. Chrapliwy głos, wyciek z nosa, kaszel, kichanie czy ciężki oddech to objawy, które świadczyć mogą o przeziębieniu. Podobne symptomy towarzyszą jednak również zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym – diagnozę i w tym wypadku lepiej jest więc pozostawić weterynarzowi. Naszą uwagę zwrócić powinny też zaburzenia w koordynacji ruchowej, nagła utrata wagi oraz wszelkie problemy z upierzeniem.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl