Fretki jako zwierzęta domowe zdobywają coraz to większą sympatię i popularność. Co więcej, towarzyszą ludziom już od setek lat – niegdyś pełniły rolę towarzyszy, pomagały w polowaniach i wyłapywały myszy z domowego obejścia. Z czasem, z tej ostatniej funkcji wyparły ich koty. Obecnie, dzięki swojemu żywemu i przyjacielskiemu usposobieniu, fretka na nowo powraca do naszych domów. Niestety, zwierzęta te często bywają przyczyną alergii. Głównie ze względu na antygeny zawarte w ich moczu, ślinie i sierści. Czy pomimo to można pozwolić sobie na hodowanie fretki?
Przyczyny i objawy alergii
Alergia jest silną reakcją obronną ludzkiego organizmu, wywołaną przez kontakt z antygenami zwierzęcia, postrzeganymi przez organizm jako toksyna. Antygenem jest białko zawarte głównie w moczu zwierzęcia, ale także w jego ślinie, naskórku i sierści. Przyczyną alergii może być większość zwierząt domowych, poczynając od kotów i psów, poprzez gryzonie i fretki, a na ptactwie domowym kończąc. Typowymi objawami uczulenia są katar, kichanie, duszności, kaszel oraz reakcje skórne. Może dojść także do zapalenia spojówek, rozwinięcia się kataru siennego lub dolegliwości astmatycznych.
Czy muszę oddać fretkę jeśli mam uczulenie?
Alergia któregoś z domowników to jeden z najczęstszych powodów, dla których zwierzęta tracą swoich właścicieli. Uważa się, że wyeliminowanie alergenu z otoczenia jest jedynym rozwiązaniem problemu. Tym sposobem wiele zwierząt ląduje w schroniskach albo trafia do nowych właścicieli. Te, które mają mniej szczęścia porzucane są w pobliżu lasów lub przy drogach. Problem ten dotyczy nie tylko dużych zwierząt, takich jak psy czy koty, ale także tych mniejszych, na przykład fretek. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że alergia nie musi oznaczać przymusowego rozstania się ze zwierzęciem. Jeśli nie mamy do czynienia z wyjątkowo ciężką, zagrażającą życiu reakcją alergiczną, to stosując się do pewnych zasad, możemy zatrzymać ulubieńca.
Alergia na fretkę – co robić?
Jeśli po sprowadzeniu fretki do domu zaobserwujemy jakieś objawy alergiczne u któregokolwiek z członków rodziny, musimy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wizyta u alergologa połączona z odpowiednimi testami zweryfikuje czy przyczyną uczulenia jest antygen zwierzęcia. Na rynku dostępne są środki łagodzące objawy alergii oraz spowalniające jej rozwój. Podczas wizyty u lekarza można dowiedzieć się więcej na ich temat – między innymi tego czy stosowanie takich leków pozwoli nam na zatrzymanie zwierzęcia.
Jeśli zdecydujemy się walczyć z alergią i zatrzymać pupila, będziemy musieli wprowadzić również kilka nowych zasad w naszym domu. Po pierwsze, klatka pupila nie może znajdować się w pokoju osoby uczulonej lub innym pomieszczeniu, w którym ta osoba najczęściej przebywa. Znajdźmy dla niej inne, ustronne miejsce, w pomieszczeniu, które może być często wietrzone.
Niezbędne będzie regularne wietrzenie całego mieszkania oraz częstsze niż zwykle sprzątanie. Pamiętajmy, że odkurzanie powoduje wzbijanie się pyłu i alergenów w powietrze, lepiej więc myć podłogę na mokro.
Alergik powinien skracać czas zabawy czy też bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Nie wolno przytulać się do fretki ani zbliżać twarzy do jej futerka. Po zabawie lub głaskaniu zwierzęcia zawsze trzeba dokładnie umyć ręce, a jeśli to możliwe zmienić także ubranie.
Niezwykle ważne jest również dbanie o higienę i zdrowie samego zwierzęcia. Osoba niebędąca alergikiem musi regularnie sprawdzać stan skóry i sierści fretki. Pomocne będzie także dokładne sprzątanie klatki oraz częstsze wymienianie wyściółki z jej wnętrza. Warto zasięgnąć rady weterynarza, być może odpowiednia dieta przyczyni się do zmniejszenia produkcji alergenu. W przypadku samców fretki zalecana jest również sterylizacja.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl