Częstym problemem z jakim borykają się właściciele kotów jest drapanie mebli, niszczenie dywanów lub drzwi. Nie jest to jednak żadna kocia fanaberia ani sposób na uprzykrzenie życia właścicielowi, a wręcz przeciwnie. Drapanie jest dla kota naturalnym, instynktownym odruchem, który spełnia również pewne funkcje. Podczas tej czynności kot ściera z pazurów martwy naskórek oraz rozciąga swoje mięśnie. A dodatkowo, dzięki gruczołom zapachowym, które znajdują na łapach, zwierzę oznacza swoje terytorium. A zatem, drapania kota nie oduczymy - możemy jednak skierować jego niszczycielskie zapędy na przedmioty specjalnie do tego dostosowane. Mowa tu oczywiście o drapakach.
Jaki drapak dla kota wybrać?
Każdy właściciel, chcący cieszyć się zarówno ładnymi, niezniszczonymi meblami jak i szczęśliwym zwierzakiem, powinien koniecznie zaopatrzyć się w drapak. Jest to jedno z najbardziej niezbędnych akcesoriów dla każdego kota i kociarza. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama przeróżnych drapaków, we wzorach i kształtach o jakich kotom się nawet nie śniło. Do wyboru są leżące, stojące, a nawet wiszące drapaki, mniej lub bardziej rozbudowane, z budkami, legowiskami, drabinkami i hamakami. Słowem, każdy kot znajdzie coś dla siebie. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów i upewnić się, że drapak spełnia odpowiednie wymogi. Oto one:
Stabilność drapaka dla kota
Bawiący się na drapaku kot powinien być nie tylko zadowolony, ale przede wszystkim bezpieczny. Stabilna budowa drapaka jest zatem niezwykle ważnym kryterium. Mała i lekka konstrukcja być może nada się dla kociaka, ale nie sprawdzi się jeśli mamy dużego i ciężkiego kota. Jeśli drapak będzie chwiejny może przewrócić się podczas zabawy. Zwierzę powinno móc swobodnie wskakiwać na drapak, wspinać się po nim lub o niego opierać, nie ryzykując przy tym upadkiem. Bo co jeśli nie uda się spaść na cztery łapy? Zdecydowanie bezpieczniejsze są drapaki o szerokiej, rozbudowanej podstawie, zapewniającej stabilność całej konstrukcji. Niektóre drapaki da się przymocować również do sufitu lub do ściany, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.
Wysokość drapaka dla kota
Im większy drapak, tym lepszy. Drapiąc koty lubią się rozciągać, często wbijają pazury jak najwyżej, aby swobodnie wyciągnąć całe ciało. Zatem drapaki dla kotów dużych ras powinny mieć przynajmniej metr wysokości. Większe drapaki o bardziej rozbudowanych konstrukcjach często wyposażone są dodatkowo w różne budki, domki czy miejsca do przysiadania. Takie legowiska zapewnią kotu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Świetnie sprawdza się jeśli mamy kilka kotów, inne zwierzęta lub dzieci.
Materiały i jakość wykonania
Materiały użyte do wykonania drapaka mają znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, tańsze drapaki, zrobione z materiałów gorszej jakości i wykonane mniej solidnie zużyją się bardzo szybko. Sizalowe sznurki zaczną się strzępić, pozostawiając po sobie bałagan, a w obiciu pojawią się przetarcia i dziury. Po drugie, takie poniewierające się strzępki materiału czy sznurka mogą zostać zjedzone przez kota, a to stanowi zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. W przypadku szorstkiego, sizalowego sznurka nie trudno będzie o poważne podrażnienie układu pokarmowego. Warto zatem zainwestować i postawić na solidny produkt, wykonany z dobrej jakości materiałów, który posłuży kotu przez lata. Sznurek z sizalu powinien być grupy i dosyć twardy oraz ciasno oplątać słupek. Musi być również mocno do niego przyklejony. Obicia budek i legowisk wykonuje się zazwyczaj z materiałów, z których łatwo usunąć kocią sierść.
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl