Informacja ze sklepu

Jaka karma dla psa jest najlepsza?



Mówiąc o najlepszej karmie dla pupila niemal każdy ma na myśli coś innego. Jaki powinien być tak naprawdę ten idealny produkt? Nasz pies pewnie odpowiedziałby, że smaczny i pachnący. Choć walory smakowe są bardzo ważne, właściciele przy wyborze pokarmu muszą brać pod uwagę także szereg innych kryteriów. Bogata gama oferowanych produktów z pewnością nie ułatwia nam zadania.


Jak wśród nich znaleźć tę jedyną i wyjątkową karmę?


Na pewno już przy szukaniu definicji karmy idealnej musimy zdać sobie sprawę, że nie istnieje produkt, który byłby najlepszy dla wszystkich czworonogów, bez względu na okoliczności. Można zaryzykować więc stwierdzenie, że najlepsze pożywienie to takie, które w największym stopniu zaspokaja potrzeby naszego psiaka. Wymagania naszych podopiecznych są natomiast tak różne, jak różni są oni sami. Warto pokusić się o stworzenie listy potrzeb naszego ulubieńca i dopiero pod tym kątem wybierać karmę. Wiek, stan zdrowia, poziom aktywności psa - to podstawowe czynniki, które musimy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach właściwego pożywienia.



Jakie cechy powinna mieć idealna karma dla psa?


Zdrowa, smaczna, odpowiednio zbilansowana, łatwa w podaniu – idealna karma łączy wszystkie te cechy. Jeśli takiej nie znajdziemy, musimy zdecydować, co jest najważniejsze. Naszym priorytetem jest oczywiście utrzymanie pupila w doskonałej kondycji. Najlepszy pod względem zdrowotnym jest taki pokarm, który nie tylko nie szkodzi naszemu pupilowi, ale również pomaga chronić go przed chorobami. Tak jak w przypadku ludzi, dla czworonogów szkodliwe są sztuczne dodatki – barwniki i konserwanty. Dobrze wybierać pokarmy, które opierają się na składnikach naturalnych.  Alergia, choroby trawienne, cukrzyca, choroby nerek- to tylko niektóre problemy, które musimy uwzględnić przy zakupie pokarmu. Oczywiście właściwa dieta to nie wszystko, lecz bywa nieocenionym narzędziem pomocniczym w profilaktyce i leczeniu. O ile bowiem w przypadku wielu czworonogów najlepiej sprawdza się karma z wysoką zawartością białka zwierzęcego, pupil z niewydolnością nerek musi przejść na dietę niskobiałkową. Zastanówmy się również, na jakie schorzenia jest podatny nasz pies ze względu na przynależność rasową. Nawet dodatek jednego specyficznego składnika, przy regularnym stosowaniu pożywienia, może ochronić naszego psa przed poważnymi schorzeniami.

Koniecznie musimy wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie naszego pupila na energię. Odpowiednia karma powinna dostarczać potrzebnej dawki energii, białka, tłuszczu, węglowodanów i innych składników. Jak sprawdzić czy tak jest? Weźmy pod uwagę wiek pupila, jego wielkość i poziom aktywności.  Ogólna zasada mówi, że psy młode lub intensywnie ćwiczące potrzebują karmy wysokokalorycznej. U czworonożnych seniorów dobrze sprawdzą się zaś pokarmy o obniżonej zawartości energii – pozwoli to zapobiec otyłości. Istotne są również proporcje poszczególnych składników – w karmie dominować powinno mięso.

Karma może być świetna pod względem receptury, a mimo to nie smakować naszemu psu. Czasami decyduje o tym dodatek specyficznych składników (np. ziół), innym razem zapach. Wiele czworonogów wybierze pokarmy aromatyczne, intensywnie pachnące. W tym temacie nie pomogą nam jednak żadne rady – o najlepszym pokarmie musi zdecydować nasz ulubieniec.

Jeśli skład kilku pokarmów jest podobny, o wyborze zadecydować mogą szczegóły np. łatwość podania. Wbrew pozorom detale także mają znaczenie. Oczywiście wszelkie karmy suche są łatwiejsze do podania niż pokarmy wilgotne. Bardzo ważna jest też rozmiar granulek, który musi być dobrany do wielkości i preferencji psa. Nie ma nic gorszego niż monotonne posiłki, dlatego sprawdźmy czy dany pokarm możemy z łatwością ukryć w zabawkach interaktywnych.

Jak wybrać właściwą karmę dla psa?


Przy wyborze pokarmu warto stosować metodę prób i błędów. Nawet staranne analizy składu nie pozwolą nam sprawdzić, jak w rzeczywistości dany pokarm wpływa na naszego czworonoga. Często nic tak nie pomoże nam w wyborze odpowiedniej karmy, jak obserwacja naszego pupila po jej podaniu. Psy karmione regularnie jednym typem pożywienia mogą być pozornie zdrowe i szczęśliwe, jednak nie dowiemy się wtedy czy nie mogłoby być jeszcze lepiej. Zmiana karmy potrafi zdziałać cuda – poprawia się zachowanie pupila lub znikają problemy, które właściciele uważali za normę. Naszemu psiakowi może też zwyczajnie zasmakować nowy pokarm, a przecież każdy właściciel marzy, aby jego podopieczny jadł chętnie. Dlaczego więc nie spróbować? Być może w odnalezieniu najlepszej karmy pomoże właśnie nasz ulubieniec.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie