Informacja ze sklepu

Jaka kuweta dla kota jest najlepsza?



Przy tak dużym wyborze kuwet, jaki oferują nam dziś sklepy zoologiczne, trudno zdecydować się na konkretny model. Poza tradycyjnymi i otwartymi, które wszyscy znamy, dostępne są także kuwety samoczyszczące lub wyposażone w specjalne filtry, niwelujące brzydki zapach. Należy jednak pamiętać, iż wybór odpowiedniej kociej toalety ma ogromne znaczenie, to od niej zależy komfort samego zwierzęcia, jak i czystość naszego mieszkania.

Rozmiar kuwety


Jednym z najważniejszych kryteriów, które musimy brać pod uwagę wybierając kuwetę dla kota jest jej rozmiar. Odpowiednio dobrana, sama zachęci zwierzę do korzystania. Natomiast jakiekolwiek utrudnienia w załatwianiu swoich potrzeb mogą kota całkowicie odstraszyć.

Małe kocięta zaczynają korzystać z kuwety od około 4-5 tygodnia życia i to przede wszystkim do nas należy zapewnienie im odpowiedniego dostępu do toalety. Na początek najlepsza będzie kuweta otwarta - taka o niskich brzegach. Jeżeli będą one zbyt wysokie, kocięta mogą mieć problem z dostaniem się do środka. Dodatkowo by ułatwić maluchom wchodzenie możemy ustawić przed nią kładkę, na przykład z tektury lub zwiniętego ręcznika. Kiedy kot podrośnie, należy sprawić mu nieco większą kuwetę - głębszą i z wyższymi brzegami.

Aby zwierzę chętnie korzystało ze swojej toalety musi ona spełniać wszystkie jego potrzeby. Przede wszystkim musi być przestronna, tak by kot mógł się w niej swobodnie obracać. Jeśli będzie zbyt mała, zwierzę zacznie załatwiać się również poza nią. 


Kuweta otwarta


Jeśli wiemy już dokładnie jakiej wielkości kuwety szukamy, możemy zastanowić się nad typem, który najlepiej sprawdziłby się dla naszego pupila.
Najpopularniejsze i najtańsze są te odkryte w kształcie kwadratu lub prostokąta. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim wielkością oraz wysokością ścianek. Niewątpliwie są to kuwety najlepsze na początek, gdy uczymy zwierzę korzystania z toalety. Koty szybko się do nich przyzwyczajają i chętnie korzystają, a samo sprzątanie ich nie stanowi większego problemu. Największą wadą tego rodzaju kuwet jest to, że koty zakopując odchody rozsypują dużo żwirku. Są modele ze specjalną ramką lub podwyższonym brzegiem, które częściowo zapobiegają temu problemowi.


Kuweta zamknięta


Coraz popularniejsze stają się kuwety zabudowane, wyposażone w drzwiczki, przez które kot wchodzi do środka. Kocia toaleta przypomina bardziej domek, dzięki czemu jest bardziej ustronna. Można przyzwyczajać do nich już nieco starsze koty, mniej więcej od 12 tygodnia życia. Ich niewątpliwą  zaletą jest fakt, iże zapobiegają rozsypywaniu się żwirku. Z kolei wadą jest to, że w takiej kuwecie może utrzymywać się nieprzyjemny zapach. Na szczęście pojawiły się również toalety wyposażone w wentylatory i filtry powietrza. Niestety są one dużo droższe. Na zamkniętą kuwetę można przerobić również kuwetę otwartą dokupując do niej specjalną budkę, montowaną do jej brzegów.

Kuweta z podwójnym dnem


Dno w kuwetach tego typu składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przypomina sito z otworami różnej wielkości, często o lejkowatym kształcie. Dzięki takiej konstrukcji płynne odchody spływają na dno kuwety, a sam żwirek łatwo da się przesiać przez sito i oddzielić od niego nieczystości. Ten rodzaj kociej toalety wymaga jednak częstego sprzątania, gdyż może gromadzić nieprzyjemne zapachy. Kuwety z podwójnym dnem dostępne są zarówno w wersji otwartej jak i zamkniętej.


Kuweta samoczyszcząca


Najnowocześniejszym typem kociej toalety jest kuweta samoczyszcząca. Kuwety nowej generacji wyposażone są w specjalne, inteligentne urządzenie z czujnikiem ruchu. Kiedy kot załatwi swoje potrzeby, urządzenie uruchamia grabki, które zgarniają zbrylone nieczystości do wbudowanego pojemnika. Możliwe jest również zaprogramowanie urządzenia wedle własnego uznania lub całkowite wyłączenie mechanizmu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią sprzątać kuwety za pomocą łopatki. Należy jednak pamiętać, że nawet tak nowoczesna toaleta wymaga regularnego i dokładnego mycia oraz dezynfekcji.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie