Nasi domowi pupile zazwyczaj niespecjalnie uwielbiają kagańce. Niestety ten przykry dla psa obowiązek, często bywa wymogiem jasno ujętym w reguły prawne. Młodego psiaka wbrew pozorom wcale nie tak trudno jest przyzwyczaić do noszenia kagańca. Koniecznie trzeba jednak wybrać model jak najlepiej dopasowany do zwierzaka.
O czym warto pamiętać, kupując kaganiec dla psiaka?
Zdolność termoregulacji nie jest mocną stroną naszych czworonożnych pupili. My w gorące dni chcąc obniżyć temperaturę naszego ciała, zaczynamy się pocić. Psu zdolność ta jest niemal obca, choć i on ma gruczoły potowe zlokalizowane głównie na łapach. Psiak walkę z ciepłem prowadzi za pomocą języka – dzięki niemu zwiększa on powierzchnię parowania. Stąd właśnie kaganiec dobrany powinien być tak, aby nie utrudniać zwierzakowi otwierania pyska, dyszenia i sapania.
Odpowiedni rozmiar kagańca to podstawa!
Najważniejszą sprawą przy wyborze kagańca jest odpowiednie dobranie go do kształtu i długości psiej kufy. W wypadku psów rasowych sytuacja jest prosta – w sklepach dostępne są modele dopasowane do konkretnej rasy. Kupując kaganiec dla mniej standardowego zwierzaka, znać musimy przede wszystkim obwód i długość pyska. Pierwszego pomiaru dokonujemy w miejscu najszerszym – ok. 0,5 do 1,5 cm od oczu. Drugi to odległość liczona od końca nosa do początku czoła. W obu przypadkach do otrzymanych wyników dodać musimy 1-2 cm. Dzięki nim czworonogowi naszemu nie będą grozić otarcia, spokojnie będzie mógł on też ziewać i dyszeć.
Wybór materiału, z którego kaganiec został wykonany
Temperament i wielkość psiaka, pora roku, a nawet miejsce wykorzystywania kagańca może wpływać na to, jaki powinniśmy wybrać model. Do najpopularniejszych kagańców należą:
Kaganiec weterynaryjny (materiałowy)
Jak sama nazwa wskazuje, używany powinien być on głównie podczas wizyt u weterynarza. W codziennej eksploatacji niestety niekoniecznie spełnia on swe zadanie. Pies wciąż może przez niego lizać czy podszczypywać, nie może natomiast otworzyć pyska na tyle, by swobodnie wentylować organizm.
Kaganiec metalowy
Kaganiec metalowy to zazwyczaj propozycja dla dużych oraz agresywnych psiaków. W porównaniu do innych modeli jest on dość ciężki, umożliwia jednak psu otwieranie pyska i dyszenie. Nasz pupil bez problemu może się też przez niego napić. Ponadto kaganiec metalowy łatwo jest wyczyścić. Jest on też dość wytrzymały – psiak z pewnością go nie przegryzie i nie zniszczy. Niestety, gdy nasz czworonóg do takiego sprzętu nie jest przyzwyczajony, wojując z kagańcem, może się poobijać, a nawet zranić. Dodatkowo zimą metal łatwo się wychładza, co skończyć może się odmrożeniem.
Kaganiec skórzany
Kaganiec skórzany jest zdecydowanie lżejszy od swego metalowego odpowiednika. Bardziej nadaje się on też na chłody i mrozy. Kagańce skórzane występują zazwyczaj w dwóch podstawowych odmianach. Do czynienia możemy mieć z modelem koszykowym bądź zabudowanym. Pierwszy zapewnia lepszą wentylację, niestety wyjątkowo zawzięte psiaki przegryźć potrafią dość cienkie skórzane paski. Drugi szczelniej zakrywa kufę, dzięki czemu bezpieczniejszy jest w przypadku agresywnego zwierzaka. Psiakowi utrudniać może on jednak dyszenie, picie i przyjmowanie smakołyków. Wszystkie kagańce skórzane są mniej trwałe od metalowych i trudniejsze w utrzymaniu. Nie najlepiej znoszą też one kontakt z wodą.
Kaganiec plastikowy
Kolejną lżejszą alternatywą dla kagańca metalowego jest wersja plastikowa. Tworzywo to nie jest aż tak trwałe – w wypadku tym trzeba liczyć się z koniecznością częstszej wymiany. Wciąż jednak kaganiec taki łatwo można wyczyścić, dobrze sprawdzać będzie się on również w różnych warunkach atmosferycznych. Pasuje on zwłaszcza dla psiaków łagodnych i małych.
Kaganiec fizjologiczny
Kaganiec fizjologiczny może nieco zniechęcać swą wielkością, jednak to właśnie rozmiar jest jego głównym atutem. Psiak nosząc go, zachowuje dość dużą swobodę – spokojnie może on nie tylko dyszeć, ale i pić wodę oraz podjadać wręczane mu przysmaki. Kagańce takie, wykonane z pokrytych gumoplastikiem metalowych drutów, są lekkie. Idealnie nadają się też one na każdą, nawet dżdżystą czy mroźną pogodę.
Wybierając kaganiec, zwróć uwagę na sposób jego mocowania
Kaganiec, aby należycie spełniał swą funkcję, musi porządnie trzymać się kufy naszego zwierzaka. Dla spokojnych, małych psiaków wystarczy wersja zapinana przy pomocy jednego paska. W przypadku zwierzaka agresywnego bądź takiego, który oswobodzić próbuje się z niechcianego „ubrania”, postawić powinniśmy na lepsze zabezpieczenie. Z pewnością przyda się wówczas większa ilość spinających całość pasków. Dobrym rozwiązaniem będzie też model mocowany wprost do obroży psiaka.
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl