Informacja ze sklepu

Kiedy należy kupować weterynaryjną karmę dla psa?



Właściwe żywienie to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad każdym psem. Odpowiednią karmę dobiera się w oparciu o wiek psa oraz stan zdrowia, ważna jest także jakość karmy i jej skład. Zawarte w niej elementy odżywcze muszą być odpowiednio zbilansowane, tak aby dostarczyły psu wszystkich niezbędnych dla jego zdrowia elementów. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, takich jak alergia, otyłość lub przebyta choroba zwykła karma, nawet najlepsza, nie wystarczy. W takich przypadkach zaleca się dietę opartą na specjalistycznych karmach weterynaryjnych.

Co to są karmy weterynaryjne?

Karmy specjalistyczne, czyli weterynaryjne stanowią alternatywę dla karm tradycyjnych. Przeznaczone są dla psów wymagających specjalnej, opracowanej dla nich diety, poprawiającej kondycję i samopoczucie psa oraz zwiększającej jego odporność. Karmy weterynaryjne mogą znacznie przyśpieszać powrót do zdrowia, zatem podaje się je również podczas rekonwalescencji po wszelkich zabiegach lub przebytych chorobach. Odpowiednio dobrana karma weterynaryjna pomoże w złagodzeniu objawów i skutków wielu chorób, na przykład cukrzycy, niewydolności nerek lub serca, alergii, nadwrażliwości żołądkowej, schorzeniach wątroby, nerek, dróg moczowych oraz wielu innych. Wyróżnia się także specjalne karmy dla psów starszych albo sterylizowanych, a nawet takie, które redukują objawy stresu.

 
Kiedy podawać psu karmę weterynaryjną?


Wybór właściwej dla psa karmy należy uzgodnić z lekarzem weterynarii, który pomoże również określić jej dzienne porcje. Nie należy wybierać karmy na własną rękę, bez uprzedniego wykonania odpowiednich badać oraz konsultacji ze specjalistą. Karmę specjalistyczną można kupić w poradni, dobrych sklepach zoologicznych oraz przez Internet. Jest wiele rodzajów takich karm, a każda z nich zaprojektowana jest z myślą o konkretnym schorzeniu.


Karma weterynaryjna, a problemy trawienne


Złe nawyki żywieniowe są przyczyną wielu dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Zaburzenia trawienne objawiają się częstymi biegunkami, wymiotami lub brakiem apetytu, a także osłabieniem i apatią. Na szczęście wiele problemów układu trawiennego można wyeliminować wprowadzając odpowiednią dietę. Do nadmiernej wrażliwości układu pokarmowego mogą prowadzić również inne przebyte choroby lub długa kuracja środkami farmakologicznymi. Psom borykającym się z podobnymi problemami zaleca się specjalne karmy, w których skład wchodzą jedynie dobrej jakości białka i węglowodany o wysokiej strawności. Ilość tłuszczu jest w nich ograniczona do około 9-12%. Takie karmy nie zawierają laktozy ani sacharozy, są natomiast bogate w kwasy omega-3, ograniczające reakcje zapalne. Zadaniem karmy weterynaryjnej jest tutaj zmniejszenie obciążenia przewodu pokarmowego poprzez ograniczenie objętości posiłku.



Karma dla psów otyłych


Bardzo dużo psów cierpi na nadwagę, która nieleczona może prowadzić do wielu groźnych chorób i schorzeń. Głównymi czynnikami powodującymi otyłość u zwierząt są złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz mała ilość ruchu. Z nadwagą mogą borykać się także psy cierpiące na różne choroby, takie jak cukrzyca, nadwrażliwość wątroby lub nerek. Problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi może powodować także długotrwała terapia farmakologiczna. Dla takich psów przeznaczone są specjalne, nisko kaloryczne karmy odtłuszczone. Plan odchudzenia psa powinien zostać opracowany przez weterynarza, który dobierze odpowiednią karmę dla pupila.



Karma dla psów starszych


Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe psa. U psów w podeszłym wieku zwiększa się ryzyko zachorowalności na wiele chorób, pojawiają się problemy z sercem, stawami a czasem nawet poruszaniem się. Zatem odpowiednio zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest dla takich psów niezwykle ważna. Z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na białko i aminokwasy, takie jak lizyna czy fenyloalanina. Dobrze opracowana dieta powinna zawierać aż 25% biała. Karma dla psa seniora powinna być bogata również w kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomogą pracę osłabionych wiekiem nerek. Zadaniem karmy weterynaryjnej jest wzmacnianie starzejącego się organizmu zwierzęcia, stawów i kości, a także wspomaganie pracy serca i mózgu.

Karma dla psów z cukrzycą


Najważniejszym elementem leczenia psów cukrzyków jest odpowiednia dieta. Dzięki niej choroba może mieć łagodny przebieg, a pupil może przeżyć jeszcze wiele lat. Jednak własnoręczne komponowanie posiłków dla psa z cukrzycą może być zbyt skomplikowane, dlatego najlepiej zdecydować się na gotową karmę specjalistyczną. W jej wyborze na pewno doradzi lekarz weterynarii. Właściwa karma powinna być bogata w łatwo przyswajalne białko oraz błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Ważne są także cynk i chrom, które pomagają w walce z chorobą, regulując poziom insuliny we krwi.



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcia: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie