Pies, tak jak i człowiek, do zdrowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki witamin. Większość substancji odżywczych zapewnić powinna mu należyta dieta. Zdarza się jednak, że powstałe w wyniku niewłaściwego odżywiania niedobory, muszą zostać uzupełnione za pomocą dodatkowej suplementacji.
Dobrze zbilansowana dieta podstawą psiego zdrowia
Chcąc należycie zadbać o zdrowie naszego pupila, w pierwszej kolejności zatroszczyć powinniśmy się o dobrej jakości pożywienie. Porządna karma, odpowiednio dobrana zarówno do wieku, jak i aktywności zwierzaka, w recepturze swej uwzględniać powinna wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Formuła najlepszych karm opracowywana jest na podstawie wnikliwie przeprowadzanych badań. W grę wchodzą tu monitorujące testy diagnostyczne, którym poddawane są spożywające ją psiaki. Dzięki zastosowaniu takiej procedury możemy mieć pewność, że skład zakupowanego przez nas pożywienia dobrany jest naprawdę odpowiednio.
Są witaminy (np. C), których nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Inaczej sprawa wygląda z witaminami A, D, E czy K, a więc tymi, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Z ich nadwyżką organizm zwierzaka nie potrafi tak łatwo dać sobie rady. Pamiętajmy o tym, że nadmierna ilość witamin jest tak samo szkodliwa, jak ich niedobór. Stąd przy naprawdę dobrze zbilansowanej diecie raczej unikać powinniśmy suplementacji.
Zadbaj o witaminy, gdy karmisz psiaka jedzeniem domowym
Samodzielne przygotowywanie pożywienia dla psiaka wymaga nieco wprawy. Jedzenie naszego zwierzaka musi być odpowiednio urozmaicone. Serwowanie piersi kurczaka na przemian z wątróbką z pewnością nie załatwi sprawy. Tylko różnorodne posiłki, w których składzie gościć będzie zarówno mięso, jak i podroby, jajka, nabiał, niektóre warzywa, owoce i zboża w ogólnym rozrachunku pretendować będą mogły do miana należycie zbilansowanej diety. Proporcje poszczególnych składników nie mogą być tu oczywiście przypadkowe.
Ilość dodatkowych suplementów, w tym witamin, jakie trafić będą musiały do psiej miski, ściśle zależeć będzie od tego, jak różnorodne pożywienie zafundujemy naszemu pupilowi. Niezależnie od starań szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na witaminę E. Z nią to właśnie, w przypadku przygotowywanego w domu jedzenia, związane są największe niedobory.1 Samodzielnie komponowaną dietę warto przedyskutować z lekarzem weterynarii. Dzięki temu dowiemy się, jakie jeszcze witaminy podawać powinniśmy naszemu czworonogowi.
Słabej jakości karmy dla psów, mogą doprowadzić do witaminowych deficytów
Najtańsze karmy dla psów pod wieloma względami dla naszych pupili nie są najlepsze. Podstawową ich wadą jest to, że nie zawierają one wystarczającej ilości składników odżywczych. Dodatkowo nad wyraz często goszczą w nich różne zupełnie niepotrzebne specyfiki, w tym sztuczne barwniki i konserwanty. Gdy nasz psiak skazany jest na kiepskiej jakości pożywienie, konieczna jest witaminowa suplementacja. Tak jak w przypadku wzbogacania jedzenia przyrządzanego w domu, tak i w tej sytuacji dobrze jest zakup witamin poprzedzić weterynaryjną konsultacją.
Witaminy zalecone przez weterynarza
W przypadku, gdy podczas kontrolnej wizyty weterynarz zaleci włączenie konkretnych witamin do diety zwierzaka, sprawa jest oczywista. W trosce o zdrowie naszego pupila wytyczne takie czym prędzej wcielić powinniśmy w życie. Suplementacja zalecana jest w przypadku stwierdzonych niedoborów. Stanowić może ona ważne narzędzie w walce z doskwierającą naszemu psiakowi chorobą.
Żródło:
[1] http://www.whole-dog-journal.com/issues/15_7/features/Home-Prepared-Dog-Food-Nutritional-Information_20568-1.html
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl