Uczulenie kojarzy nam się zwykle ze zwierzętami, których ciało pokrywa sierść, a co za tym idzie – błędnie sądzimy, że pupile, które jej nie mają, stanowią bezpieczne towarzystwo dla alergika. Tymczasem również kontakt z papugą może skończyć się kaszlem, katarem czy łzawieniem oczu. Jeśli marzy nam się towarzystwo nimfy, ale mamy skłonność do alergii – trzeba dobrze się nad tym krokiem zastanowić, nimfy bowiem należą do gatunków, które w największym stopniu mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.
Przyczyny alergii na papugę nimfę
To prawda – papugi nie mają sierści, mają za to pióra. O tym, że mogą one uczulać, doskonale wiedzą ci, którzy na sam widok poduszki z pierzem zaczynają intensywnie kichać. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że źródłem problemów są niekoniecznie pióra same w sobie. Niektóre gatunki papug wytwarzają tzw. puder, którego zadaniem jest m.in. utrzymanie wodoodporności powierzchni piór. Nimfy – czy ogólnie: rodzina kakaduowatych – należy do tych ptaków, które produkują go najwięcej. Roznoszony jest on wszędzie tam, gdzie pojawi się pupil, a dodatkowo trzepoczące skrzydła rozpylają go w całym pomieszczeniu, w którym papuga spędza większość czasu. Puder jest głównym źródłem alergii, ale trzeba pamiętać, że uczulenie może pojawić się również po kontakcie z odchodami papugi.
Jak radzić sobie z alergią na papugę nimfę?
Z posiadania papugi z oczywistych względów powinny zrezygnować osoby uczulone na pierze. Zakup nimfy nie będzie też dobrym pomysłem, jeśli w domu mieszka alergik – może się okazać, że papuzi puder również będzie wywoływał dokuczliwe objawy. Z towarzystwa nimfy na pewno muszą zrezygnować osoby chore na astmę – unoszący się w powietrzu puder może prowadzić do nasilenia ataków duszności.
Załóżmy jednak, że kupiliśmy nimfę i z czasem ujawniła się alergia. Co wtedy? Jeśli reakcja uczuleniowa jest silna i utrudnia codzienne funkcjonowanie, być może konieczne będzie oddanie pupila w dobre ręce. Jeśli jednak symptomy nie są uciążliwe i chcielibyśmy zatrzymać papugę, możemy podjąć próbę zminimalizowania kontaktu z alergenem. Jak to zrobić?
Przede wszystkim konieczne będzie częstsze i dokładniejsze sprzątanie, zarówno samej klatki, jak i pokoju, w którym przebywa nimfa. Jeśli to możliwe, o usuwanie odchodów z klatki poprośmy osobę, która nie jest uczulona. W innym razie warto do czyszczenia założyć maseczkę (do kupienia w aptece), która ograniczy ekspozycję na pył. Bardzo ważne jest, aby mieszkanie sprzątać „na mokro” – dotyczy to zarówno podłóg (dobrym rozwiązaniem byłoby pozbycie się dywanów, które gromadzą kurz), jak i mebli.
Warto również rozważyć zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA (high efficiency particulate air), który będzie „wyłapywał” uczulający pył. Pamiętajmy także o tym, aby umożliwiać nimfie częste kąpiele. Jeśli papuga nie przepada za pluskaniem się w misce z wodą, można spróbować „kąpieli” polegających na spryskiwaniu jej wodną mgiełką (w tej roli sprawdzi się spryskiwacz do kwiatów). W ten sposób zmniejszymy ilość unoszącego się w powietrzu pudru.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl