Niechętnie się rusza, bo już po chwili zaczyna ciężko sapać. Ale gdy tylko zobaczy pełną miskę – nabiera wigoru i pochłania wszystko w tempie błyskawicy. Przy dotyku niełatwo wyczuć pod palcami jego żebra, a wcięcia w „talii” nie ma już od jakiegoś czasu. Jeśli opis ten dotyczy naszego psa, najwyższa pora, aby rozpocząć walkę z obecną u niego nadwagą.
Dlaczego pies ma nadwagę?
Niestety, za nadwagę naszych psów w głównej mierze odpowiadamy my, właściciele. Podstawowe błędy, które prowadzą do nadmiernego gromadzenia tłuszczyku, to przede wszystkim podrzucanie „ludzkich” smakołyków ze stołu oraz zapewnianie psu stałego dostępu do pełnej miski. Jednym słowem: przekarmianie. Dużym błędem jest również niedostosowanie intensywności aktywności fizycznej do potrzeb (rasy) psa. Pies zaprzęgowy czy gończy, który zostanie zamknięty w czterech ścianach z wypełnioną po brzegi miską i którego jedyną formą ruchu będzie codzienny kilkunastominutowy spacer z właścicielem, dość szybko może na tym ucierpieć.
Konsekwencje nadwagi, a szczególnie otyłości, z którą mamy do czynienia, gdy masa ciała czworonoga o 25% przekracza masę optymalną, mogą być bardzo poważne. Pies może mieć problemy ze stawami i kręgosłupem. Obciążone zostają narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki czy serce, co w efekcie prowadzi do pogorszenia ich pracy. Pupil z nadwagą ma słabszą odporność. Pamiętajmy też o najpoważniejszym skutku problemów z wagą: znacznym skróceniu długości życia.
Jaka karma będzie najlepsza dla psa z nadwagą?
Karmy weterynaryjne dla psów z nadwagą mają przede wszystkim obniżoną zawartość tłuszczu, a więc są mniej kaloryczne od tradycyjnych karm. Zawierają za to więcej wysokowartościowych białek, co m.in. ogranicza nadmierną utratę masy mięśniowej podczas gubienia zbędnych kilogramów. Dobrze, aby w karmie znajdowała się również zwiększona ilość błonnika, który na dłużej zapewnia uczucie sytości. Składnikiem pomocnym w procesie odchudzania jest także L-karnityna, która przyspiesza spalanie tłuszczu. Warto też zwrócić uwagę, czy karma ma w swoim składzie substancje wzmacniające stawy (np. glukozamina), które u psów z nadwagą są bardzo obciążone.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl