Informacja ze sklepu

Czy łatwo rozmnożyć papużki faliste w niewoli?



Papużki faliste, to jedne z najpopularniejszych egzotycznych ptaków hodowlanych. Upodobaniom tym nie ma się co dziwić – te niewielkie i niezwykle towarzyskie stworzenia są wspaniałymi domowymi kompanami. W związku z tym, wielu papuzich właścicieli pragnie dochować się ptasiego potomstwa pod swą własną strzechą. I choć rozmnażanie papużek falistych nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, to warto się do niego należycie przygotować.

Rozmnażanie papużek falistych – wybór lęgowej pary


Chcąc rozmnożyć papużki faliste, w pierwszej kolejności  powinniśmy zadbać o wybór odpowiedniej pary lęgowej. Kandydaci na przyszłych rodziców z całą pewnością powinni cieszyć się dobrym zdrowiem. Ważne jest też, by wybrane przez nas osobniki były w pełni dojrzałe do rozrodu oraz ze sobą niespokrewnione. Gdy naraz kupujemy oba zwierzaki, wybierzmy takie, które przebywały uprzednio w tej samej wolierze. Ów prosty zabieg znacznie ułatwi sprawę – papugi, które są już do siebie przyzwyczajone, szybciej łączą się w pary.


W jakich warunkach najlepiej będą rozmnażać się papużki faliste?


Dobrze dobrana para rozrodcza to z pewnością klucz do hodowlanego sukcesu. Potencjalni papuzi rodzice będą mogli sprawdzić się w swej roli jednak dopiero wtedy, gdy zapewnimy im optymalne warunki do rozrodu. Stąd warto zadbać o parę dość istotnych szczegółów. Klatka bądź woliera lęgowa musi znajdować się w pomieszczeniu o stałej wilgotności i temperaturze. Ta pierwsza oscylować powinna w ok. 60%, ta druga w przedziale 20-23 °C.[1] Niezwykle ważną sprawą jest też należyte oświetlenie. Pełnospektralne żarówki, a więc te najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego, z pewnością zdołają zapewnić naszym pupilom dobre samopoczucie. Taka świetlna ekspozycja dodatkowo przyczyni się też do wytarzania przez ich organizmy optymalnej ilości witaminy D.[2]



Wybierz odpowiednią dla papużek falistych budkę lęgową


Klatka, którą przeznaczyliśmy na rezydencję naszej rozrodczej pary, koniecznie musi zostać wyposażona w skrzynkę lęgową. Taka drewniana budka, o wymiarach 16x20x16 cm, wyścielona niewielką ilością trocin, idealnie sprawdzi się w roli przytulnego i bezpiecznego gniazda. Wybierając budkę, powinniśmy pamiętać o tym, by dno jej było wyprofilowane. Zabieg taki skutecznie zapobiegnie przesuwaniu się złożonych w skrzynce jajek i ułatwi samiczce ich wysiadywanie. Również ruchomy dach, to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu będziemy mogli dyskretnie zajrzeć  do środka i skontrolować to, co się tam dzieje.


Właściwie zbilansowana dieta – o tym warto pamiętać, gdy rozmnażamy papużki faliste


Złożenie i wysiedzenie jaj oraz opieka nad świeżo wyklutymi pisklakami to nie lada wyzwanie. Takiemu zadaniu sprostać mogą tylko zdrowe i silne, a więc dobrze odżywione ptaki. Oczywiście, nasi skrzydlaci milusińscy na należycie zbilansowaną dietę powinni liczyć o każdej porze roku. Czas lęgu to jednak ten moment, w którym szczególnie przyjrzeć powinniśmy się serwowanemu ptakom pożywieniu. Podstawą zdrowej diety powinny być oczywiście świeże warzywa, w dalszej kolejności zaś dobrej jakości granulaty i ziarna zbóż, przede wszystkim prosa, kanaru i owsa. W pokarmie przygotowującej się do lęgu samiczki nie powinno zabraknąć też ugotowanego na twardo jajka. Estrogenny obecne w żółtku działać będą stymulująco na organizm naszej przyszłej mamy. Z minerałów szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na wapń. Niezbędny jest on zarówno samiczce podczas składania jajek, jak i świeżo wyklutym pisklakom.[3]



Papużki faliste – w stadzie czy w parach?


Papużki faliste to zwierzaki, które dobierając się w monogamiczne pary, wcale nie rezygnują z życia w grupie. Na wolności formują one stada liczące od kilkudziesięciu do kilku tysięcy ptaków. Wspólne gniazdowanie tak głęboko zakodowane jest w naturze tych stworzeń, że próba rozmnożenia samotnie hodowanej pary nieraz zakończyć może się niepowodzeniem. W tej sytuacji najlepszym środkiem zaradczym okazać może się zakup większej ilości papużek tak, by w bliskim sąsiedztwie pojawić mogło się naraz parę lęgowych budek.

Źródła:

[1] http://wetkros.republika.pl/papugi.htm
[2] http://budgieplace.com/breeding.html
[3] http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/a-budgie-breeding-diet.html


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie