Nieraz zdarza się, że nasi czworonożni pupile cierpią na nadwrażliwość żołądka. Nadmierne wzdęcia, refluks, okresowe wymioty lub dopadająca zwierzaka biegunka, to najczęstsze symptomy świadczące o tym, że nasz milusiński ma nadwrażliwy system trawienny. To sytuacja, w której szczególnie zadbać powinniśmy o żołądek naszego psiaka.
Niewłaściwe pożywienie – czynnik odpowiedzialny za problemy z psim żołądkiem
Niestety w znacznej większości przypadków, to właśnie jedzenie, jakie serwujemy naszemu pupilowi, odpowiada za jego złe samopoczucie. Może okazać się, że zachłanny psiak zjada za dużo, za szybko lub żywi się czymś, czego tykać nie powinien. Często w sytuacji tej w grę wchodzić mogą też rozmaite alergie pokarmowe. W pierwszej kolejności wykluczyć powinniśmy zatem wszystko to, co w psim żołądku w ogóle nie powinno się znaleźć.
Psie zdrowie, a stołowe resztki
Resztki z naszego stołu, choć smaczne, nie zawsze sprawdzają się w roli idealnego posiłku dla zwierzaka. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu dla wrażliwego układu pokarmowego jest prawdziwym wyzwaniem. Kotlety mielone z wołowiny niekoniecznie nadają się więc dla psiaka. Podobny problem tyczy się słodkości – czworonogom tym szczególnie nie służy czekolada, a właściwie zawarta w niej teobromina.[1] Pupil nasz jak najbardziej może jeść przygotowywane w domu jedzenie, niekoniecznie jednak te, które po skończonym obiedzie pozostało na talerzach.
Czasem zdarza się, że poszukujący pożywienia zwierzak ukradkiem wykrada coś z domowego lub stojącego na podwórzu śmietnika. W psie drzemie dusza padlinożercy, często ze smakiem zjada więc on wszystko to, co przypadkiem udaje mu się znaleźć. Niestety takie nieświeże resztki łatwo wywołać mogą żołądkowe sensacje.
Radykalna zmiana psiej diety
Czasem półśrodki i małe kroczki nie wystarczą. Gdy mimo eliminacji dokarmiania, problemy naszego psiaka nie ustępują, konieczna jest modyfikacja diety. Okazać może się, że psiak z problemami trawiennymi nie może odżywiać się suchym pożywieniem. Oczywiście, wpierw sprawdzić możemy formuły specjalnie przygotowane dla czworonogów o wrażliwych żołądkach. Gdy i te okażą się jednak zbyt ciężkostrawne, pozostaje przestawić zwierzaka na własnoręcznie przygotowywane jedzenie.
Szukając odpowiedniej diety, nie powinniśmy każdego dnia dokonywać kolejnych modyfikacji – na obserwację musimy dać sobie nieco czasu. Dobrze jest rygorystycznie przestrzegać przyjętych wytycznych przez przynajmniej sześć kolejnych tygodni. W tym czasie prowadzić powinniśmy też dokumentację, która pomoże nam czy weterynarzowi rozeznać się w reakcjach naszego pupila.[2]
Co zrobić, gdy u psiaka wystąpią problemy żołądkowe?
Gdy wiemy, że nasz pies od czasu do czasu miewa problemy związane z nadwrażliwością żołądka, w tych mało przyjemnych dla niego chwilach możemy mu pomóc. Ważne jest, by wpierw wykluczyć jednak poważniejszą chorobę! 12 godzinny post to dla chorego żołądka dobre rozwiązanie. Pamiętać musimy jednak o tym, by naszemu niedomagającemu zwierzakowi zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy psu doskwierają wymioty lub biegunka. Po zakończeniu takiej głodówki jedzenie wprowadzać powinniśmy pomału. Na początek w zupełności wystarczą niewielkie porcje ryżu z gotowanym kurczakiem. Gdy psiak wróci już do swych żywieniowych nawyków i żołądkowe sensacje powrócą, konieczna będzie zmiana diety.[3]
Podobne objawy i różne ich przyczyny – to powinno nas zaniepokoić u chorego psiaka
Za problemy z psim brzuchem odpowiedzialna może być nie tylko nadwrażliwość systemu trawiennego. W grę wchodzić może tu m.in.: wirusowa lub bakteryjna infekcja, choroba wrzodowa żołądka, zapalenie trzustki, zatrucie, wada wrodzona czy nowotwór. Senność, gorączka, nadmierne wzdęcia, wymioty lub pojawienie się w nich krwi bądź kału to sygnały niepokojące. Czym prędzej skonsultować powinniśmy się wtenczas z weterynarzem.
Źródła:
[1] http://www.carepaw.com/2010/04/22/10-foods-never-to-feed-dog-with-sensitive-stomach/
[2] http://pets.petsmart.com/food-center/dog-articles/sensitive-stomach.shtml
[3] http://www.dogingtonpost.com/how-to-help-a-dog-with-an-upset-stomach/
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl