Informacja ze sklepu

Jaka szczotka dla kota jest najlepsza?



Pielęgnacja kociego futerka nie nastręcza zazwyczaj dużych trudności. Nasze mruczki to prawdziwe czyścioszki – codzienne dokładne wylizywanie sierści  zapewnia im piękny wygląd. Choć mogłoby się wydawać, że regularne wyczesywanie kotów jest w takim wypadku zbędne – nic bardziej mylnego – nawet one potrzebują naszej pomocy w pielęgnacji. Czym jednak najlepiej szczotkować nasze futrzaki?

Czym kierować się wybierając szczotkę dla kota?


Najważniejszym kryterium jakie musimy wziąć pod uwagę, wybierając szczotkę dla kota, jest oczywiście długość jego sierści. Mruczki długowłose i półdługowłose będą potrzebować bardzo starannego rozczesywania, usunięcia kołtunów i nadania puszystości ich sierści. Z tego powodu najpewniej będziemy musieli zakupić dla nich kilka akcesoriów do szczotkowania. Futrzakom o krótkiej sierści z powodzeniem wystarczy samo wyczesanie martwych włosów, dlatego w ich przypadku śmiało możemy zainwestować w jedną, dobrej jakości szczotkę. Zawsze powinniśmy też przemyśleć czy wybrany przyrząd nie wywoła u kota dyskomfortu lub nie zniszczy jego sierści. Dobra szczotka nie może też powodować elektryzowania się włosa (z tego względu warto wybierać akcesoria z drewnianą lub metalową rączką).
 

Rodzaje szczotek dla kota


Najbardziej uniwersalna szczotka przeznaczone do codziennej pielęgnacji naszego milusińskiego powinna być wykonana z naturalnego włosia. Dzięki niej delikatnie wyczeszemy kocie futerko z martwych włosów i nadamy puszystości sierści naszego mruczka.

Alternatywą dla szczotek z naturalnego włosia mogą być akcesoria gumowe.  Nie tylko pomogą nam one usunąć martwe włosy, ale też pozwolą nam wykonać delikatny masaż, a co za tym idzie, nasz ulubieniec będzie mógł się w pełni zrelaksować w trakcie wyczesywania.



Do pielęgnacji kotów często przydaje się też tzw. pudlówka, wykonana z zakrzywionych metalowych drucików. Przy pomocy tej szczotki nadamy puszystość sierści naszego kociaka – jest więc ona szczególnie przydatna do czesania niektórych partii ciała np. ogona lub kryzy. Z powodzeniem możemy używać jej także do codziennego szczotkowania i usuwania podszerstka.

Czym czesać koty krótkowłose?


Pupil obdarzony krótkim futerkiem nie potrzebuje częstego i długiego czesania. Warto jednak pamiętać, że szczotkowanie może być przyjemne dla naszego milusińskiego, dlatego możemy wykonywać ten zabieg tak często, jak tylko nasz ulubienice ma na to ochotę. Jeśli czesanie odpręża naszego kota, najlepiej wybrać dla niego szczotkę gumową, przeznaczoną specjalnie do masażu, która spotęguje u naszego mruczka efekt odprężenia. W okresach linienia warto jednak przywiązywać większą wagę do kociej pielęgnacji – połykana przez mruczka sierść może utworzyć w jego przewodzie pokarmowym kule włosowe. Podszerstek z łatwością usuniemy za pomocą pudlówki.

Czym czesać koty długowłose?


Jeśli nasz kot ma długą sierść, nie możemy nigdy zaniedbywać jego pielęgnacji. Zaopatrzmy się zarówno w szczotkę z naturalnego włosia, jak i pudlówkę. Zawsze powinniśmy też najpierw dokładnie wyczesać sierść naszego mruczka za pomocą grzebienia, co pozwoli nam usunąć kołtuny.   Najlepiej rozczesywać je przy pomocy grzebienia z metalowych drutów. Po gruntownym rozczesaniu kociego futerka warto wyszczotkować je akcesorium z naturalnego włosia. Na koniec możemy też „napuszyć” niektóre partie kociej sierści przy pomocy pudlówki.



Jak przygotować kota do szczotkowania?


Szczotkując kota, nigdy nie powinniśmy się śpieszyć. Ułóżmy mruczka na antypoślizgowej powierzchni, zapewniającej mu doskonałą przyczepność (np. kawałek tkaniny). Obejrzyjmy najpierw dokładnie jego futerko i sprawdźmy, czy nie ma na nim śladów bytowania insektów. U kotów długowłosych zwróćmy również szczególną uwagę na miejsca trudnodostępne, w których często tworzą się kołtuny (np. okolice pod brzuchem). W czasie zabiegu bądźmy zawsze delikatni i głaszczmy naszego ulubieńca.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie