Kiedy szczenię przestaje być karmione przez matkę, przychodzi pora na wprowadzenie pełnowartościowej diety, która zapewni mu zdrowy rozwój. Nie należy jednak sięgać po pierwszą lepszą karmę dla szczeniąt, bo to, czego psiak potrzebuje, w ogromnej mierze zależy od tego, jaką rasę reprezentuje.
Dlaczego szczenięta ras dużych wymagają innego rodzaju karmy?
Wystarczy wyobrazić sobie kilkukilogramowego terriera bądź yorka, a obok niego „postawić” ważącego kilkadziesiąt kilogramów doga niemieckiego czy labradora. Gołym okiem widać, jak bardzo te psy się różnią. Nie powinno więc dziwić to, że odmienne są także potrzeby żywieniowe, a różnice w tym zakresie zaczynają się już w okresie szczenięctwa. Trzeba pamiętać, że to, co znajdzie się w misce młodego psiaka, będzie mieć wpływ na całe jego przyszłe życie. Podobnie jak u ludzi – żywienie w okresie dorastania stanowi bazę dla dalszego rozwoju.
Szczenięta ras dużych i olbrzymich (czyli ważących w wieku dorosłym powyżej 25 kg) rosną wolniej niż szczenięta ras małych. Osiągają one 80 proc. masy dorosłego osobnika w wieku ok. 1,5–2 lat, podczas gdy szczenięta ras małych przekraczają tę granicę już w wieku ok. roku. Szczenię rasy dużej należy karmić tak, aby jego rozwój był równomierny i proporcjonalny. Jeśli przyrost masy mięśniowej (czy tkanki tłuszczowej) będzie przebiegał szybciej niż rozwój układu kostnego, stawy i kręgosłup będą nadmiernie obciążone, a to prosta droga do zwyrodnień i dysplazji.
Jaką karmę podawać szczenięciu rasy dużej?
Karma, jaką będziemy podawać szczenięciu rasy dużej i olbrzymiej, musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Kluczowa jest nie tylko optymalna zawartość białka i tłuszczów, ale również obecność minerałów budujących kości (wapń, fosfor) oraz witamin. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie karmy znajdują się substancje wzmacniające stawy, które w przypadku ras dużych są szczególnie narażone na przeciążenia. Są to glukozamina i chondroityna.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl