W diecie psa nie powinno zabraknąć mięsa. Ale właściwie jakiego mięsa? W sklepach zoologicznych znajdziemy karmy z mięsem drobiowym, wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną... Którą wybrać? Jeśli pupil ma wrażliwy układ pokarmowy, warto zainteresować się właśnie jagnięciną.
Kiedy podawać psu karmę na bazie jagnięciny?
Jagnięcina jest mięsem lekkostrawnym. Zarówno więc sama jagnięcina, jak i karmy sporządzone na jej bazie szczególnie zalecane są psom z wrażliwym układem trawiennym. Jednak lekkostrawność nie jest jedyną zaletą mięsa jagnięcego.
Badania potwierdzają, że zawiera ono znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza sprzężony kwas linolowy CLA. Spośród wszystkich najpowszechniej dostępnych rodzajów mięs to właśnie jagnięcina zawiera go najwięcej, bo 5,6 mg w 1 g tłuszczu. Dla porównania w przypadku wołowiny jest to ok. 4,3 mg/1 g tłuszczu, a w wieprzowinie zaledwie 0,6 mg/1 g tłuszczu [1]. CLA wpływa korzystnie m.in. na kondycję układu sercowo-naczyniowego.
Co ważne, jagnięcinę warto wprowadzić także wtedy, gdy nasz pupil ma alergię pokarmową. Białko innych mięs, np. drobiowego czy wołowego, zdecydowanie częściej jest przyczyną alergii niż białko jagnięciny.
Jaką karmę na bazie jagnięciny wybrać?
Do wyboru mamy wiele różnych karm z jagnięciną. W większości z nich główne miejsce w składzie przypada ryżowi, co także pozytywnie wpływa na strawność pokarmu. Tym, na co warto zwrócić uwagę, kupując karmę z jagnięciną, jest procentowa zawartość tego mięsa. W niektórych jest jej zaledwie kilka procent, podczas gdy w innych nawet kilkadziesiąt. Oprócz niego nie powinno też oczywiście zabraknąć niezbędnych witamin, minerałów i włókna wpływającego pozytywnie na pracę jelit.
Źródło:
[1] Agata Janczy, Sprzężony kwas linolowy cis-9, trans-11 CLA a zmiany miażdżycowe.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl