Informacja ze sklepu

Jak usunąć kleszcza?



Nadejście wiosny i wzrost temperatury oznaczają pojawienie się kleszczy, które przy sprzyjającej pogodzie mogą pozostać aktywne nawet do późnej jesieni. Kleszcze, to bardzo niebezpieczne pasożyty,  rozprzestrzeniające wiele chorób zakaźnych, groźnych dla zdrowia i życia naszych pupili. Wychodząc z psem na spacer należy liczyć się z tym, że nasz ulubieniec może złapać kleszcza. Na atak tych pasożytów narażone są nie tylko psy, ale także wychodzące koty. Wczepionego w skórę kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć, co wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne.

Gdzie występują kleszcze?

W naszym kraju można spotkać ponad 20 różnych gatunków kleszczy. Większość z nich można spotkać na skrajach lasów, łąkach, a nawet większych parkach miejskich. Pasożyty te upodobały sobie szczególnie miejsca, w których mają dostęp do dzikiej zwierzyny, na której mogą swobodnie żerować. Kleszcze najczęściej przebywają na źdźbłach traw lub w zaroślach, przysiadając na spodach liści.

Ważne jest, aby po każdym spacerze z psem lub kotem sprawdzać dokładnie jego sierść w poszukiwaniu insektów. Najwięcej uwagi należy poświecić miejscom, w których skóra jest najcieńsza, tj. pachwinom, pachom, uszom i szyi, ponieważ tam najczęściej wczepiają się kleszcze. Małe insekty trudno zauważyć, ale ich wczesne wykrycie i natychmiastowe usunięcie zmniejsza ryzyko wystąpienia zdrowotnych powikłań u pupila.

Jak pozbyć się kleszcza?


Pasożyty przyczepiają się do skóry zwierzęcia i uszkadzają ją, aby dostać się do krwi. Za pomocą aparatu gębowego wkręcają się w skórę, a otwór uszczelniają specjalną wydzieliną. Głowa kleszcza jest mocno wczepiona w skórę, dlatego podczas jego wyciągania często dochodzi do oderwania się samego korpusu. Do tego przede wszystkim nie wolno dopuścić, kleszcza należy usunąć w całości, gdyż pozostawiony w skórze zwierzęcia fragment pasożyta goi się długo, często powodując ropienie.

Kleszcze wkręcają się w skórę zwierzęcia w prawo, czyli w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zatem aby usunąć pasożyta należy obrócić go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Do wyciągania kleszcza świetnie posłuży zwykła pęseta, ale w sklepach zoologicznych można nabyć przyrządy specjalnie do tego przeznaczone. Najczęściej w kształcie małych łopatek z uchwytem. Kleszcza można usunąć rękami, choć jest to mniej pewna metoda. Decydując się na nią, należy pamiętać o założeniu jednorazowych rękawiczek ochronnych, ponieważ pasożyty przenoszą choroby groźne również dla ludzi.



Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?


Aby usunąć pasożyta należy chwycić go delikatnie pęsetą i energicznie wykręcić, obracając w lewą stroną. Kleszcza trzeba wyciągnąć w całości, żadna jego część nie może pozostać w skórze zwierzęcia. Należy również uważać, by nie ścisnąć go zbyt mocno. Przyduszony pasożyt zwróci część płynów wraz z bakteriami do organizmu zwierzęcia, a to może doprowadzić do zakażenia.

Kleszcza tkwiącego w ciele pupila nie należy również niczym smarować. Żadnego masła, oleju, lakieru do paznokci ani tym podobnych substancji. Wszystkie te preparaty odcinają pasożytowi dopływ powietrza i powodują u niego wymioty. Toksyczne substancje, które dostaną się pod skórę psa wraz z nimi mogą spowodować zakażenie.

Wyciągniętego kleszcza nie powinno się rozgniatać, również ze względu na substancje, które mogą się wydostać. Zamiast tego należy zawinąć go w chusteczkę i spalić. Rankę po kleszczu trzeba zdezynfekować i obserwować miejsce ukąszenia przez jakiś czas, około 3-4 tygodni. Jeśli pojawi się rumień lub obrzęk należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Jedną z najpoważniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza. Problem z nią polega na tym, że niekiedy daje o sobie znać dopiero po kilku miesiącach. Objawami boreliozy są wysoka temperatura, obrzęk stawów i węzłów chłonnych, problemy z poruszaniem się, a nawet oddychaniem. Chorobę diagnozuje się poprzez wywiad i badanie krwi, natomiast leczenie opiera się na długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków oraz środków przeciwzapalnych.

Inną poważną chorobą jest babeszjoza, wywoływana przez bakterie Babesia Canis u psów oraz Babesia Felis u kotów. Pierwsze objawy to gorączka i brak apetytu oraz apatia i brak reakcji na bodźce. Wraz z postępem choroby dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, niedokrwistości i spadku hemoglobiny we krwi. Konsekwencją może być anemia oraz poważne uszkodzenie nerek i wątroby, a także zmiany w układzie nerwowym i oddechowym prowadzące do śmierci zwierzęcia.

Profilaktyka


Nie da się całkiem ustrzec pupila przed złapaniem kleszcza. Niemniej jednak istnieją specjalne preparaty, które zmniejszają to ryzyko, zapewniając ochronę nawet na 4 tygodnie. Są one dostępne w postaci aerozoli, kropli oraz szczepionek. Preparaty nanosi się na skórę pomiędzy łopatkami zwierzęcia. Jednym z nich jest permetryna, która nie tylko odstrasza kleszcze, ale również zabija te, którym uda się wczepić w skórę.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie