Informacja ze sklepu

Jakie obroże dla psów są najlepsze?



Na rynku jest mnóstwo różnych modeli obroży dla psów. Występują też we wszystkich kolorach tęczy, są wykonane z różnych materiałów, mniej lub bardziej regulowane… Przed zakupem warto jednak przemyśleć tę decyzję. Obroża ma służyć naszemu czworonogowi, pasować na jego szyję, być wygodna i zapewniać bezpieczeństwo. Dopiero kiedy znajdziemy taki produkt (a dla każdego psiaka idealna obroża jest inna), możemy skupić się na kwestiach estetycznych - ważnych zazwyczaj tylko dla nas (zwierzaka za bardzo kolor obroży nie obchodzi). Najważniejsze jest jednak to, by produkt pasował do pupila i sprawiał, że codzienne spacery okażą się czystą przyjemnością.


Jak wybrać obrożę dla psa?


Obrożę psiak musi przede wszystkim przymierzyć. To tak samo oczywiste jak mierzenie przez nas butów przed zakupem. Wygodna obroża to taka, która nie jest ani za ciasna, ani zbyt luźna – po jej zapięciu powinien być luz na dwa palce. Jeśli się to udaje, ale jednocześnie obroża przylega do naszych palców dość porządnie – znaleźliśmy odpowiedni obwód. To pierwsza i najważniejsza sprawa. Zbyt ciasny model może dusić psiaka, obcierać albo wbijać się boleśnie w szyję. Z kolei zbyt luźny grozi zgubieniem, a tym samym nasz ulubieniec może niespodziewanie uwolnić się na spacerze (jest to niebezpieczne, szczególnie jeśli mamy nerwowego pupila ze schroniska lub z fatalną przeszłością, którego łatwo spłoszyć). Za duża obroża jest do tego niewygodna, dynda na szyi i też może obcierać. Druga ważna sprawa to szerokość obroży. Zbyt szeroka utrudni ruchy głową i nasz psiak poczuje się jak w kołnierzu ortopedycznym, co jest bardzo niewygodne, uwiera i może jeszcze nadwyrężyć mięśnie szyi i grzbietu. Zbyt wąska „zjedzie” za bardzo w dół szyi i zacznie nam dusić zwierzaka i uciskać krtań. Dlatego tak ważne jest przymierzenie różnych modeli przed zakupem. Pamiętajmy też, że produkt musi być dopasowany do rozmiarów naszego psiaka. Duże psy potrzebują większych i szerszych obroży niż małe i drobne. Każda rasa ma też inną długość i szerokość szyi.



Inną ważną kwestią jest materiał, z którego wykonano obrożę. Kupujmy produkt w dobrym sklepie zoologicznym, wtedy mamy pewność, że obroża nie jest wykonana z toksycznych materiałów, które szkodzą i uczulają. Poza tym musi być mocna, odporna na zużycie mechaniczne i różne warunki pogodowe, byłoby też dobrze, gdyby się za bardzo nie brudziła. Czasami obroże mają zbyt ostre podszycie. Tym wykonanym ze skóry albo mocnej taśmy przyda się miękkie wyłożenie. Inaczej produkt zacznie uwierać i kołtunić sierść. Dobre jest podszycie z filcu, polaru albo siateczki. Guma to kiepski pomysł, natomiast łańcuszkowa obroża nie zawsze się sprawdza. Są psiaki, które źle reagują na charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje taka obroża.

Rodzaje obroży dla psów

Obroże dla psów zazwyczaj dzieli się na trzy grupy. Pierwsza to obroże zapinane (tradycyjnie na sprzączką albo na klips), do drugiej należą obroże półzaciskowe, do trzeciej i najbardziej kontrowersyjnej – obroże zaciskowe, kolczatki, dławiki. Są też produkty do zadań specjalnych: odblaskowe lub przeciw pchłom i kleszczom.


Obroże dla psów: zapinane


To najbardziej klasyczny model obroży. Zakładamy ją na szyję psiaka i zapinamy, w wersji najbardziej znanej na sprzączkę. To wygodne, proste i bezpieczne obroże. Mają jednak pewną wadę: tak jak w przypadku paska do spodni, obroża ma określoną ilość dziurek na zapięcie. Może się okazać, że nie pasuje psiakowi i wtedy pozostaje nam dorobienie dziurki w pożądanym miejscu. Obroże zapinane na klips są łatwiejsze w regulacji, zwróćmy jednak uwagę, z jakiego materiału taki klips został wykonany. Plastik jest mało odporny i może zwyczajnie pęknąć. Lepiej sprawdza się wersja metalowa. W takim rodzaju obroży bardzo przydaje się mechanizm odciążania zapięcia, szczególnie u pupili, które lubią szarpać i są ogólnie nerwowe na spacerze. Zabezpieczamy wtedy siebie, psiaka i obrożę.



Obroże dla psów: półzaciskowe


Ten typ obroży charakteryzuje się tym, że ma ruchomy obwód z dwoma zabezpieczeniami. Jedno zapobiega zbyt mocnemu „skurczeniu się” obroży, drugi zaś zbytniemu jej rozluźnieniu. W ten sposób nasz zwierzak na pewno się nie udusi, ale też nie oswobodzi z obroży podczas szarpaniny. Taki model może być regulowany, jak i szyty na miarę. Jest właściwie nie do zerwania, a do tego bezpieczny. W roli regulatora i blokady jednocześnie występuje pasek zaciskowy albo łańcuszek (zależy od modelu). W pierwszym wypadku pamiętajmy, aby pasek nie był zbyt sztywny (uwiera i blokuje ruchy) i został odpowiednio dopasowany (nie ma prawa dusić). Odpowiednia, właściwie automatyczna regulacja takiej obroży jest niezbędna. W przeciwnym wypadku nie spełni swojej roli. Wersja łańcuszkowa jest wygodniejsza dla psiaka, ale nie każdy zwierzak lubi dźwięk obijającego się metalu. Nerwowe psiaki takie dzwonienie może irytować. Łańcuszkowa obroża ma też taką wadę, że łatwo się brudzi (i tym samym brudzi też czworonoga). Zdecydujmy się na wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Plusem takiego modelu jest bardzo estetyczny wygląd i duża funkcjonalność: doskonale sprawdza się podczas treningu grzecznego chodzenia przy nodze i reagowania na komendy (dochodzi bowiem dodatkowy sygnał dla pupila w postaci podzwaniania łańcuszka).

Obroże dla psów: zaciskowe          


Ten model budzi sporo kontrowersji, ponieważ jego cechą podstawową jest brak blokady, a to oznacza, że obroża zaciska się aż do momentu lekkiego podduszania. Wersją mocniejszą jest dławik, a najmocniejszą kolczatka, posiadająca, jak sama nazwa wskazuje, kolce. To z pewnością typy obroży dla konkretnych psich przypadków i powinny być używane bardzo ostrożnie i z pełną świadomością ich działania. W rękach amatorów grożą poważnymi konsekwencjami. Są psiaki, które nie przestaną ciągnąć, nawet jeśli obroża zaczyna dusić (zazwyczaj są zbyt przerażone i po prostu rwą się do ucieczki), co grozi uduszeniem albo nawet uszkodzeniem kręgosłupa szyjnego! Jeszcze groźniejsza jest kolczatka: może naprawdę boleśnie wbić się w szyję pupila. Nie wolno jej stosować na zwykłym spacerze! Tego typu modele są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów i przydają się zazwyczaj tylko w bardzo specyficznych warunkach na treningu, ale nigdy na codziennym spacerze! To zdecydowanie obroże szkoleniowe.

Obroże dla psów: do zadań specjalnych


Obroże przeciw kleszczom i pchłom spełniają przede wszystkich funkcje zdrowotno-ochronne. Przydają się na spacery po terenach wyjątkowo bujnie zarośniętych. Te przeciw pchłom stosujemy zazwyczaj po konsultacji z weterynarzem. Jest natomiast jeszcze jeden specjalny typ obroży, który może okazać się bardzo przydatny. Chodzi o model z elementami odblaskowymi. Doskonały, kiedy nasz psiak sam wychodzi na spacery, szczególnie po zmroku. Taka obroża zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ nasz pupil jest z daleka widoczny. Nie poleca się natomiast modeli z dodatkowymi gadżetami w rodzaju święcących diod albo podzwaniających breloczków. Mogą tylko denerwować naszego psiaka i prowokować inne zwierzęta. Natomiast przyczepienie do obroży adresówki jest wręcz obowiązkowe.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie