Informacja ze sklepu

Jak odrobaczyć psa?



Systematyczne odrobaczanie jest nieodzownym elementem opieki nad pupilem. Każdy pies powinien być regularnie odrobaczany, nienależnie od swojego wieku, czy ilości wcześniej przebytych odrobaczeń. Silne zarobaczenie pasożytami wewnętrznymi może prowadzić do poważnych powikłań, wycieńczenia organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci zwierzęcia. Nie wolno zapominać, że wewnętrzne pasożyty zwierzęce stanowią zagrożenie również dla zdrowia ludzi.

Jak dochodzi do zarażenia robakami?


Większość szczeniąt, na przykład pochodzących ze schroniska lub niepewnych hodowli, jest zarobaczona. Szczeniaki mogły zarazić się pasożytami już w łonie matki, jeśli została ona zapłodniona przez nieodrobaczonego psa. Małe mogą zarazić się również pijąc mleko matki. Zarobaczenie można rozpoznać po nieco wypukłym, gruszkowatym brzuszku szczeniaka, niezdrowym wyglądzie sierści, częstej biegunce lub wymiotach.
Pies może zarazić się pasożytami również podczas jedzenia rzeczy leżących na ziemi albo z długo niemytej miski. Do zarażenia może dojść również poprzez owady, które gryząc psa lub składając jaja w jego sierści przenoszą pasożyt.

Pasożyty mogą być obecne również w mięsie. Dlatego jeśli karmimy nim psa, upewnijmy się, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła. Należy również przed podaniem zamrozić je na około 3 doby lub  lekko podgotować.

Do zarażenia może dojść również podczas kontaktu psa z innym czworonogiem, nawet podczas zwykłej zabawy.


Jak często odrobaczać psa?


Pierwsze odrobaczenia można przeprowadzać nawet u szczeniaka w 2 tygodniu życia. Przeważnie jednak odrobacza się trzytygodniowe szczenięta, natomiast każde kolejne odrobaczanie zaplanowane jest w przyjętym kalendarzu szczepień, tak aby wypadało na 7-10 dni przed szczepieniem. Szczeniaka powinno odrobaczać się co miesiąc, aż do skończenia 6 miesiąca życia. Dorosłe psy odrobaczane są co 3-6 miesięcy, w zależności od warunków w jakich żyją i tego czy mają częsty kontakt z innymi zwierzętami. Odrobaczenia powinny być częstsze w przypadku psów reproduktorów oraz suk hodowlanych.

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE PSA ↓


W przypadku psów bardzo zaniedbanych, na przykład ze schroniska, które przeważnie są bardzo zarobaczone, weterynarz ustala indywidualny tok odrobaczania. Jego istotą jest powolne zabijanie pasożytów, tak aby nie doprowadzić do zatrucia organizmu psa toksynami martwych robaków.

Czym odrobaczyć psa?


Jest wiele środków przeznaczonych do odrobaczania psów. Różnią się one między sobą nie tylko formą, ale przede wszystkim zakresem działania. Nie każdy preparat poskutkuje na wszystkie pasożyty. Zaleca się podawanie psom środków zabijających wszystkie rodzaje pasożytów. Jednak jeśli pies cierpi z powodu tylko jednego gatunku robaka należy zastosować środek zwalczający jedynie ten konkretny rodzaj.  Dlatego też, zaleca się okresowe badania kału, które wykazują czy pies jest zarobaczony i z jakiego rodzaju pasożytami się boryka.

Środki na odrobaczenie dostępne są w różnej postaci. Najpopularniejsze są chyba tabletki, podawane w całości, wprost do gardła psa albo przeznaczone do rozkruszenia i wymieszania z pokarmem lub wodą. Przeważnie mają one najszersze spektrum działania. Dostępne są również pasty i zawiesiny, które można podać psu do pyska za pomocą strzykawki. Ich zakres działania jest nieco mniejszy. Zwykle obejmuje tylko glisty, tęgoryjce, a czasem tasiemce.

Dobór środka odpowiedniego dla psa powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii.


Profilaktyka


Odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko, że pies zarazi się robakami. Systematyczne odrobaczenia to podstawa, ale to nie wszystko co właściciel może zrobić dla swojego psa. Karma podawana zwierzęciu powinna pochodzić ze sprawdzonego, zbadanego źródła. Larwy niektórych pasożytów mogą przez długi czas znajdować się w stanie uśpienia. Nie zaleca się również podawania psu surowego mięsa lub podrobów.

Ważne jest też pilnowanie psa podczas spacerów, unikanie kontaktu z innymi psami, szczególnie bezdomnymi lub wyglądającymi na zaniedbane. Pupil nie powinien także mieć kontaktu z odchodami innych zwierząt, kośćmi czy śmieciami.

Nie bez znaczenia jest również zachowywanie odpowiedniej higieny w domu. Miskę psa należy regularnie wyparzać, a jego posłanie często prać.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie