Chore psiaki potrzebują specjalnego żywienia. Ich specyficzne wymagania jest w stanie w pełni zaspokoić jedynie odpowiednio opracowana i dobrana dieta weterynaryjna. Odpowiednia karma może nie tylko pomóc pupilowi zachować dobrą kondycję, ale nierzadko przyczynić się też do szybszego powrotu do zdrowia. Czym wyróżniają się weterynaryjne pokarmy dla psów i kiedy powinniśmy podawać je czworonogom?
Specyfika karm weterynaryjnych dla psów
Standardowe karmy bytowe dla zdrowych psów często nie sprawdzają się u zwierzaków przewlekle chorych. Dlaczego tak się dzieje? Choroba może zmienić zapotrzebowanie pupila na energię i poszczególne składniki odżywcze. Często, dla optymalnego leczenia, konieczne jest ograniczenie w diecie ulubieńca cukrów, tłuszczy lub białek. Karmy niskobiałkowe dedykowane są np. dla zwierząt z niewydolnością nerek. Dla niektórych czworonogów wskazane może być również podawanie pokarmów wysoko bądź nisko- energetycznych. Zdarza się również, że pupil obarczony przykrymi dolegliwościami musi unikać pewnych substancji lub dodatków stosowanych w standardowych pokarmach. Ma to szczególne znaczenie dla psów cierpiących z powodu nietolerancji pokarmowej lub chorób układu moczowego. Również w karmach dla czworonożnych alergików istotne jest wyeliminowanie składników uczulających i zastosowanie białka hydrolizowanego. Nierzadko produkty weterynaryjne posiadają też składniki o działaniu terapeutycznym – zupełnie zbędne dla zdrowych psów, za to nieocenione przy wspomaganiu leczenia wielu chorób. Wiele pokarmów leczniczych cechuje wysoka przyswajalność i strawność, nie obciążają one więc dodatkowo przewodu pokarmowego i są pomocne przy wszelkich dolegliwościach ze strony układu trawiennego.
Przy jakich problemach konieczne jest podawanie psu karmy weterynaryjnej?
Karmy weterynaryjne zalecane są przy wszystkich problemach, gdzie prawidłowa dieta może ograniczyć przykre objawy, wspomagać leczenie lub opóźnić rozwój schorzenia. Pokarmy terapeutyczne są precyzyjnie dopasowane do różnych kłopotów zdrowotnych. Znajdują więc zastosowanie przy chorobach przewlekłych (np. niewydolność nerek) i dietozależnych (np. cukrzyca). Wyróżnić możemy m.in. produkty dla zwierząt obarczonych schorzeniami układu moczowego, problemami dermatologicznymi, nadwagą, problemami stomatologicznymi, schorzeniami przewodu pokarmowego, alergiami, nietolerancją pokarmową, niewydolnością nerek czy wątroby.
Jak się okazuje, karmy weterynaryjne mogą być również użyteczne przy problemach behawioralnych i chorobach psychosomatycznych u psów. Produkty te, ze względu na dodatek tryptofanu i białka mleka, warto stosować w przypadku zaburzeń lękowych, depresji oraz u zwierzaków doświadczających przewlekłego stresu.
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?
Jak sama nazwa wskazuje, karma weterynaryjna powinna być podawana pod kontrolą lekarza. Pomoże nam on dobrać odpowiedni dla pupila produkt, a także określi dzienną dawkę pokarmową. Podczas korzystania z karmy weterynaryjnej należy też regularnie chodzić z pupilem na wizyty kontrolne, na których weterynarz określi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do dalszego podawania wybranego produktu i jak pokarm oddziałuje na organizm naszego ulubieńca. Wiele karm należy stosować tylko przez określony czas, w którym dąży się do całkowitego wyleczenia schorzenia.
Czy karmy weterynaryjne przeznaczone są tylko dla psów chorych?
W niektórych przypadkach podawanie pokarmu weterynaryjnego wskazane może być również dla zwierząt zdrowych, lecz predysponowanych do pewnych schorzeń. Ma to miejsce np. u czworonogów wykazujących tendencję do problemów ze stawami. Produkty specjalistyczne sprawdzą się też u psich seniorów, których potrzeby znacząco różnią się od wymagań innych czworonogów. Dieta weterynaryjna może opóźnić procesy starzenia, zachowując pupila w optymalnej kondycji fizycznej i umysłowej. Karmy specjalne warto także serwować ulubieńcowi, który poważną chorobę ma już za sobą. Produkty dostosowane do potrzeb rekonwalescentów z pewnością pozwolą naszemu podopiecznemu odzyskać siły i wrócić do formy.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęci: Fotolia.pl