Agresja to jeden z najpoważniejszych problemów, jakiemu czoła muszą stawić niektórzy psi właściciele. Nie tylko wyjście na spacer, ale i wspólne mieszkanie z bojowo nastawionym czworonogiem pociąga za sobą niemałe ryzyko. Agresywnych zachowań nie można bagatelizować. Nie warto czekać, aż dojdzie do prawdziwego nieszczęścia.
Samodzielna rozprawa z psią agresją może być skomplikowaną sprawą
W przypadku psiaków mówić możemy o trzech rodzajach agresji. Agresja ofensywna związana jest z dominacją i odczuwaniem przyjemności, defensywna zaś z lękiem, ze stanem zagrożenia i łączącą się z nim koniecznością obrony. Ostatnim rodzajem agresji jest ta wywołana przez drzemiący w naszym czworonogu popęd łowiecki. W tym wypadku bezpośrednią przyczyną niepożądanych zachowań jest dochodzący do głosu instynkt, który domaga się zaspokojenia.[1]
Na wystąpienie agresywnych zachowań wpływać mogą też czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Wśród tych ostatnich wymienić możemy m.in. brak należytej socjalizacji, izolację, nadmierne karanie, ale i zbyt częste nieuzasadnione nagradzanie, rozpuszczenie psiaka czy jego złe doświadczenia z agresywnymi psami. Walka z agresją, aby była skuteczna powinna opierać się na właściwie przeprowadzonej diagnozie. Postawienie jej jest zadaniem na tyle skomplikowanym, że warto oddać je w ręce specjalistów.
Diagnoza i trening – pomoc psiego behawiorysty
Terapia behawioralna wspaniale sprawdza się w przypadku wielu czworonogów. Modyfikacja problematycznych psich zachowań nie jest łatwą sprawą. Specjaliści znający meandry zwierzęcej psychiki z wyzwaniem takim potrafią jednak dać sobie radę. Właściwe określenie problemu to oczywiście punkt wyjścia do podjęcia jakichkolwiek działań. Wprawny behawiorysta sytuację zawsze ocenia z możliwie jak najszerszej perspektywy. Terapię opracowuje on, uwzględniając w niej nie tylko psie, ale i nasze własne możliwości – zawsze jest więc ona dobierana indywidualnie. Dzięki takiej pomocy nie tylko wprawnie przeprowadzona zostaje diagnoza i wytyczona najlepsza ścieżka dalszego postępowania – behawiorysta jest towarzyszącym nam trenerem. Obserwując pracę naszą i naszego czworonoga na bieżąco może on korygować wytyczne i wprowadzać niezbędne zmiany. Trening taki wymaga niezwykle rozległej wiedzy, której na poczekaniu nie zdobędziemy sami. Stąd warto zdać się na wsparcie profesjonalisty.
Wykluczenie czynników medycznych – weterynaryjna kontrola
Wśród licznych powodów psiej agresji nie można też bagatelizować tych, o podłożu czysto medycznym. Zły stan zdrowia, w tym ostre stany bólowe czy niektóre schorzenia, też prowadzić mogą do tego, że nasz czworonóg stanie się agresywny. Problemy ortopedyczne czy te związane z tarczycą bądź dysfunkcją nadnerczy, zaburzenia poznawcze oraz wszelkie dolegliwości psiego wieku starczego z łatwością wprowadzać mogą naszego pupila w stan rozdrażnienia. Ten zaś nierzadko kończy się napadem agresji. Za zmianę psiego zachowania odpowiedzialne mogą być też niektóre leki, a nawet dieta!2 Również w tym obszarze możliwości jest wiele. Zanim zdecydujemy się na terapię behawioralną warto w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem. Ten wstępny krok pomoże nam wykluczyć czynniki medyczne i zawęzić pole poszukiwań przyczyn psiej agresji.
Źródło:
[1] http://www.cafeanimal.pl/artykuly/porady/Co-robic-gdy-pies-jest-agresywny,2526
Tekst:Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl