Informacja ze sklepu

Jak walczyć z agresją u psa?



Agresja to jeden z najpoważniejszych problemów, jakiemu czoła muszą stawić niektórzy psi właściciele. Nie tylko wyjście na spacer, ale i wspólne mieszkanie z bojowo nastawionym czworonogiem pociąga za sobą niemałe ryzyko. Agresywnych zachowań nie można bagatelizować. Nie warto czekać, aż dojdzie do prawdziwego nieszczęścia.


Samodzielna rozprawa z psią agresją może być skomplikowaną sprawą


W przypadku psiaków mówić możemy o trzech rodzajach agresji. Agresja ofensywna związana jest z dominacją i odczuwaniem przyjemności, defensywna zaś z lękiem, ze stanem zagrożenia i łączącą się z nim koniecznością obrony. Ostatnim rodzajem agresji jest ta wywołana przez drzemiący w naszym czworonogu popęd łowiecki. W tym wypadku bezpośrednią przyczyną niepożądanych zachowań jest dochodzący do głosu instynkt, który domaga się zaspokojenia.[1]



Na wystąpienie agresywnych zachowań wpływać mogą też czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Wśród tych ostatnich wymienić możemy m.in. brak należytej socjalizacji, izolację, nadmierne karanie, ale i zbyt częste nieuzasadnione nagradzanie, rozpuszczenie psiaka czy jego złe doświadczenia z agresywnymi psami. Walka z agresją, aby była skuteczna powinna opierać się na właściwie przeprowadzonej diagnozie. Postawienie jej jest zadaniem na tyle skomplikowanym, że warto oddać je w ręce specjalistów.

Diagnoza i trening – pomoc psiego behawiorysty

Terapia behawioralna wspaniale sprawdza się w przypadku wielu czworonogów. Modyfikacja problematycznych psich zachowań nie jest łatwą sprawą. Specjaliści znający meandry zwierzęcej psychiki z wyzwaniem takim potrafią jednak dać sobie radę. Właściwe określenie problemu to oczywiście punkt wyjścia do podjęcia jakichkolwiek działań. Wprawny behawiorysta sytuację zawsze ocenia z możliwie jak najszerszej perspektywy. Terapię opracowuje on, uwzględniając w niej nie tylko psie, ale i nasze własne możliwości – zawsze jest więc ona dobierana indywidualnie. Dzięki takiej pomocy nie tylko wprawnie przeprowadzona zostaje diagnoza i wytyczona najlepsza ścieżka dalszego postępowania – behawiorysta jest towarzyszącym nam trenerem. Obserwując pracę naszą i naszego czworonoga na bieżąco może on korygować wytyczne i wprowadzać niezbędne zmiany. Trening taki wymaga niezwykle rozległej wiedzy, której na poczekaniu nie zdobędziemy sami. Stąd warto zdać się na wsparcie profesjonalisty.


Wykluczenie czynników medycznych – weterynaryjna kontrola


Wśród licznych powodów psiej agresji nie można też bagatelizować tych, o podłożu czysto medycznym. Zły stan zdrowia, w tym ostre stany bólowe czy niektóre schorzenia, też prowadzić mogą do tego, że nasz czworonóg stanie się agresywny. Problemy ortopedyczne czy te związane z tarczycą bądź dysfunkcją nadnerczy, zaburzenia poznawcze oraz wszelkie dolegliwości psiego wieku starczego z łatwością wprowadzać mogą naszego pupila w stan rozdrażnienia. Ten zaś nierzadko kończy się napadem agresji. Za zmianę psiego zachowania odpowiedzialne mogą być też niektóre leki, a nawet dieta!2 Również w tym obszarze możliwości jest wiele. Zanim zdecydujemy się na terapię behawioralną warto w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem. Ten wstępny krok pomoże nam wykluczyć czynniki medyczne i zawęzić pole poszukiwań przyczyn psiej agresji.

Źródło:
[1] http://www.cafeanimal.pl/artykuly/porady/Co-robic-gdy-pies-jest-agresywny,2526

Tekst:Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie