Informacja ze sklepu

Jak wybrać smycz dla psa?



Półki w sklepach zoologicznych uginają się pod ciężarem przeróżnych smyczy. Wybierać można spośród zwykłych sznurków, smyczy tradycyjnych, regulowanych oraz automatycznych. Dodatkowo, mogą różnic się wykończeniem, motywem, wzorem, a nawet ozdobami, np. kryształkami Swarovskiego.

Po co psu smycz?


Smycz to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia psa, spełniający kilka ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest zapewnienie właścicielowi możliwości kontrolowania pupila podczas spaceru. Pies powinien zawsze zwracać uwagę na właściciela i jego komendy. Smycz zapewnia również zwierzęciu bezpieczeństwo tam, gdzie nie powinno biegać luzem, na przykład w ruchliwym centrum miasta. Z drugiej strony smycz powinna także umożliwić psu swobodne załatwienie swoich potrzeb.


Jak dopasować smycz do psa?


Wybierając smycz dla pupila należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Pierwszym z nich jest waga i wielkość psa. Producenci smyczy często zamieszczają informację o tym dla jakich psów dana smycz jest przeznaczona. Posiadając psa dużej rasy, który lubi ciągnąc na spacerach, lepiej wyposażyć się w grubszą i mocniejszą smycz, inaczej pupil może ją po prostu zerwać. Jeśli jednak pies jest zdyscyplinowany, nie szarpie się, a podczas spacerów idzie obok właściciela nie ma przeciwwskazań, by kupić nieco cieńszą linkę.

Warto zwracać uwagę również na jakość i wytrzymałość użytego materiału. Lepiej wybierać smycze zrobione z jednego kawałka materiału. Im więcej szwów, tym więcej miejsc, w których smycz mogłaby się zerwać. Bardzo trwałe są smycze łańcuszkowe, szczególnie dobre dla psów, które na spacerach gryzą i szarpią smycz. Są one jednak cięższe od tych wykonanych z materiału lub skóry.

Ważny jest także karabińczyk, którym przypina się smycz do obroży. Musi on być wykonany z solidnego metalu, zbyt delikatny może pęknąć. Karabińczyk również należy dopasować do wielkości psa. Zbyt duży uchwyt będzie niewygodny dla psa o drobnej budowie.


Smycz klasyczna


Najpopularniejsze są zwykłe smycze jednoczęściowe. Wykonuje się je ze skóry, plecionki, łańcuszka lub innego materiału syntetycznego. Z jednej strony smycz zakończona jest przypinanym do obroży karabińczykiem, a z drugiej uchwytem do trzymania w ręce. Tego rodzaju smycz nie jest regulowana, zwykle ma około 1,5m długości. Jej największymi zaletami są wytrzymałość i trwałość. Wykonuje się ją z jednego kawałka materiału, nie jest zszywana, więc trudniej ją rozerwać.

Jest to doskonała smycz dla psa uczącego się posłuszeństwa i grzecznego chodzenia przy nodze. Jednak ze względu na niewielką długość nie daje psu wystarczającej swobody.



Smycz regulowana

Regulowana smycz od zwykłej różni się tym, że posiada dwa karabińczyki, po jednym na każdym końcu. Pierwszy przypina się do obroży, natomiast drugi można zamocować przy jednym z metalowych kółek, umieszczonych w kilku miejscach na całej długości sznurka. Dzięki temu można regulować długość smyczy. Smycz regulowana jest dłuższa od tradycyjnej, ma od 2 do 3 metrów. Dzięki temu pies ma więcej swobody, ale wciąż pozostaje pod kontrolą właściciela.

Smycz tego typu również dobrze sprawdzi się podczas szkolenia psa i nauce chodzenia na smyczy.



Smycz automatyczna


Wykonuje się je z linki lub taśmy parcianej. Ich długość można regulować. Zwykle mają one od 3 do nawet 8 metrów. Dzięki specjalnemu mechanizmowi smycz rozwija się na pewną długość lub zwija z powrotem. Można ją również zablokować, aby zachowała określoną długość, a linka nie była napięta. Taka smycz daje psu zdecydowanie więcej swobody. Niestety raczej nie nadaje się do nauki chodzenia na smyczy, gdyż może wyrabiać u psa złe nawyki.



Smycze specjalistyczne


Istnieją również smycze przeznaczone do pracy z psem i konkretnego rodzaju aktywności.  Przykładem jest ringówka używana głownie podczas wystaw i pokazów. Umieszcza się ją wysoko na szyi, tuż za uszami psa. Jej zadaniem jest pomóc psu utrzymać odpowiednią postawę podczas pokazu. Smycz treningowa, czyli linka, ma od 10 do 15metrów i używa się jej podczas pracy na większych dystansach. Sprawdzi się, na przykład do nauki przywoływania. Dostępne są również specjalne smycze z amortyzatorem, przeznaczone dla amatorów sportu. Taką smycz można przypiąć do roweru, a dzięki elastycznej wstawce lub sprężynie gwałtowne ruchy psa są amortyzowane.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie