Kleszcze – małe i niepozorne, a przy tym niezwykle niebezpieczne dla czworonogów. Sama myśl o tym, że nasz ulubieniec mógłby zachorować na boreliozę lub babeszjozę, potrafi skutecznie zmniejszyć radość z codziennych spacerów. Zapewnienie pupilowi skutecznej ochrony przed kleszczami musi być więc priorytetem każdego właściciela psa. Obecnie coraz więcej opiekunów czworonogów decyduje się na zakup obroży przeciw kleszczom. Jakie jest jej działanie i zalety stosowania?
Kiedy należy stosować obroże przeciw kleszczom dla psów?
Sezon największej aktywności kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną (marzec), a kończy późną jesienią (listopad). Niestety nie oznacza to wcale, że zimą nasz ulubieniec jest zupełnie bezpieczny. Obecnie nie jest bowiem niczym niezwykłym całoroczne żerowanie tych pasożytów. Mało tego, trudno znaleźć miejsca zupełnie wolne od kleszczy. Niezależnie od tego, czy spacerujemy po parku, łące, czy lesie, nasz pupil może być zagrożony. W związku tym powinniśmy stale pamiętać o konieczności zabezpieczenia czworonoga przed atakiem groźnych pajęczaków.
Jak działają obroże przeciw kleszczom?
Obroże przeciw kleszczom zawierają substancje czynne, które są stale uwalniane i powodują śmierć pasożytów. Składniki są oczywiście wydzielane stopniowo, dzięki czemu jeden produkt starcza na wiele miesięcy. Substancje zawarte w obroży, po kontakcie ze skórą, rozprzestrzeniają się na całą jej powierzchnię. Dla optymalnej ochrony pies powinien nosić więc obrożę przez cały czas. Akcesoria antypasożytnicze wykazują także działanie odstraszające, zabezpieczając czworonoga przed inwazją nowych pajęczaków. Co ważne, obroże chronią naszego pupila nie tylko przed dorosłymi osobnikami, ale również przed larwami i nimfami. Te same składniki, które skutecznie eliminują kleszcze, są przydatne w zwalczaniu pcheł, dlatego możemy jednocześnie pozbyć się wszystkich pasożytów.
Zalety stosowania obroży przeciwkleszczowych
Niezaprzeczalną zaletą obroży przeciw kleszczom jest wygoda ich stosowania i długość działania. Akcesorium jest skuteczne nawet do 8 miesięcy, podczas gdy inne preparaty trzeba aplikować regularnie, nawet raz w miesiącu. Dodatkowo obecnie możemy zaopatrzyć pupila w obrożę bezzapachową i wodoodporną, co jest niezwykle istotne dla wielu opiekunów.
Jak prawidłowo stosować obrożę przeciw kleszczom?
Aby obroża zapewniła naszemu czworonogowi skuteczną ochronę, musi być dobrana do wagi i wielkości zwierzaka. Przed jej założeniem warto dokładnie obejrzeć psa i usunąć ewentualne pasożyty. Powinniśmy również pamiętać, że większość obroży pełną skuteczność osiąga zazwyczaj po upływie 24-48 h od założenia. Należy mieć na uwadze również długość sierści naszego ulubieńca – u psiaków długowłosych skuteczność obroży nie zawsze jest wystarczająca, dlatego czasami konieczne może być stosowanie dodatkowej ochrony. Nie wszystkie akcesoria są też wodoodporne, dlatego podczas użytkowania niektórych produktów warto unikać długiej ekspozycji na wodę, która może skrócić okres ich działania. Dbajmy też o zdrowie pupila - w przypadku uczulenia podopiecznego na któryś ze składników obroży musimy niezwłocznie zaprzestać jej stosowania.
Co, jeśli mimo stosowania obroży u naszego pupila znajdziemy kleszcza? Po pierwsze - nie wpadajmy w panikę. Jeśli kleszcz jest martwy, oznacza to tylko jedno – obroża działa i zabiła pasożyta. Nie ma więc dużego zagrożenia dla naszego pupila. Mimo że, preparaty antypasożytnicze znacząco zmniejszają ryzyko zarażenia psa chorobą odkleszczową, nic nie zastąpi jednak czujnego oka opiekuna. Do zakażenia boreliozą czy babeszjozą zazwyczaj konieczne jest 24-48 godzin bytowania kleszcza na czworonogu. Nawet stosując obrożę, warto więc po każdym spacerze dokładnie obejrzeć psiaka. Nie lekceważmy też niepokojących objawów, takich jak: utrata apetytu, apatia czy gorączka.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl