Informacja ze sklepu

Legowiska dla psów



Psiaki uwielbiają wylegiwać w wygodnych miejscach. Komfort, ciepło i bliskość właściciela - sprawiają, że wypoczynek na sofie lub w łóżku szybko staje się nawykiem czworonogów. Nawet jeśli zupełnie nam to nie przeszkadza, powinniśmy przygotować pupilowi alternatywne miejsce do snu. Własny cichy kąt pozwoli naszemu ulubieńcowi się zrelaksować, uspokoić i przyzwyczaić do chwilowej rozłąki z ludźmi. Jakie legowisko dla psa wybrać i co zrobić, żeby nasz pupil naprawdę je pokochał?


Dlaczego każdy pies powinien mieć własne legowisko?


Upodobanie naszych czworonogów do zajmowania mebli tylko częściowo wynika ze specyficznych właściwości miękkich łóżek i foteli. Duże znaczenie ma także fakt, że większość psów szuka po prostu kontaktu ze swoim panem. Co zrobić, żeby znaleźć się jak najbliżej właściciela? Oczywiście - wskoczyć na jego łóżko. Pozornie jest to więc sytuacja idealna – czworonóg ma łatwy dostęp do opiekuna, a nas cieszy jego obecność. Niestety nasza stała bliskość zazwyczaj nie służy pupilowi, a u niektórych psów może być przyczyną nadmiernego przywiązania, a w konsekwencji prowadzić do zachowań problemowych. Zwierzaki przyzwyczajone do tego, że zawsze mają właściciela przy sobie, z trudem znoszą rozłąkę, a czasami pojawia się u nich także lęk separacyjny. Aby tego uniknąć, pies powinien mieć własne legowisko, na którym komfortowo wypocznie i będzie mógł nieco uniezależnić się od obecności swojego pana. Wygodne posłanie może też być użyteczne w treningu – aby zapobiec niepożądanym zachowaniom, warto nauczyć psa pozostawania w wyznaczonym miejscu. Odesłanie czworonoga na legowisku może też stać się dla niego wyraźnym sygnałem, że właśnie nadeszła pora odpoczynku i należy wyciszyć swoje emocje.



Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?


Aby nasz psiak mógł naprawdę odpocząć, a przy tym czuł się bezpiecznie, wybrane legowisko powinno być dostosowane do jego wielkości. Wymiary posłania muszą umożliwić czworonogowi swobodne rozciągnięcie się.

Kolejnym kryterium, jakie warto uwzględnić, jest materiał, z którego zostało wykonane legowisko i rodzaj jego wypełnienia. Posłanie musi być wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu, nie pochłaniać zapachów i zapewniać pupilowi optymalną izolację termiczną. Odpowiednie legowisko nie może też być zbyt miękkie, bo takie negatywnie oddziałuje na skórę zwierzaka.

Wśród posłań dla psów warto szukać akcesoriów z obniżonym wejściem. Ma to znaczenie szczególnie dla czworonogów małych ras, które miewają problemy z wdrapaniem się na zbyt wysokie legowisko.  Zwróćmy również uwagę, czy posłanie ma podwyższane i wyścielane brzegi, o które będzie mógł oprzeć głowę nasz ulubieniec. Duże znaczenie ma też stabilność psiego legowiska - aby się nie przesuwało, powinno być wyposażone w wypustki antypoślizgowe.

Rodzaje legowisk dla psów


Standardowe legowiska, które sprawdzą się w przypadku większości czworonogów, najczęściej wykonane są z poliestru lub skóry. Wśród wielu produktów znajdziemy posłania o różnych kolorach i kształtach. Najbardziej popularne są jednak wciąż akcesoria prostokątne i owalne. Czasami legowiska wyposażone są też w dodatkowe poduszki. Miejscem odpoczynku dla psa może być również koszyk, wyłożony odpowiednim materacem.

Właściwe legowisko jest priorytetem, jeśli mamy do czynienia z psim seniorem lub czworonogiem cierpiącym z powodu schorzeń narządu ruchu. Legowiska ortopedyczne dopasowują się do ciała zwierzaka, odciążają kości i kręgosłup oraz zapobiegają odleżynom.

Na rynku dostępne są również legowiska chłodzące i rozgrzewające, zapewniające psu optymalną temperaturę. Maty grzewcze są szczególnie polecana dla szczeniąt, zwierząt starych lub chorych. Sprawdzą się także podczas zimowych dni.

Dla pupila warto zakupić również kocyk, który z łatwością będziemy mogli zabrać ze sobą w podróż.  Specyficzne koce hipoalergiczne powinny być stosowane u psich alergików.


Jak przekonać psa do legowiska?


Pupil, który już przyzwyczaił się do spania na łóżku właściciela, może na początku z niechęcią patrzeć nawet na luksusowe legowisko. Warto więc przekonać go, że odpoczynek na własny posłaniu bardziej mu się opłaca. W tym celu można nauczyć psa schodzenia z mebli na komendę, a później odchodzenia i pozostawania w wyznaczonym miejscu. Duża dawka nagród podziała na pewno bardzo motywująco! W pobliżu legowiska można też zostawiać ulubione zabawki czworonoga. Należy również pamiętać, że nie wolno nigdy niepokoić psa, kiedy ten odpoczywa na swoim posłaniu. Nie jest to też dobre miejsce na wykonywanie bolesnych lub nieprzyjemnych dla psa zabiegów.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcia: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie