Podstawę codziennego jadłospisu psa powinna stanowić dobrze zbilansowana sucha karma. Nie wystarczy kupić JAKĄŚ karmę, trzeba dostosować ją do wieku pupila i jego rasy (rozmiarów). Warto też dokładnie przyjrzeć się składowi, sprawdzając m.in. jakie mięso zawiera karma, czy obecne są zboża, które mogą wywoływać alergię, i czy na liście składników są zioła, które z kolei mają pozytywny wpływ na zdrowie psiaka. Biorąc pod uwagę te kwestie, ciekawą propozycją są suche karmy Ontario.
Mięso w suchych karmach Ontario dla psów
Białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym, który musi być codziennie dostarczany wraz z pożywieniem na każdym etapie życia czworonoga. Buduje tkanki, mięśnie, jest niezbędne dla regeneracji organizmu. Pies jest drapieżnikiem, w diecie nie powinno więc zabraknąć białka zwierzęcego, czyli po prostu mięsa. Ważne, aby wybierać takie karmy, które w składzie zawierają mięso lekkostrawne, będące źródłem łatwo przyswajalnego białka. Ale nie tylko białka – mięso bowiem dostarcza także witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.
Jakie mięso znajdziemy w suchych karmach Ontario? Między innymi lekkostrawne i pełnowartościowe mięso z kurczaka, o niskiej zawartości cholesterolu. Niezwykle wartościowym źródłem białka zwierzęcego są również mięsa wołowe i jagnięce. Na szczególną uwagę zasługuje szczególnie jagnięcina, która polecana jest zwłaszcza w przypadku psów z wrażliwym układem pokarmowym. Co więcej, wyróżnia się wysoką zawartością sprzężonego kwasu linolowego CLA, korzystnie wpływającego na układ krążenia psa.
W składzie suchych karm Ontario znajdziemy też ryby, które oprócz białka dostarczają także, kluczowe dla zdrowia pupila, nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy te (powszechnie znane pod nazwą „kwasy omega”) wpływają na kondycję skóry i sierści, przeciwdziałają alergiom i stanom zapalnym (również tym w obrębie stawów), zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Dlatego w karmach Ontario nie brakuje obfitującego w nie oleju rybiego. Należy pamiętać, że tłuszcze odgrywają ważną rolę w żywieniu psa także z innego powodu: niektóre witaminy, takie jak A, D, E i K, nie rozpuszczają się w wodzie, a właśnie w tłuszczach. Tłuszcze są więc niezbędne, aby te witaminy mogły zostać przyswojone przez organizm psa.
Suche karmy Ontario z niską zawartością zbóż
W diecie psa nie może zabraknąć również węglowodanów, które stanowią źródło energii. W wielu karmach obecne są więc bogate w węglowodany zboża, problem jednak w tym, że dla psa zboża są ciężkostrawne. Dodatkowo niektóre czworonogi mogą mieć układ pokarmowy wrażliwy na zawarty w zbożach gluten. U takich psów zjedzenie karmy ze zbożem, np. pszenicą, jęczmieniem, może stać się przyczyną biegunek, wzdęć, wymiotów.
Warto więc wybierać te karmy, które w ogóle nie posiadają zbóż zawierających gluten. Można natomiast sięgnąć po te, w których znajduje się ryż, tak jak w suchych karmach Ontario. Ryż – choć zaliczany jest do zbóż – nie posiada glutenu, jest więc bezpieczny dla psów z alergiami pokarmowymi i nietolerancją glutenu. Ponadto jest lekkostrawny.
Witaminy i zioła w suchych karmach Ontario dla psów
Dla zachowania zdrowia konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów każdego dnia. Dlatego warto wybierać takie karmy, które są dodatkowo wzbogacone w te składniki. Najważniejsze są witaminy: A, D, E i z grupy B. Spośród minerałów szczególnie istotne są: cynk, miedź, żelazo, selen, mangan, jod.
Wybierając suchą karmę, warto zwrócić uwagę, czy w składzie obecne są zioła i przyprawy. Dlaczego? Bo spożywane systematycznie mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego, wzmacniają odporność, dbają o zdrowie jamy ustnej, działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie (czyli niszczą wolne rodniki, uszkadzające komórki organizmu i przyspieszające starzenie się). Suche karmy Ontario zawierają m.in. rozmaryn, anyż, tymianek, goździki, cynamon, koper włoski.
Suche karmy Ontario dostosowane do rasy i wieku psa
Bardzo ważnym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze suchej karmy dla psa, jest jego rasa i wiek. Psy ras dużych mają inne potrzeby żywieniowe niż przedstawiciele ras małych. Duże psy powinny spożywać karmę bardziej skoncentrowaną, tak aby dostarczać niezbędną ilość składników odżywczych, równocześnie nie obciążając nadmiernie układu pokarmowego, są bowiem bardziej podatne na wystąpienie groźnego dla życia skrętu żołądka. W przypadku dużych czworonogów niezwykle ważne jest także to, aby karma zawierała substancje wzmacniające stawy, np. chondroitynę, ponieważ większa masa ciała wiąże się z większym obciążeniem stawów. Tym, co wyróżnia z kolei pieski małe, jest m.in. szybszy metabolizm w porównaniu do psów dużych.
Inaczej należy też karmić szczenięta, a inaczej psich seniorów. U szczeniąt istotne jest podawanie karmy, która jest zbilansowana pod względem zawartości białka i tłuszczów, tak aby zapewnić proporcjonalny wzrost (rozwój układu mięśniowego nie może postępować szybciej niż rozwój układu kostnego). A co ze starszymi psami? Przede wszystkim są mniej aktywne, ich metabolizm zwalnia, maleje więc też zapotrzebowanie energetyczne. Podawanie niewłaściwej karmy (a zwłaszcza przekarmianie) może więc szybko doprowadzić do nadwagi. Osłabione są też stawy, nierzadko dają o sobie znać stany zapalne w ich obrębie, ważne jest więc dostarczanie substancji wzmacniających stawy, takich jak wspomniana chondroityna.
Jaki stąd wniosek? Nie można przez całe życie podawać psu jednej i tej samej karmy. Inną należy kupować, gdy psiak jest młody, inną, kiedy jest dorosły, a inną, gdy zaczyna się starzeć. Suche karmy Ontario dostosowane są do wieku psa: znajdziemy więc karmy dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ karmę trzeba dostosować nie tylko do wieku, ale i rozmiarów (rasy) pupila. Ontario oferuje więc karmy dla każdej grupy wiekowej z dodatkowo uwzględnionym kryterium rozmiaru psa.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl