Informacja ze sklepu

Frisbee dla psa



Dog frisbee to jedna z ulubionych zabawek psów i ich właścicieli. Tak wielką popularność zawdzięcza przede wszystkim swemu wszechstronnemu zastosowaniu. Frisbee można rzucać w dal i do wody, pies może gonić za nim, skakać i łapać je w locie lub wyławiać z wody. Rzucanie frisbee to świetna zabawa podczas spaceru lub doskonały trening przed zawodami. Jak wybrać odpowiedni dysk i rozpocząć przygodę z frisbee?


Co to jest dog frisbee?


Frisbee to nic innego jak służący do rzucania, niewielki dysk, przypominający nieco plastikowy talerzyk. Wykorzystuje się je w sportach wykonywanych przez ludzi, jednak takie dyski są zbyt ciężkie i twarde dla psów. Mogą ranić pysk zwierzęcia i zniechęcić pupila do  frisbee. Do zabawy z psem należy używać dysków zaprojektowanych wyłącznie z myślą o czworonogach. Dog frisbee odznaczają się większą lekkością i plastycznością niż te wykorzystywane w ludzkich sportach. Są one również bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i nie pękają pod naciskiem szczęk psa.

Jak wybrać frisbee dla psa?

Decydując się na rozpoczęcie przygody z frisbee, należy wybrać dysk odpowiedni dla pupila. Zabawkę dobiera się do wieku i wielkości psa, a także jego preferencji. Szczeniakom poleca się mniejsze i bardziej miękkie frisbee. Wykonuje się je z gumy lub nylonu. Powinny być one lekkie, ale wytrzymałe, szczególnie gdy psiak bardziej lubi gryźć niż łapać. Starsze psy o stałych i mocnych zębach potrzebują większych i bardziej solidnych dysków.



Frisbee wykonane z bardziej miękkiego tworzywa przydadzą się szczególnie, gdy dopiero przyuczamy szczeniaka do różnych zabawek. Psa należy stopniowo zapoznawać z zabawkami o innej twardości czy o innym kształcie. Jeśli jednak pies jest starszy, poznał już inne rodzaje zabawek i lubi bawić się z właścicielem, można od razu spróbować z frisbee wykonanym z plastiku.

Standardowa średnica dysku wynosi około 23cm. Wersja dla mniejszych psów to około 17cm. Oczywiście dostępne są także frisbee w wersji mini dla wyjątkowo małych psów. Jednak specjaliści zaznaczają, że taki dysk trudniej rzucić, a psu trudniej go pochwycić. Na początku nauki, na przykład rzucania i łapania rollerów, szczególnie przydadzą się szmaciane frisbee.

Frisbee – od czego zacząć?


Zdarza się, że przepełnieni entuzjazmem właściciele kupują frisbee, po czym od razu zabierają psa i wyruszają do parku, by rozpocząć wspólną zabawę dyskiem. Jest to jednak duży błąd. Zanim rozpocznie się treningi z psem trzeba samemu opanować sztukę prawidłowego rzucania frisbee. Dysk należy rzucić, tak aby pies miał możliwość go złapać. Konieczna jest umiejętność kontrolowania lotu dysku. Właściciel powinien umieć przewidzieć kierunek lotu, jego prędkość oraz odległość na jaką poleci. Te parametry zależą w dużej mierze od przyjętej techniki rzutu, ale również od panujących warunków atmosferycznych. Warto zatem podjąć kilka prób i zaobserwować jak dysk leci rzucony z wiatrem lub pod wiatr, jak skręca i w którą stronę i jak szybko opada. Dopiero gdy rzut właściciela stanie się pewny, a frisbee zawsze leci tam gdzie powinno, można rozpocząć trening z psem.

Jak nauczyć psa łapać frisbee?


Kiedy człowiek opanuje już sztukę rzucania frisbee, należy rozpocząć ćwiczenie psa. Pupil, tak samo jak jego właściciel, będzie musiał pracować nad techniką i łapaniem dysku lecącego pod różnym kątem lub z inną szybkością.

Wspólne ćwiczenia z pupilem rozpoczyna się od przyzwyczajenia i zapoznania psa z nową zabawką. Najlepiej robić to poprzez szarpanie frisbee z psem. Kiedy zwierzę pozna i polubi swoją nową zabawkę można przejść do kolejnego ćwiczenia, polegającego na rzuceniu dysku, tak aby toczył się po ziemi. Jeśli pies złapie dysk i przyniesie go właścicielowi należy poszarpać się z nim przez chwilę. Nie wolno od razu zabierać pupilowi frisbee, gdyż może go to zniechęcić do przynoszenia zabawki w przyszłości. Warto zaznaczyć, że takie ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo, w przypadku szczeniaków przyjmuje się maksymalnie 4 rzuty.

Dopiero gdy pies opanuje tę sztuczkę można przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, czyli pierwszych rzutów. Aby pies pojął na czym polega cała zabawa, początkowe rzuty powinny być krótkie, na około 1-2 metry w dal. Jeśli psu uda się schwytać dysk należy zawołać go i pochwalić. Na tym etapie również nie zaprzestaje się szarpania z psem.

Czy kolor frisbee ma znaczenie?


Wybierając frisbee należy pamiętać, że pies dostrzega barwy zupełnie inaczej niż człowiek. Dlatego nie jest rozsądnie kierować się jedynie własnymi gustami i preferencjami kolorystycznymi. Dyski słabo widoczne dla psów to takie, które na przykład nie odróżniają się kolorem od nieba lub są półprzezroczyste. Rzucając pupilowi taki dysk tylko utrudnia się jego zadanie. Wielu właścicieli chcąc pomóc ulubieńcowi nakleja na frisbee różne naklejki, wzorki czy napisy.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie