Sucha karma powinna stanowić podstawę żywienia kota. Dodajmy – karma dobrej jakości, z odpowiednią zawartością niezbędnych dla zdrowia futrzaka składników odżywczych. Podając taką karmę, mamy pewność, że mruczek otrzyma to, czego naprawdę potrzebuje, a nie dostanie tego, co mogłoby mu zaszkodzić (jak np. sól, której zwykle w domowym jedzeniu jest za dużo). Ciekawą propozycja są suche karmy Ontario.
Mięso w suchych karmach Ontario dla kotów
Koty to drapieżniki, w ich diecie nie może więc zabraknąć łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka zwierzęcego. Najlepszym źródłem takiego białka jest oczywiście mięso. Jakie? W suchych karmach Ontario znajdziemy przede wszystkim mięso drobiowe. Jest ono lekkostrawne, a oprócz białka dostarcza także witaminy, np. z grupy B, i minerały, np. potas, wapń, żelazo.
Wartościowym źródłem białka jest również mięso ryb, np. łososia. Co więcej, zawiera ono niezbędne dla zdrowia kota nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwasy omega. Kwasy te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wpływają na kondycję sierści i skóry, hamują rozwój stanów zapalnych. Organizm kota (podobnie jak nasz) nie potrafi kwasów omega syntetyzować, dlatego konieczne jest dostarczanie ich razem z pożywieniem. Niezwykle cennym źródłem tych związków jest przede wszystkim olej rybi, który również znajdziemy w karmach Ontario.
W ich składzie oprócz mięsa obecne są też zboża, takie jak kukurydza i ryż. Zboża te, w przeciwieństwie do np. pszenicy czy jęczmienia, nie zawierają glutenu, który może stać się przyczyną alergii. Suche karmy Ontario mogą więc być podawane futrzakom z alergiami pokarmowymi, a szczególnie z nietolerancją glutenu.
Witaminy, błonnik i kwasy omega w suchych karmach Ontario dla kotów
Białko i kwasy tłuszczowe to nie są jedyne składniki, od których zależy zdrowie pupila. Równie istotne są witaminy i minerały. Dlatego dobra karma powinna być dodatkowo w nie wzbogacona. Suche karmy Ontario zawierają m.in. witaminy D i E oraz minerały, takie jak cynk, selen i miedź.
Składnikiem szczególnie ważnym w przypadku kotów jest błonnik, czyli włókno pokarmowe. Jego odpowiednia ilość zapewnia prawidłową perystaltykę jelit, a co za tym idzie – pomaga pozbyć się zalegającej w układzie pokarmowym połkniętej przez kota sierści. Jeśli nie będzie ona systematycznie usuwana, może dojść do powstania groźnych dla zdrowia, a nawet życia mruczka kul włosowych.
Suche karmy Ontario dostosowane do wieku i stanu zdrowia kota
Tak jak w przypadku psów rodzaj podawanej karmy należy dostosować do wieku kota. Inaczej wygląda zapotrzebowanie na określone składniki pokarmowe u kociąt, inaczej u kotów dorosłych, a jeszcze inaczej u starszych mruczków. Różnice dotyczą np. zapotrzebowania na białko, które jest budulcem mięśni i tkanek i którego nie powinno zabraknąć szczególnie w diecie młodych kotów. Karmy dla kociąt różnią się od karm dla starszych futrzaków także wielkością krokietów, które – z oczywistych względów – powinny być mniejsze, a więc łatwiejsze do pogryzienia.
Skład suchych karm Ontario dostosowany jest nie tylko do wieku pupila. Bardzo ważny jest dobór karmy w zależności od stanu zdrowia kota. Wymóg ten dotyczy między innymi mruczków po zabiegu kastracji, u który nie tylko zwalnia metabolizm, a więc wzrasta skłonność do tycia, ale również rośnie ryzyko chorób układu moczowego. Karma Ontario dla kotów po kastracji wyróżnia się obniżoną zawartością magnezu, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstania kamieni moczowych.
Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.pl